Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
Szefowa rządu odwiedziła województwo warmińsko-mazurskie. Spotkała się z przedstawicielkami klubu "Amazonki" i działaczkami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Iławie.
„Pomagając innym - pomagasz sobie”
Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Premier Ewa Kopacz spotkała się w poniedziałek z Amazonkami z Iławy.
Szefowa rządu podkreśliła, że Amazonki są podwójnie dzielne, ponieważ poradziły sobie ze swoją chorobą i dodatkowo niosą swoją wiedzę i doświadczenie innym kobietom, którym często po diagnozie kończy się świat.
„Pomagając innym - pomagasz sobie” to motto Amazonek, które działają w Iławie. Inicjatorką powołania klubu była nieżyjąca już Urszula Rzezińska. Obecnie Stowarzyszeniem kieruje Jadwiga Abramowicz.
Członkinie Stowarzyszenia od 1997 roku angażują się w walkę z rakiem piersi, prowadząc działania podnoszące świadomość społeczną o zagrożeniach wynikających z tej choroby. Oferują pomoc psychologiczną chorym, prowadzą kampanie społeczne i informacyjne, uczą kobiety, jak się samodzielnie badać, organizują Marsze Życia i Nadziei.
Powstaną kluby wolontariatu
Premier Ewa Kopacz zapowiedziała tworzenie klubów wolontariatu w szkołach i przy uniwersytetach trzeciego wieku. Szefowa rządu zaznaczyła, że przy ich tworzeniu będzie chciała wykorzystać m.in. doświadczenie Amazonek.
Jak podkreśliła, należy wykorzystywać bogate doświadczenia innych w niesieniu pomocy ludziom potrzebującym wsparcia. „Jestem za tym, żeby promować taką działalność i będę wspierać organizacje pozarządowe, które działają na rzecz innych” – powiedziała w Iławie. Jak dodała, sama chciałaby zakładać kluby wolontariatu.
„Nie ma nic cenniejszego, jak mieć możliwość porozmawiania z kimś, kto jest dyskretnym, kto umie słuchać i rozumie, jak to jest, kiedy człowiek czuje, że wokół niego zrobiło się pusto" - powiedziała premier Ewa Kopacz.
Profilaktyka raka piersi w Polsce
Szefowa rządu zaapelowała do wszystkich kobiet, by korzystały z bezpłatnych zaproszeń na badania mammograficzne. „Teraz z tych zaproszeń korzysta 47 proc. Pokutuje takie myślenie, że lepiej się nie badać i nie wiedzieć” – mówiła. Jak podkreśliła rak piersi wcześnie wykryty i zdiagnozowany jest uleczalny.
Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Problemem jest nadal zbyt późne wykrycie choroby. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi). Rząd w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych finansuje badania profilaktyczne dla kobiet oraz prowadzi program opieki nad rodzinami z wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwory złośliwe.
Więcej na temat bezpłatnych badań mammograficznych na stronie Ministerstwa Zdrowia.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.10.2014, 18:12 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |