Newsletter

Krytyka raportu dotyczącego oceny odziaływania na środowisko dla siódmego bloku bułgarskiej Elektrowni Atomowej Kozłoduj

16.01.2014, 11:39aktualizacja: 16.01.2014, 11:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MOSKWA, 10 stycznia - RIA Nowosti. Austriaccy eksperci ostro skrytykowali ocenę oddziaływania na środowisko (OOŚ), przygotowaną dla siódmego bloku bułgarskiej Elektrowni Atomowej Kozłoduj, w której przewiduje się zainstalowanie pierwszego w Europie amerykańskiego reaktora AP-1000.

Zgodnie z raportem austriackich ekspertów - który RIA Nowosti ma do dyspozycji - OOŚ nie zawiera kilku ważniejszych ocen dotyczących bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego. Analiza OOŚ wykazała, że w dokumencie nie ma wzmianek o wymogach Zrzeszenia Zachodnioeuropejskich Dozorów Jądrowych (ang. Western European Nuclear Regulators Association; WENRA).

W raporcie przedstawiono wymogi bułgarskiego ustawodawstwa w dziedzinie energetyki atomowej oraz uwzględniono wymogi Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i Unii Europejskiej. Ale niejasne jest, czy będą wzięte pod uwagę dokumenty WENRA, a w szczególności te dotyczące bezpieczeństwa nowych reaktorów. Przestrzeganie wymogów WENRA jest niezmiernie ważne z punktu widzenia ogólnoeuropejskiego bezpieczeństwa jądrowego.

Austriacy sądzą również, że przedstawiona w raporcie informacja nie pozwala na wyciągnięcie wniosków o tym, czy zostały - w projekcie budowy amerykańskiego bloku energetycznego - uwzględnione przyczyny awarii japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I. Wymogi obowiązkowego przestrzegania tak zwanych "postfukushimskich" środków bezpieczeństwa są koniecznym elementem międzynarodowego bezpieczeństwa jądrowego.

Wcześniej podawano, że Departament Energii Atomowej Indii może zrezygnować z budowy elektrowni atomowej według amerykańskiego projektu (AP-1000) z powodu jego wysokiej ceny.

Źródło informacji: RIA Nowosti

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.01.2014, 11:39
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ