Newsletter

Zdrowie i styl życia

Powstaje "Brain Plan dla Polski"

26.02.2015, 16:37aktualizacja: 26.02.2015, 16:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kompleksowa strategia profilaktyki oraz leczenia chorób mózgu jest niezbędna, aby Polska poradziła sobie z ekonomicznym i społecznym obciążeniem generowanym przez te schorzenia. Prace nad stworzeniem takiej strategii - o nazwie Brain Plan dla Polski - rozpoczęły się pod egidą Polskiej Rady Mózgu.

Zainaugurowano je 25 lutego 2015. r. podczas konferencji w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich z udziałem m.in. konsultantów krajowych różnych specjalności, farmakoekonomistów, przedstawicieli środowiska naukowego, biura WHO w Polsce i wielu organizacji zajmujących się problematyką zdrowia oraz gości zagranicznych. Inicjatorem projektu jest Fundacja NeuroPozytywni, która w 2013 r. powołała Polską Radę Mózgu.

Patronat honorowy nad Konferencją objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

Obecna na spotkaniu dr Mary Baker, była przewodnicząca Europejskiej Rady Mózgu, oceniła, że profilaktyka i walka z chorobami mózgu powinny być w krajach Unii Europejskiej traktowane priorytetowo. Schorzenia te generują bowiem największe koszty ekonomiczne i społeczne. Są one nawet wyższe niż koszty chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów złośliwych i cukrzycy łącznie. Co więcej, rosną w zastraszającym tempie w związku z wydłużaniem się średniej oczekiwanej długości życia ludzi i starzeniem się społeczeństw. "Świat stoi wobec społecznej transformacji, wręcz rewolucji. Aż dwie trzecie wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek dożyli 65 roku życia, żyje obecnie" - przypomniała brytyjska specjalistka.

Z ostatniego raportu nt. kosztów chorób mózgu w Europie wynika, że w 2010 r. w 29 krajach Europy na schorzenia te (uwzględniono 19 grup diagnostycznych) cierpiało 380 mln osób, a koszty z nimi związane wynosiły 798 mld EUR, natomiast koszty chorób serca, nowotworów i cukrzycy oceniono na 519 mld EUR. W analizie uwzględnione zostały: bezpośrednie koszty medyczne, w tym leki i usługi medyczne, bezpośrednie koszty niemedyczne, związane m.in. z nieformalną opieką nad pacjentami oraz koszty pośrednie, związane np. z nieobecnościami w pracy i przedwczesnym wypadnięciem z rynku pracy.

Tadeusz Hawrot z Europejskiej Rady Mózgu podkreślił, że Polska w 2010 r. zajęła siódme miejsce pod względem kosztów chorób mózgu. Wynoszą one w naszym kraju ok. 30 mld rocznie. Na pierwszym miejscu znalazły się Niemcy z wydatkami rzędu ponad 150 mln. Niestety, pod względem wydatków ponoszonych na jednego pacjenta zajęliśmy również siódme miejsce, ale od końca.

Hawrot zwrócił też uwagę, że w Polsce koszty pośrednie chorób mózgu stanowią 42% ogólnych kosztów tych schorzeń. "Decydenci powinni być szczególnie świadomi tych ukrytych kosztów, związanych m.in. z nieobecnością w pracy i szukać możliwości poprawy sytuacji pacjentów oraz wsparcia ich i ich rodzin" - powiedział ekspert.

Prof. Grzegorz Opala, przewodniczący Polskiej Rady Mózgu ocenił, że państwo zazwyczaj przerzuca koszty pośrednie na rodzinę chorego i na obywateli. „To powoduje skrócenie życia i przyspieszenie postępu niepełnosprawności” - zaznaczył.

Przypomniał, że w latach 2005 - 2010 w Europie podwoiła się liczba osób z chorobami mózgu - a ich koszty również wzrosły dwukrotnie - z niespełna 400 mld do ok. 800 mld. "Jeżeli przyjmujemy, że będziemy mieli do czynienia z narastająca liczbą osób starszych, to będziemy też mieli do czynienia z narastająca liczbą osób z chorobami neurologicznymi i z narastającymi kosztami. I przed tym państwo nie może uciec" - powiedział neurolog.

Zaznaczył zarazem, że nie da się rozwiązać problemu chorób mózgu bez przeznaczenie na ten cel pieniędzy. "Potrzebne jest opracowanie i przyjęcie narodowego programu leczenia chorób mózgu, ale to generuje konieczność rozwiązań organizacyjnych i finansowych. My mówimy od tym od wielu lat. Był to jeden z priorytetów zdrowotnych podczas polskiej prezydencji w Radzie UE" - przypomniał prof. Opala.

Zgodził się z nim dr Maciej Piróg, doradca prezydenta RP ds. zdrowia. "Obecnie, brak finansowania sprawia, że wiele dobrych programów zdrowotnych jest martwych" - powiedział. Za przykład dał program ochrony zdrowia psychicznego, który jest dobrze oceniany, ale ze względu na brak finansowania jest praktycznie "martwy".

Wśród najpilniejszych potrzeb w zakresie diagnostyki i leczenia neurologicznych schorzeń mózgu w Polsce prof. Danuta Ryglewicz, krajowy konsultant w dziedzinie neurologii, wymieniła: konieczność stworzenia oddziałów interwencyjnego leczenia udaru mózgu w ramach istniejących oddziałów udarowych, stworzenie sieci przychodni, w których możliwa byłaby jednodniowa diagnostyka chorób neurozwyrodnieniowych, w tym np. choroby Alzheimera, dostęp do diagnostyki przedoperacyjnej padaczki oraz kompleksowe leczenie chorych na stwardnienie rozsiane (SM) i poprawa ich dostępu do rehabilitacji.

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia na Uczelni Łazarskiego oceniła, że jeżeli na choroby mózgu będziemy patrzeć kompleksowo to jesteśmy w stanie osiągnąć zdecydowanie większą efektywność w zapobieganiu im, diagnozowaniu i leczeniu, wydatkując nawet te małe środki, które mamy do dyspozycji dzisiaj.

Podczas oddzielnego panelu dyskusyjnego, w którym uczestniczył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego profesor Włodzisław Duch, eksperci podkreślali konieczność zwiększenia nakładów i wprowadzenia zmian organizacyjnych zwłaszcza większej współpracy między ośrodkami naukowymi w zakresie badań nad mózgiem, jego schorzeniami oraz nowymi metodami diagnostyki i leczenia chorób mózgu.

Wspierający Fundację NeuroPozytywni Grzegorz Ziemniak z Instytutu Zdrowia i Demokracji zapowiedział, że w najbliższym czasie - w ramach prac na Brain Planem dla Polski - powstanie około 10 grup eksperckich. Będą one pracowały nad dokładnym zmapowaniem problemów dotyczących wszystkich chorób mózgu, w tym m.in. nad epidemiologią, kwestią zmniejszania wykluczeń społecznych, przywracaniem ludzi na rynek pracy i do funkcji społecznych, stygmatyzacją osób z chorobami mózgu i edukacją społeczeństwa, rozwojem badań naukowych, niwelacją kosztów tych schorzeń poprzez działania rehabilitacyjne. "Chcemy potraktować temat bardzo holistycznie. Liczymy, że uda się w ten projekt zaangażować nie tylko resorty zdrowia i nauki, ale też ministerstwo finansów, pracy i polityki społecznej, gospodarki" - powiedział Ziemniak.

Podkreślił, że w ciągu roku mają zostać wypracowane gotowe rozwiązania i rekomendacje dla rządu, wskazujące, jakie zmiany są konieczne, by Brain Plan dla Polski wdrożyć w życie.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.02.2015, 16:37
Źródło informacji Fundacja NeuroPozytywni
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii