Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSW: rząd przyjął Narodowy Program Antyterrorystyczny (komunikat)

09.12.2014, 13:04aktualizacja: 09.12.2014, 13:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

Rada Ministrów przyjęła dziś (9 grudnia) Narodowy Program Antyterrorystyczny. Głównym celem Programu jest wzmocnienie systemu antyterrorystycznego, a także zwiększenie świadomości Polaków o zagrożeniach terrorystycznych. Dokument został przygotowany w MSW.

Głównym celem dokumentu jest wzmocnienie systemu antyterrorystycznego, w szczególności poprzez m.in. wzmocnienie przygotowania służb i instytucji, zwiększenie skuteczności reagowania oraz doskonalenie procedur postępowania w kontekście zagrożeń o charakterze terrorystycznym.

Dokument podkreśla także znaczenie działań profilaktycznych, w tym podnoszenie świadomości społecznej na temat zagrożeń terrorystycznych.

Autorzy dokumentu Narodowy Program Antyterrorystyczny podkreślają, że „pomimo podwyższonego poziomu zagrożenia zamachami terrorystycznymi na świecie i zaangażowania naszego kraju w działania w ramach międzynarodowych koalicji antyterrorystycznych, zagrożenie terrorystyczne w Polsce ze strony osób lub organizacji pochodzących z tzw. krajów podwyższonego ryzyka lub niestabilnych politycznie utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, a terytorium Polski traktowane jest jedynie jako cel rezerwowy ewentualnych ataków”.

Natomiast grupą najbardziej narażoną na ataki terrorystyczne są żołnierze uczestniczący w misjach na terenie Afganistanu. Ponadto „bezpośrednim celem ataków terrorystycznych mogą być także polskie placówki dyplomatyczne i konsularne znajdujące się w krajach podwyższonego ryzyka lub niestabilnych politycznie”.

Centrum Antyterrorystyczne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na bieżąco dokonuje prognozy i oceny potencjalnych zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Prognozy te są omawiane w trakcie comiesięcznych posiedzeń Międzyresortowego Zespołu ds. Zagrożeń Terrorystycznych.

Przypominamy, że w Polsce obowiązują cztery stopnie alarmowe:

- pierwszy (najniższy na skali) – ALFA – informuje o możliwości wystąpienia działań terrorystycznych, których rodzaj i zakres są trudne do przewidzenia;

- drugi – BRAVO – jest ogłaszany w przypadku zwiększonego i bardziej przewidywalnego zagrożenia terrorystycznego, gdy konkretny cel nie został zidentyfikowany;

- trzeci – CHARLIE – wprowadza się go m.in. gdy wystąpiło konkretne zdarzenie, potwierdzające cel potencjalnego ataku lub gdy wiadomo o osobach przygotowujących działania terrorystyczne godzące w bezpieczeństwo kraju;

- czwarty (najwyższy) – DELTA – gdy m.in. wystąpią działania terrorystyczne powodujące zagrożenie bezpieczeństwa kraju.

Do tej pory w Polsce tylko raz wprowadzono stopień alarmowy ALFA. Alarm został wprowadzony podczas Mistrzostw UEFA EURO 2012, w związku z ujawnieniem na rzece Bug pakunku nieznanego pochodzenia.

Kierownicy poszczególnych służb, organów i instytucji, wymienieni w dokumencie jako wiodący, są odpowiedzialni za realizację szczegółowych zadań, ujętych w Narodowym Programie Antyterrorystycznym. Są także zobowiązani do opracowania harmonogramów tych zadań i podanie planowanego terminu ich realizacji, nie później niż 30 dni od wejścia w życie Narodowego Programu Antyterrorystycznego. Następnie harmonogramy zostaną przekazane do MSW, będą też wymagały akceptacji Międzyresortowego Zespołu ds. Zagrożeń Terrorystycznych.

Ponadto w MSW corocznie opracowywany będzie raport na temat postępu prac w realizacji Programu. Raport będzie omawiany na posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu ds. Zagrożeń Terrorystycznych i przedkładany Radzie Ministrów do 31 marca każdego roku.

Narodowy Program Antyterrorystyczny na lata 2015-2019 został przygotowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, we współpracy z innymi służbami, organami i instytucjami wchodzącymi w skład Międzyresortowego Zespołu ds. Zagrożeń Terrorystycznych.

Środki przewidziane na realizację tego programu w przyszłym roku zostały ujęte w kwocie 900 tys. zł., a na lata 2015-2019 zaplanowano w sumie 12.900 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na ćwiczenia antyterrorystyczne, a także szkolenia dla służb.

Wcześniej, 13 listopada br., dokument został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Po przyjęciu dokumentu przez Radę Ministrów, Program zostanie przedłożony do podpisu Prezes Rady Ministrów. Dokument wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu uchwały Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.12.2014, 13:04
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ