Newsletter

Małe i średnie przedsiębiorstwa UE odkrywają możliwości biznesowe w Wietnamie

15.11.2013, 16:59aktualizacja: 15.11.2013, 16:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej, celem "Misji dla Wzrostu" ("Mission for growth") w Wietnamie w dniach 12 i 13 listopada, z wiceprzewodniczącym KE Antonio Tajanim, pełniącym funkcję komisarza UE ds. przedsiębiorstw i przemysłu, miały być m.in. starania UE w zakresie pogłębiania stosunków gospodarczych z krajami dynamicznego regionu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Do delegacji zaproszono 47 przedstawicieli stowarzyszeń branżowych i firm, w szczególności działających w kluczowych obszarach gospodarczych na linii UE-Wietnam, czyli w sektorze turystycznym, agrobiznesowym i wyrobów przemysłowych. Podczas misji zaplanowano uroczyste rozpoczęcie działalności centrum EU-Vietnam Business Network. Wizyta wpisuje się w szereg misji, których celem jest udzielenie pomocy europejskim przedsiębiorstwom w poprawie zysków z szybko rozwijających się rynków międzynarodowych.

W ostatnich latach, handel i inwestycje pomiędzy UE i Wietnamem systematycznie się rozwijały. W oczach krajów członkowskich UE Wietnam jawi się jako państwo stanowiące potencjalną bazę produkcyjną, zyskowny i rozwijający się rynek oraz jedno z kluczowych „wrót” do szerszego i coraz bardziej zintegrowanego rynku ASEAN. Niemniej jednak w porównaniu do konkurencji z Azji, udział handlu i inwestycji europejskich powoli się zmniejsza, ponieważ małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mają problemy ze znalezieniem stałego punktu zaczepienia w Wietnamie.

Główne cele "Misji dla Wzrostu" do Wietnamu obejmują:

- promowanie innowacji, zrównoważonego rozwoju sprzyjającemu włączeniu społecznemu w UE i Wietnamie;

- pomoc firmom z UE, a w szczególności MŚP, w prowadzeniu działalności w regionie ASEAN;

- promowanie przemysłu UE w wybranych sektorach.

Nawiązywanie kontaktów biznesowych w mieście Ho Chi Minh City

Na 12 listopada zaplanowano odwiedziny przez misję miasta Ho Chi Minh, będącego stolicą gospodarczą Wietnamu, oraz udział zaangażowanych firm w tzw. spotkaniach "matchmakingowych" dających szansę nawiązania trwałej współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami w celu wymiany informacji między firmami i potencjalnych kontaktów biznesowych. Aby dodatkowo wesprzeć firmy z UE w prowadzeniu działalności w Wietnamie, wiceprzewodniczący KE Tajani miał również gościć podczas inauguracji w nowym centrum UE Vietnam Business Network (EVBN).

Produkty rolne odgrywają istotną rolę w eksporcie z UE do Wietnamu (ok. 13% całego eksportu do Wietnamu w 2011 r.) oraz w eksporcie Wietnamu do UE (ok. 20% w 2011 r.). W związku z tym, podczas dwudniowej wizyty, firmy biorące w niej udział - działające w łańcuchu dostaw żywności - przetwarzanie, pakowanie i sprzedaż detaliczna żywności - mogły również uczestniczyć w 15. Forum poświęconym eko-innowacji i obradach okrągłego stołu. Zorganizował je Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych, a poświęcone zostały ekoinnowacji, ograniczeniu liczby odpadów, efektywności korzystania z zasobów i ekoinnowacji dla zrównoważonych łańcuchów spożywczych. Na wydarzeniu miały być również obecne europejskie i azjatyckie podmioty z sektora prywatnego i publicznego, instytucje technologiczne i pośrednicy współpracujący z MŚP. Uczestnicy spotkania mieli zastanowić się, jak efektywność korzystania z zasobów i eko-innowacje mogą pomóc w tworzeniu możliwości biznesowych i bardziej zrównoważonych łańcuchów spożywczych. Podczas imprezy zaplanowano spotkanie biznesowe celem zachęcenia uczestników do nawiązywania współpracy i realizowania wspólnych projektów.

Rozmowy o polityce w zakresie MŚP i turystyce w Hanoi

Głównym celem programu przygotowanego na 13 listopada miały być spotkania na wysokim szczeblu z przedstawicielami władz Hanoi, stolicy Wietnamu. Zaplanowano spotkanie Wiceprzewodniczącego Tajani z Nguyen Tan Dungiem - premierem Wietnamu, Vu Huy Hoangiem - Ministrem ds. Przemysłu i Handlu, oraz Bui Quang Vinhem - Ministrem ds. Planowania i Inwestycji. Aby zacieśnić obustronną współpracę obydwu stron pomiędzy MŚP ukierunkowanymi na eksport, podpisany miał zostać list intencyjny mający na celu nawiązanie dialogu odnośnie polityki w zakresie MŚP. Opisano w nim głównie wymianę najlepszych praktyk w zakresie tworzenia przepisów przyjaznych dla MŚP, publiczne i prywatne konsultacje biznesowe i współpracę na rzecz badań i innowacji, wymianę najlepszych praktyk dla umiędzynarodowienia MŚP, współpracę i rozwój prężnie działających stowarzyszeń biznesowych.

Zaplanowane było też spotkanie Ho Anh Tuana, wicemininistra kultury, sportu i turystyki, z wiceprzewodniczącym Tajani w celu podpisania listu intencyjnego na temat możliwości wzmocnienia więzi i współpracy w dziedzinie zrównoważonej turystyki. Główne założenia pisma to współpraca UE i Wietnamu związana z:

- nawiązaniem okresowego dialogu i wymiany informacji na temat poszczególnych inicjatyw z zakresu turystyki w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności branży turystycznej.

- wymianą dobrych praktyk z zakresu rozwoju turystyki zrównoważonej pomiędzy władzami właściwymi do spraw turystyki i głównymi podmiotami zainteresowanymi, włączając kręgi akademickie, zwłaszcza działające na rzecz ochrony dziedzictwa naturalnego i kulturowego, MŚP, szkoleń i podnoszenia kwalifikacji oraz poprawy jakości usług turystycznych.

Gospodarcze i handlowe dane dotyczące Wietnamu (stan na rok 2012)

- Liczba mieszkańców: 89.5 mln

- PKB (ceny bieżące): 107,2 mld euro

- PKB na mieszkańca (ceny bieżące): 2 687 euro

- Faktyczne spożycie indywidualne na mieszkańca: 776,7 euro

- Eksport UE do Wietnamu: 5 351 m euro

- Import UE z Wietnamu: 18 514 m euro

- Zasoby BIZ UE w Wietnamie: 0,8 mld euro

- Wskaźnik inflacji: 9,1 %

Wietnam odgrywa znaczącą rolę gospodarczą na obszarze funkcjonowania Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) oraz Azji. Za sprawą politycznych i gospodarczych reform (znanych jako reformy Doi Moi) wprowadzonych w latach 80., Wietnam - jedno z ówcześnie najbiedniejszych państw świata, zostało przekształcone w państwo o średnio niskim dochodzie, a jego centralnie planowana gospodarka zyskała charakter gospodarki rynkowej. Jeśli chodzi o handel towarami, obecnie Wietnam posiada znacznie zintegrowaną gospodarkę, a jego eksport stanowi trzy czwarte produktu krajowego brutto (GDP) kraju. Jednak opinia na temat Wietnamu, jako cieszącego się sukcesami "tygrysa" Azji południowo-zachodniej, była wielokrotnie podważana. Powodem tego były wyzwania ekonomiczne, jakich od czasu wybuchu międzynarodowego finansowego kryzysu z 2008 roku doświadczał zarówno Wietnam, jak i państwa Unii Europejskiej.

Obecnie Wietnam staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym dla Unii Europejskiej. W 2012 roku, Unia Europejska wyprzedzając Stany Zjednoczone, stała się najważniejszym rynkiem handlowym dla produktów pochodzących z Wietnamu. Duży odsetek dóbr wywożonych z Unii Europejskiej do Wietnamu stanowią maszyny i urządzenia (22,3%) oraz pojazdy i środki transportu (20,9%).

Zaraz po Chinach, Unia Europejska jest obecnie drugim co do wielkości partnerem handlowym Wietnamu, z szacunkowym deficytem handlowym, który w 2012 roku osiągnął 13 mld EUR. Do głównych towarów, które Wietnam eksportował w 2012 roku do państw Unii Europejskiej, oprócz produktów rolniczych, zalicza się produkty przemysłu obuwniczego i odzieżowego (11,5%).

W czerwcu 2012 roku pomiędzy Unią Europejską a Wietnamem rozpoczęły się rozmowy w sprawie dwustronnej Umowy o wolnym handlu (FTA). Do tej pory przeprowadzono pięć rund negocjacji. Ostatnia z nich odbyła się w zeszłym tygodniu.

Informacje ogólne

Wizyta w Wietnamie jest jedną z trzech "Misji dla Wzrostu" (ang. "Missions for Growth"), które zostaną przeprowadzone w dniach 12 - 16 listopada 2013 w następujących państwach obszaru ASEAN: Wietnamie, Birmie i Tajlandii.

Więcej informacji odnośnie "Misji dla Wzrostu" w Wietnamie (http://ec.europa.eu/enterprise/initiatives/mission-growth/missions-for-growth/antonio-tajani/asia/vietnam-myanmar-thailand/index_en.htm#h2-3).

Więcej informacji odnośnie "Misji dla Wzrostu" (http://ec.europa.eu/enterprise/initiatives/mission-growth/missions-for-growth/index_en.htm).

http://ec.europa.eu/trade/policy/countries-and-regions/countries/vietnam/

Źródło informacji: Unia Europejska - Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu (DG ENTR)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.11.2013, 16:59
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii