Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Powiat mikołowski przeznaczył na inwestycje 47 mln zł

04.11.2014, 15:26aktualizacja: 04.11.2014, 15:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ponad 47 mln zł przeznaczył na inwestycje powiat mikołowski w ciągu ostatnich czterech lat. Efekty mogą zauważyć mieszkańcy w każdym wieku, bo remontowane były szkoły, drogi, ośrodek zdrowia czy DPS.

Od lat jednym z najważniejszych punktów budżetu jest oświata. Dzięki temu swoje oblicze całkowicie zmienił Zespół Szkół Specjalnych nr 2. Jego siedzibę przeniesiono do generalnie wyremontowanego budynku, przystosowanego do potrzeb uczniów niepełnosprawnych (koszt wykonanych prac to ponad milion złotych). Najmłodsi uczniowie mogą korzystać tu z placu zabaw, na który samorząd pozyskał środki w ramach programu „Radosna Szkoła".

Zmodernizowany został również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach. Dzięki podjętym inwestycjom uczniowie mogą uczyć się zawodu w nowoczesnych pomieszczeniach - w ostatnich latach oddano tam do użytku dwie pracownie elektryczne czy warsztat do obróbki ręcznej. Bogate wyposażenie umożliwia realizację programu nauczania na najwyższym poziomie. Mieszczący się przy szkole internat zyskał nowe sanitariaty.

Udogodnienia nie ominęły także II Liceum Ogólnokształcącego w Mikołowie. Tamtejsza sala gimnastyczna zyskała nowoczesną, profesjonalną podłogę.

Ale inwestycje w infrastrukturę to nie wszystko. Powiat corocznie modyfikuje ofertę edukacyjną swoich szkół zgodnie z potrzebami rynku - zwiększa liczbę godzin nauki języka obcego, tworzy nowe profile nauczania, otwiera kolejne kierunki kształcenia.

„Stawiamy na edukację młodzieży. Chcemy kontynuować i doskonalić programy rozwoju naszych szkół” - mówi Henryk Jaroszek, starosta mikołowski.

Na ten cel udało się kilkukrotnie pozyskać środki unijne. Dzięki temu młodzież mogła uczestniczyć w programach doradztwa zawodowego, wsparcia psychologicznego czy w dodatkowych zajęciach z zakresu kompetencji kluczowych. Zorganizowano również letnie staże zawodowe, których celem była praktyczna nauka zawodu. Nie zapomniano przy tym o podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli.

Powiat stawia też na nietuzinkowe rozwiązania w pieczy zastępczej. Zlikwidowano tam  typowy dom dziecka i obecnie wszyscy wychowankowie mieszkają w tzw. mieszkaniach rodzinkowych. W powiecie funkcjonują trzy takie mieszkania: w Mikołowie, Orzeszu i Łaziskach Górnych. Dzieci mają tam ściśle określony plan dnia i każde zna swoje obowiązki. Dzięki temu uczą się samodzielności i odpowiedzialności, a mniejsze grupy sprzyjają pracy wychowawczej.

Priorytetem władz powiatu jest też zdrowie mieszkańców. Całodobową opiekę lekarską zapewnia Centrum Zdrowia w Mikołowie sp. z o.o. Z funduszy unijnych, pieniędzy z budżetu samorządu oraz środków spółki sfinansowany został remont przychodni przy ul. Okrzei 31. Całkowita wartość robót i wyposażenia placówki wyniosła ponad 2,5 mln zł.

Wychodząc naprzeciw potrzebom zdrowotnym mieszkańców powiatu mikołowskiego, w  marcu 2014 r. rozpoczęto modernizację budynku Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. Pozwoli to na poszerzenie działalności tej placówki (liczba łóżek zwiększy się z 32 do 57) oraz poprawienie standardu opieki i pobytu pacjentów. Do dyspozycji pacjentów oddane zostaną sale z nowym wyposażeniem i łazienkami dostosowanymi do potrzeb osób niesamodzielnych, zaplecze rehabilitacyjne oraz sale terapii zajęciowej. Modernizacja obiektu finansowana jest ze środków powiatu mikołowskiego i Centrum Zdrowia w Mikołowie.

W ostatnich czterech latach nie zabrakło inwestycji w bezpieczeństwo. Jednym z największych przedsięwzięć była modernizacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie. Wielomilionowa inwestycja po kilku latach dobiega już końca. Zmieniła się także komenda powiatowa oraz komisariaty w Orzeszu i Łaziskach Górnych, a policjanci zyskali nowe radiowozy.

Każdego roku modernizowane były drogi i chodniki. „Remonty dróg oznaczają nie tylko wzrost komfortu dla pieszych i kierowców, ale przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa w naszym powiecie. Służy temu również budowa nowoczesnej sygnalizacji na przejściach dla pieszych” - wskazuje Henryk Jaroszek, starosta mikołowski.

Udało się m.in. wykonać sygnalizacje acykliczne i akomodacyjne przy ul. Orzeskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Grabową w Ornontowicach czy na skrzyżowaniu ulic Pstrowskiego, Wyrska, Sikorskiego i Wyszyńskiego w Łaziskach Górnych.

„Potrzeby w zakresie rozwoju i modernizacji sieci drogowej i poprawy bezpieczeństwa wciąż są duże, dlatego staramy się o pozyskiwanie środków zewnętrznych na ten cel. Przede wszystkim chciałbym podkreślić współpracę z gminami naszego powiatu, dzięki której udało się zrealizować szereg przedsięwzięć na rzecz poprawy sieci komunikacyjnej” - zaznacza starosta.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.11.2014, 15:26
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ