Newsletter

Zdrowie i styl życia

Firma Novocure przyjęła pierwszego pacjenta na leczenia złośliwego międzybłoniaka opłucnej w ramach drugiej fazy badania STELLAR w zakresie terapii wykorzystujących zmienne pole elektryczne, pemetreksed i cisplatynę lub karboplatynę

23.02.2015, 17:05aktualizacja: 23.02.2015, 17:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Badanie STELLAR ma za zadanie sprawdzić skuteczność i bezpieczeństwo terapii wykorzystujących zmienne pole elektryczne i obejmujących klatkę piersiową wraz ze standardową chemioterapią w zakresie leczenia międzybłoniaka opłucnej.

ST. HELIER, Jersey - (BUSINESS WIRE) - Spółka Novocure, zajmująca się onkologią na szczeblu komercyjnym, ogłosiła dzisiaj włączenie pierwszego pacjenta w badania o nazwie STELLAR - drugiej fazy otwartych, prowadzonych na jednej grupie badań nad terapiami wykorzystującymi zmienne pole elektryczne (ang. Tumor Treating Fields; TTFields), pemetreksed, cisplatynę lub karboplatynę u pacjentów, u których niedawno zdiagnozowano nieoperacyjnego międzybłoniaka opłucnej. Przewiduje się, że w badaniu STELLAR weźmie udział 80 pacjentów z Niemiec, Włoch i Polski.

"Badanie STELLAR zostało opracowane po osiągnięciu pozytywnych wyników leczenia modeli przedklinicznych międzybłoniaka opłucnej przy pomocy TTF - powiedział dr n. med. Uri Weinberg, wiceprezes ds. badań i rozwoju w Novocure. - Doświadczalne badanie w zakresie niedrobnokomórkowego raka płuca już wykazało wysoką tolerancyjność i bezpieczeństwo TTFields w obszarze klatki piersiowej. Cieszymy się, że nasze badanie kliniczne obejmie również inne choroby nowotworowe w tym obszarze anatomicznym".

"Długo czekaliśmy, aby wypróbować nowatorską terapię leczenia międzybłoniaka opłucnej. Jesteśmy dumni, że jako pierwsi rozpoczęliśmy włączanie pacjentów w badanie STELLAR - powiedział lek. med. Giovanni Luca Ceresoli, ordynator Oddziału Onkologii Klatki Piersiowej i Układu Moczowo-Płciowego w szpitalu Humanitas Hospital, Bergamo (Włochy). - Z powodu przebiegu klinicznego i patologicznego wspomnianego nowotworu, konserwatywne metody leczenia rzadko dają szanse na całkowite wyleczenie, a nowe skuteczne sposoby leczenia nie są dostępne. TTFields okazały się być bezpieczne u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc. Wierzymy, że TTFields jest idealnym sposobem leczenia rozprzestrzeniającego się miejscowo międzybłoniaka opłucnej".

"Firma Novocure ma na celu przetestowanie metody TTFields u pacjentów, u których występują mnogie nowotwory lite - powiedział Asaf Danziger, dyrektor generalny Novocure. - Ponieważ na drugą połowę 2015 zaplanowano obszerne badania fazy trzeciej w zakresie występujących z wysoką częstością nowotworów płuc i mózgu, będziemy kontynuować badania nad TTFields związane z rzadziej występującymi odmianami nowotworów, których metody leczenia są ograniczone pod względem skuteczności".

STELLAR

STELLAR to otwarte badanie kliniczne fazy II mające na celu badanie wydajności i bezpieczeństwa terapii wykorzystującej zmienne pole elektryczne z pemetreksedem i cisplatyną lub karboplatyną u uprzednio nieleczonych pacjentów z nieresekcyjnym międzybłoniakiem opłucnej w porównaniu z historyczną grupą kontrolną publikowanych wcześniej wyników badań. Przewiduje się, że badaniem STELLAR zostanie objęta grupa 80 pacjentów z Niemiec, Włoch i Polski. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.clinicaltrials.gov.

Złośliwy międzybłoniak opłucnej

Złośliwy międzybłoniak opłucnej jest rzadko spotykanym nowotworem złośliwym klatki piersiowej. Zachorowalność na tę chorobę w Stanach Zjednoczonych wynosi ok. 3 000 przypadków rocznie. Czynnikiem, któremu najczęściej przypisuje się zachorowania na międzybłoniaka jest styczność z azbestem - choroba może wystąpić nawet na wiele lat po ekspozycji na azbest. W najczęściej przytaczanych badaniach mediana przeżywalności ogólnej wynosi ok. 12 miesięcy.

TTFields

Do terapii za pomocą zmiennego pola elektrycznego (TTFields) wykorzystuje się przenośne urządzenie do wykonywania nieinwazyjnych zabiegów, do ciągłego stosowania przez pacjentów. Badania metodą in-vitro i in-vivo dowiodły, że terapia wykorzystująca zmienne pola elektryczne spowalnia i odwraca wzrost nowotworu, hamując mitozę - proces podziału komórek i replikacji komórkowej. Terapia ta generuje w obrębie nowotworu zmienne pola elektryczne o niskiej częstotliwości, które wywierają nacisk na naładowane elektrycznie składowe komórkowe, hamując naturalny proces mitozy i prowadząc do śmierci komórek nowotworowych. Terapia wykorzystująca zmienne pola elektryczne nie została jeszcze zatwierdzona jako metoda leczenia międzybłoniaka - nie ustalono do tej pory jej bezpieczeństwa ani skuteczności w przypadku leczenia tego typu nowotworu.

Novocure

Novocure to prywatna spółka zarejestrowana w Jersey, prowadząca badania w zakresie onkologii i będąca pionierem w dziedzinie TTFields - nowatorskiej terapii guzów litych. W USA Spółka posiada oddziały w Portsmouth w stanie New Hampshire i w Nowym Jorku. Spółka ma również oddziały w Szwajcarii i Japonii, a także centrum badawcze w Hajfie w Izraelu. Dalsze informacje o spółce dostępne na stronie: www.novocure.com.

Źródło: Novocure

KONTAKT:

Novocure

Ashley Cordova

tel. 212-767-7558

e-mail: acordova@novocure.com

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.02.2015, 17:05
Źródło informacji Business Wire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii