Newsletter

BANK HANDLOWY SA wyniki testu warunków skrajnych i przeglądu jakości aktywów Banku

26.10.2014, 13:19aktualizacja: 26.10.2014, 13:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 19/2014

Zarząd Banku Handlowego w Warszawie S.A. ("Zarząd") informuje o wynikach testów warunków skrajnych przeprowadzonych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) oraz o wynikach przeglądu jakości aktywów (AQR) przeprowadzonego przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) zgodnie z metodyką Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Testy warunków skrajnych miały na celu ocenę wpływu na banki bazowej sytuacji rynkowej oraz ich odporności na negatywne scenariusze. Zostały one przeprowadzone dla okresu 2014-2016 na podstawie hipotetycznych założeń makroekonomicznych (obejmujących dynamikę PKB, stopę bezrobocia, inflację, stopy procentowe oraz kursy walutowe), w oparciu o metodykę przygotowaną przez EBA. Przedmiotem badania było oddziaływanie negatywnych zmian na wysokość strat kredytowych, wycenę instrumentów finansowych, poziom kapitałów oraz przychodów banków, przy niezmienionej wartości bilansu banku w stosunku do grudnia 2013 roku.

Wpływ testów warunków skrajnych jest mierzony względem poziomu współczynnika wypłacalności wyliczonego dla najwyższej jakości kapitałów własnych, tzw. Common Equity Tier 1 (CET 1), określonego zgodnie z obowiązującymi regulacjami nadzorczymi. Minimalny poziom CET 1 wynosi 8% w scenariuszu bazowym i 5,5% w scenariuszu negatywnym.

Zgodnie z wynikami testów dla Grupy Banku Handlowego w Warszawie S.A., realizacja założonych scenariuszy rynkowych, spowodowałaby spadek skonsolidowanego współczynnika wypłacalności CET 1 do poziomu 15,74% w sytuacji normalnej oraz 14,92% w sytuacji skrajnej na koniec roku 2016. Oznacza to, że w każdym z analizowanych scenariuszy, Bank dysponuje znaczną nadwyżką kapitału.

Więcej na: biznes.pap.pl

kom espi mra

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.10.2014, 13:19
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ