Newsletter

Zdrowie i styl życia

Innowacyjny lek przeciwbólowy zostanie przebadany w ramach jednego z największych badań klinicznych nad leczeniem bólu nowotworowego

19.05.2014, 17:51aktualizacja: 19.05.2014, 17:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ponad 500 polskich pacjentów cierpiących na silny, przewlekły ból nowotworowy może wziąć udział w jednym z największych badań klinicznych dotyczących bólu nowotworowego w 145 szpitalach zlokalizowanych w 21 krajach na całym świecie.

Aachen 10.06.2014 r. Liczna grupa pacjentów z nowotworem cierpi na silny, przewlekły ból związany z tą chorobą. Niestety wielu z nich nie jest zadowolonych ze stosowanych metod łagodzenia bólu ze względu na ich negatywne skutki. (1) Niemiecka firma farmaceutyczna Grünenthal prowadzi badania nad skutecznością i bezpieczeństwem nowego leku przeciwbólowego o nazwie cebranopadol przeznaczonego do leczenia silnego, przewlekłego bólu i neuropatii. Pacjentów cierpiących z powodu silnego bólu nowotworowego zachęcamy do udziału w kwalifikacji do fazy III badania klinicznego nad bólem nowotworowym obejmującego dużą grupę osób, tzw. badania CORAL. Badanie to ma za zadanie dowieść, że będący jego przedmiotem lek (cebranopadol) stosowany u chorych na raka może wykazywać działanie przeciwbólowe podobne do standardowych opioidów o silnym działaniu, powodując przy tym znacznie mniej efektów ubocznych. W ramach pierwszego badania fazy III programu badań klinicznych cebranopadolu, określanego jako OCEANIC PROGRAM®, Grünenthal rozpocznie badanie CORAL, które będzie prowadzone w 145 szpitalach w 21 krajach, w tym w Aachen. Badanie na ponad 500 pacjentach ma zakończyć się do 2016 r.

Więcej informacji na temat badania CORAL i uczestniczących w nim szpitali można znaleźć na stronie: http://www.oceanic-program.com.

W badaniu CORAL pacjentom cierpiącym z powodu przewlekłego bólu nowotworowego podaje się cebranopadol lub morfinę w celu porównania skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tych dwóch leków. W wielu krajach morfina jest standardowo stosowana w leczeniu bólu nowotworowego, ale posiada ona wiele wad i skutków ubocznych. Dlatego celem badania CORAL jest ocena dodatkowych korzyści stosowania cebranopadolu u pacjentów z silnym, przewlekłym bólem nowotworowym w porównaniu do leczenia morfiną.

"Cebranopadol to najnowszy produkt naszego działu B+R - wyjaśnia dr Klaus-Dieter Langner, dyrektor ds. naukowych i członek Zarządu Grünenthal. - W Grünenthal stale podejmujemy działania ukierunkowane na polepszanie jakości życia naszych pacjentów. Mamy nadzieję, że badanie CORAL wykaże, że sytuacja osób cierpiących na silny, przewlekły ból nowotworowy może ulec poprawie. Dlatego zwracamy się do osób cierpiących z powodu silnego bólu nowotworowego z prośbą o wzięcie udziału w badaniu CORAL, które umożliwi nam uzyskanie dokładniejszych informacji na temat możliwości tego nowego leku oraz jak najszybsze udostępnienie go pacjentom".

Cebranopadol

Cebranopadol został wynaleziony przez naukowców grupy Grünenthal, spółki farmaceutycznej mającej siedzibę w Niemczech. Obecnie trwają badania kliniczne leku w różnych krajach na świecie pod kątem leczenia różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Prowadzone są one przez spółkę Grünenthal i jej partnera zajmującego się opracowywaniem leków - Forest Laboratories Inc., firmę farmaceutyczną z siedzibą w USA. Cebranopadol jest poddawany badaniom klinicznym i nie został jeszcze dopuszczony do obrotu ani zarejestrowany w żadnym państwie, co oznacza, że nie jest jeszcze ogólnodostępny ani nie został wprowadzony do sprzedaży aptecznej.

Cebranopadol to zupełnie nowy środek przeciwbólowy, stanowiący agonistę receptorów opioidowych. Dostępne obecnie leki przeciwbólowe, takie jak oksykodon, morfina, czy fentanyl działają na receptor opioidowy typu µ, nie zaś na receptor NOP (nocyceptyny). Badania przedkliniczne wykazały silne i szerokie działanie przeciwbólowe cebranopadolu na wielu modelach zwierzęcych z bólem ostrym, zapalnym, trzewnym, neuropatycznym i nowotworowym oraz mniejszą liczbę skutków ubocznych niż czyste opioidy typu µ. Wyjątkowy sposób działania cebranopadolu może być szczególnie odpowiedni do leczenia bólu przewlekłego od postaci umiarkowanej do ostrej związanego z występowaniem nowotworu, w tym bólu neuropatycznego. Więcej informacji na stronie: http://www.oceanic-program.com.

Grünenthal

Grupa Grünenthal to niezależna rodzinna firma farmaceutyczna z siedzibą w Aachen (Niemcy), której działalność opiera się na międzynarodowych badaniach naukowych. Bazując na swojej wyjątkowej pozycji w dziedzinie leczenia bólu, spółka dąży do stania się najbardziej skoncentrowanym na pacjencie producentem leków przeciwbólowych na świecie i, co za tym idzie, liderem innowacji terapeutycznych. Grünenthal to jedna z pięciu firm farmaceutycznych nakierowanych na badania naukowe z siedzibą w Niemczech, która nieprzerwanie inwestuje w badania i rozwój. W 2013 r. koszty działalności zespołu B+R sięgnęły ok. 27% przychodów spółki. Strategia B+R prowadzona przez Grünenthal koncentruje się na wybranych dziedzinach leczenia i najnowocześniejszych technologiach. Jesteśmy silnie zaangażowani w odkrywanie nowych i lepszych metod leczenia bólu, które byłyby skuteczniejsze i niosłyby ze sobą mniej efektów ubocznych niż dotychczasowe. Grupa Grünenthal posiada swoje oddziały w 25 krajach świata i zatrudnia około 5,5 tys. pracowników. Jej produkty sprzedawane są w ponad 155 krajach. W 2013 r. zyski spółki osiągnęły kwotę 901 mln EUR.

Literatura:

(1). Breivik H, Collett B. "Survey of chronic pain in Europe: Prevalence, impact on daily life and treatment" - European Journal of Pain 2006; 287-333 ("Europejskie badania nad przewlekłym bólem: występowanie, wpływ na życie codzienne oraz leczenie" - europejskie czasopismo naukowe poświęcone tematyce bólu).

KONTAKT:

Frank Schönrock

Wiceprezes ds. zaangażowania społecznego

tel. +49 241 569-1568

faks +49 241 569-3539

e-mail: frank.schoenrock@grunenthal.com

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.05.2014, 17:51
Źródło informacji APA-OTS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii