Newsletter

Zdrowie i styl życia

Uniejów zaprasza na sezon imprez i wydarzeń kulturalnych

23.05.2014, 17:04aktualizacja: 23.05.2014, 17:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Koncerty, turnieje rycerskie, jarmark średniowieczny, festiwal muzyki i tańca indian, ogólnopolskie dni wody - to tylko niektóre propozycje kalendarza imprez odbywających się w uzdrowiskowej gminie Uniejów.

Słynący z wód geotermalnych Uniejów stara się przyciągać turystów nie tylko bogatą ofertą uzdrowiskową, ale także różnorodnością wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Liczący prawie 20 stron tegoroczny kalendarz imprez to najlepsza gwarancja tego, że w Uniejowie nie można się nudzić.

Wiosenno-letni sezon wydarzeń kulturalno-rozrywkowych rozpoczął, jak co roku, kwietniowy Festiwal Pieśni i Tańca Indian Ameryki Północnej. To prawdziwe święto wszystkich pasjonatów kultury indiańskiej.

Z kolei już w sobotę, 24 maja rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie, czyli "Dni Uniejowa". W tym roku na scenie będzie można zobaczyć m.in. Budkę Suflera, która zagra koncert w ramach swojej trasy z okazji 40-lecia działalności zespołu.  

Ważnym punktem kalendarza uniejowskich imprez jest Jarmark Średniowieczny i Turniej Rycerski (5-6 lipca). W tym roku goście będą mogli zobaczyć pojedynki rycerskie - indywidualne oraz drużynowe, a także turnieje konne, łucznicze, zapasy i rzut włócznią. Przybyli będą mogli zwiedzić średniowieczne obozowisko, zobaczyć uzbrojenie rycerzy z przełomu XIV i XV w. oraz wziąc udział w warsztatach dawnego rzemiosła. Z kolei w alei straganiarzy staną kramy z wikliną, bursztynem, średniowieczną biżuterią, jadłem i napitkiem.

Oto najważniejsze propozycje tegorocznego kalendarza imprez w Uniejowie:

Wiosenne POW WOW - Festiwal Muzyki i Tańca Indian Ameryki Północnej (12 kwietnia) 

Impreza skupiająca pasjonatów kultury indiańskiej - tancerzy Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian z kraju i zagranicy (Rosji, Litwy, Czech, Niemiec). W programie przewidziane są pokazy i konkursy tańców, prezentacja tradycyjnych i współczesnych pieśni indiańskich oraz kiermasz pamiątek.

Dni Uniejowa (24-25 maja)  

Cykliczna impreza lokalna promująca walory Uniejowa. Połączona jest z licznymi atrakcjami oraz wydarzeniami: sportowymi, kulturalnymi, występami zespołów muzycznych z terenu gminy, wystawami malarskimi oraz plastycznymi. Imprezie corocznie towarzyszą występy znanych artystów.

Boże Ciało w Spycimierzu (19 czerwca)

Coroczne uroczyste obchody Święta Bożego Ciała. Spycimierz od 200 lat kultywuje tradycję układania kwietnych dywanów na trasie procesji. Projektantami dekoracji trasy o długości 2 km oraz wykonawcami są spycimierscy parafianie. Wzorzyste kobierce przypominają prawdziwe dzieła sztuki, dlatego coroczna Msza św. w Spycimierzu, celebrowana tradycyjnie o godzinie 17:00, przyciąga tłumy wiernych z całej Polski.

Ogólnopolskie Dni Wody (28 czerwca)

Dni Wody to projekt upowszechniający wiedzę na temat środowiska, jego zagrożeń oraz ochrony mający na celu podniesienie świadomości społecznej w obliczu występujących zagrożeń cywilizacyjnych. Impreza promuje Uniejów i jego lecznicze wody geotermalne. Dniom Wody towarzyszą seminaria popularno-naukowe oraz konferencje. Podczas obchodów rozstrzygane są konkursy z nagrodami: fotograficzny, plastyczny, literacki o tematyce ekologicznej oraz wędkarski. Atrakcjami są też: poszukiwanie bursztynu oraz płukanie złota. Dniom Wody towarzyszy szereg imprez plenerowych, występów zespołów artystycznych, kabaretów itp. Już od kilku sezonów Lato z Radiem rozpoczyna wtedy swoją trasę koncertową. W tym roku na scenie zobaczymy m.in. Marylę Rodowicz.

Wielki Turniej Rycerski (5-6 lipca)

Impreza plenerowa na dwa dni zamienia okolice zespołu parkowo - zamkowego w Uniejowie w średniowieczny gród, który wypełniają rycerze, damy dworu, giermkowie i rzemieślnicy. W programie znajdą się konkurencje w średniowiecznym stylu. Zaprezentowane zostaną turnieje bojowe indywidualne oraz drużynowe, w tym konne, a także rywalizacja łuczników, zapaśników i trenujących rzut włócznią. Niezwykłą, a zarazem niespotykaną atrakcją będą pokazy sokolnicze. Podczas turnieju można poznać działanie jednej z nielicznych w Polsce replik średniowiecznej machiny oblężniczej - trebusza.

Festiwal Lilii (5-6 lipca)

Impreza służąca poszerzaniu wiedzy w zakresie hodowli, pielęgnacji kwiatów i roślin ozdobnych, wykorzystania lilii w kulturze, literaturze, religii, zwiększenie uwagi na działanie florystyczne i ogrodnicze oraz na wartość estetyczną kwiatów i roślin ozdobnych. W czasie festiwalu odbędą się prelekcje, pokazy florystyczne, wystawy kwiatów , roślin ozdobnych, a także występy zespołów jazzowych i latynoamerykańskich.

Jarmark Średniowieczny i Turniej Rycerski (2-3 sierpnia)   

W ciągu dwóch dni trwania imprezy odbędą się średniowieczne konkurencje turniejowe oraz przedstawione zostaną różne rodzaje dawnego rzemiosła. W alei straganiarzy staną kramy z wikliną, bursztynem, średniowieczną biżuterią, jadłem i napitkiem. Na polu turniejowym rozegrane zostaną pojedynki rycerskie - indywidualne oraz drużynowe, a także turnieje konne, łucznicze, zapasy i rzut włócznią. Przybyli będą mogli zwiedzić średniowieczne obozowisko, zobaczyć uzbrojenie rycerzy z przełomu XIV i XV w.

Piknik Sołtysów (17 sierpnia)

Integracyjne spotkanie sołtysów i ich rodzin z samorządowcami. Spotkanie jest okazją do wspólnej zabawy. Corocznie sołtysi, radni oraz pracownicy samorządowi na oczach widzów rywalizują o zajęcie pierwszego miejsca w zawodach obejmujących konkurencje, typu: przeciąganie traktora, toczenie beli słomy, rzut orczykiem, spacer farmera, rzut beretem czy wożenie taczką. Imprezie towarzyszy loteria fantowa, w której do wygrania są cenne nagrody.

Gminne Dożynki (7 września)

Tradycyjne święto plonów organizowane corocznie na terenie gminy. Dożynki gminne są imprezą kulturalno-rozrywkową. Uroczystość rozpoczyna msza święta, podczas której poświęcone zostają chleb, ziarno oraz wieńce. Jednym ze stałych elementów są przyśpiewki przygotowywane przez mieszkańców miejscowości, w której odbywają się dożynki. Imprezie towarzyszy prezentacja wieńców, liczne występy artystyczne oraz loteria fantowa. 

Pożegnanie wakacji (24 sierpnia)

Impreza zamykająca cykl letnich imprez. Tego dnia odbywają się występy zespołów polskich i zagranicznych, organizowane są konkursy i pokazy pirotechniczne. Już od kilku sezonów Radio Zet organizuje w Uniejowie koniec trasy koncertowej Lata Zet i Dwójki.

Ogólnopolski Bieg Do Gorących Źródeł (19 października)

Bieg na 10 km promujący Uniejów i jego lecznicze wody geotermalne. Trasa przebiega uliczkami miasteczka, malowniczymi alejkami zespołu zamkowo-parkowego, obok XIV-wiecznego zamku i kompleksu termalno-basenowego. Corocznie w imprezie bierze udział  kilkuset biegaczy z kraju i zagranicy.

Źródło informacji: Gmina Uniejów

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.05.2014, 17:04
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ