Newsletter

Nianie po zakończeniu pracy mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych

18.03.2015, 10:21aktualizacja: 18.03.2015, 10:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nianie, które przez co najmniej rok opiekowały się dziećmi na podstawie tzw. umowy uaktywniającej, mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych - zapewnia resort pracy, wyjaśniając wątpliwości w tej sprawie. Na tego typu umowach pracuje 8,5 tys. osób.

W końcu 2014 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 400 domowych opiekunek dziecięcych. Choć zatrudnianie niań w formie umowy uaktywniającej jest możliwe już od blisko czterech lat, dopiero od ubiegłego roku - dzięki nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - byłe opiekunki mogą liczyć na zasiłki po tym, kiedy przestaną opiekować się dziećmi i zarejestrują się w urzędach pracy jako bezrobotne.

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 obowiązuje od 2011 r. Zgodnie z nią rodzice mogą zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej. Umowa ta zapewnia odprowadzanie od wynagrodzenia niani składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne. Niania może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Natomiast w przypadku umowy uaktywniającej nie odprowadza się składek na Fundusz Pracy.

Właśnie ten ostatni punkt był przyczyną zamieszania, ponieważ pojawiały się wątpliwości, czy niania po zakończeniu pracy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Interpelację w tej sprawie złożył podkarpacki poseł PiS Kazimierz Gołojuch, do którego biura zgłaszały się osoby zatrudnione na postawie umowy uaktywniającej. Gdy rejestrowały się w urzędach pracy, jedne urzędy przyznawały im zasiłek, inne odmawiały takiego prawa i odsyłały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po wyjaśnienia dotyczące odprowadzania składek na Fundusz Pracy. (PAP)

huk/ ali/ ktp/ bls/ kat/ mab/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.03.2015, 10:21
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ