Newsletter

MNiSW: minister nauki apeluje o podpisanie „Paktu dla Horyzontu 2020” (komunikat)

11.06.2014, 14:55aktualizacja: 11.06.2014, 14:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje:

Pakt ma zmotywować polskich uczonych do sięgania po środki z programu Horyzont 2020 – największego w historii programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. By zachęcić rektorów uczelni, dyrektorów instytutów badawczych oraz Polskiej Akademii Nauk do walki o prawie 80 mld euro, minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska proponuje wspólne działania w ramach Paktu. Przystąpienie do niego to zobowiązanie do wspierania i aktywizacji zespołów badawczych w pozyskiwaniu pieniędzy z Brukseli.

„Zwiększanie udziału polskich naukowców i przedsiębiorców w kolejnym programie ramowym finansowania badań naukowych w Unii Europejskiej jest jednym z kluczowych celów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Otwiera to bowiem nowe szanse dla polskiej nauki, dla Polski” – napisała w liście do uczelni prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Minister nauki zwróciła się w nim również z prośbą do szkół wyższych, instytutów oraz poszczególnych wydziałów o sygnowanie „Paktu dla Horyzontu 2020”, który pod koniec maja został przedstawiony przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego. Na zorganizowanej wtedy w Warszawie z inicjatywy minister konferencji „Horyzont 2020: wyzwania i szanse dla polskiej nauki” ponad 300 osób rozmawiało o zaangażowaniu i sukcesach Polski w europejskich programach naukowych.

„Wypracowaliśmy , w którym uwzględnione zostały zobowiązania Ministerstwa do stworzenia efektywnego systemu wspierania instytucji naukowych i naukowców, podejmujących wysiłek konkurowania o międzynarodowe granty badawcze. Dokument zawiera również propozycje działań na poziomie uczelni i instytutów, które będą stymulować aktywniejsze uczestnictwo polskich badaczy i przedsiębiorców w kolejnym programie ramowym” – pisze w liście do uczelni minister nauki.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska podkreśla, że tylko wspólnie z uczelniami oraz instytutami badawczymi i naukowymi możemy stworzyć skuteczny system zachęt i wsparcia na poziomie administracyjnym, organizacyjnym i merytorycznym. Zmiany, o które zaapelowała minister nauki w swoim liście dotyczą m.in. motywacji i wsparcia organizacyjnego uczonych, w tym utworzenia jednostek, działów wspomagających naukowców w pisaniu i składaniu grantów. Chodzi też o wdrożenie systemu ocen i wynagradzania pracowników za uczestnictwo, recenzowanie i sukcesy w Horyzoncie 2020 oraz o zapewnienie możliwości elastycznego kształtowania obciążeń dydaktycznych dla pracowników realizujących granty z Horyzontu 2020

W ramach własnych działań MNiSW zaplanowało z kolei szereg działań, które mają niwelować bariery organizacyjne utrudniające pozyskiwanie pieniędzy z Horyzontu 2020. Trwają prace nad usprawnieniem działalności Krajowego Punktu Kontaktowego oraz 11 Regionalnych Punktów Kontaktowych. Zmieniony został model pracy zatrudnionych w nich ekspertów – oprócz działań informacyjnych w większym stopniu mają one teraz koncentrować się na wspieraniu (mentoringu i coachingu) projektodawców. Największa zmiana polegać ma jednak na obowiązkowej ewaluacji projektu przez doświadczonych ekspertów jeszcze przed jego złożeniem w konkursie europejskim. Pozwoli to usunąć błędy i poprawić jakość składanych propozycji.

Powstaje też portal informujący o trybie i zasadach konkursów w Horyzoncie – będzie można znale1ć na nim informacje o dobrych praktykach uczelni i instytutów badawczych, nakierowanych na wspieranie udziału Polski w programie. Jesienią ruszy z kolei 10 konferencji regionalnych w głównych miastach akademickich w Polsce, kierowanych szeroko do środowiska naukowego – podczas nich omawiane będą możliwości, jaskie stwarza Horyzont 2020, oraz dostępne na poziomie krajowym fundusze strukturalne na badania, rozwój i innowacje (B+R+I).

W działania na rzecz lepszego pozyskania funduszy z Horyzontu 2020 zaangażowane zostały także agencje rządowe. Narodowe Centrum Nauki (NCN), wykorzystując trzyletnie doświadczenie w finansowaniu badań podstawowych, ma zidentyfikować najsilniejsze zespołów naukowe i projekty badawcze w Polsce. One bowiem mają szczególnie wysokie szanse na finansowanie europejskie. Zespoły te będą mogły liczyć na indywidualne wsparcie w przygotowaniu wniosków do Europejskiej Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council, ERC) i w konkursach Horyzontu 2020. Narodowe Centrum Nauki przeprowadzać będzie też warsztaty z ekspertami ERC i Komisji Europejskiej. Zarówno NCN, jak i Narodowe Centrum Badan i Rozwoju (NCBR) są zaangażowane w liczne inicjatywy europejskie, będą więc pomostem do budowy konsorcjów dla Horyzontu 2020.

Lista sygnatariuszy „Paktu dla Horyzontu 2020” będzie na bieżąco aktualizowana i prezentowana na stronach internetowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.06.2014, 14:55
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ