Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSW ws. Narodowego Programu Antyterrorystycznego (komunikat)

19.03.2015, 11:28aktualizacja: 19.03.2015, 11:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych realizuje nowy Narodowy Program Antyterrorystyczny na lata 2015-2019. Głównym celem Programu jest wzmocnienie systemu antyterrorystycznego, a także zwiększenie świadomości Polaków o zagrożeniach. Dokument został przygotowany w MSW.

Dziś Grzegorz Karpiński, Sekretarz Stanu w MSW, przedstawia dokument podczas posiedzenia Senatu. - Stworzenie Narodowego Programu Antyterrorystycznego miało na celu wpisanie działań antyterrorystycznych w system bezpieczeństwa kraju oraz zarządzania kryzysowego. Narodowy Program Antyterrorystyczny jest narzędziem, za pomocą którego integrowane są działania służb odpowiedzialnych za zwalczanie terroryzmu - powiedział wiceszef MSW.

Jednym z głównych celów dokumentu jest także wzmocnienie systemu antyterrorystycznego, w szczególności poprzez m.in. wzmocnienie przygotowania służb i instytucji, zwiększenie skuteczności reagowania oraz doskonalenie procedur postępowania w kontekście zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Dokument podkreśla także znaczenie działań profilaktycznych, w tym podnoszenie świadomości społecznej na temat zagrożeń terrorystycznych.

Centrum Antyterrorystyczne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na bieżąco dokonuje prognozy i oceny potencjalnych zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Prognozy te są omawiane w trakcie comiesięcznych posiedzeń Międzyresortowego Zespołu ds. Zagrożeń Terrorystycznych.

Kierownicy poszczególnych służb, organów i instytucji, wymienieni w dokumencie jako wiodący, są odpowiedzialni za realizację szczegółowych zadań, ujętych w Narodowym Programie Antyterrorystycznym. Są także zobowiązani do opracowania harmonogramów tych zadań i podanie planowanego terminu ich realizacji. Na obecną chwilę Międzyresortowy Zespól ds. Zagrożeń Terrorystycznych przyjął harmonogramy realizacji większości zadań ujętych w Programie. Przyjęcie pozostałych planowane jest do końca marca bieżącego roku.

Ponadto w MSW corocznie – począwszy od roku 2016 – opracowywany będzie raport na temat postępu prac w realizacji Programu. Raport będzie omawiany na posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu ds. Zagrożeń Terrorystycznych i przedkładany Radzie Ministrów do 31 marca każdego roku.

Narodowy Program Antyterrorystyczny na lata 2015-2019, przygotowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, we współpracy z innymi służbami, organami i instytucjami wchodzącymi w skład Międzyresortowego Zespołu ds. Zagrożeń Terrorystycznych, został przyjęty przez Radę Ministrów uchwałą nr 252 9 grudnia 2014 r.

Narodowy Program Antyterrorystyczny na lata 2015-2019 zakłada, że środki finansowe na realizację Programu w 2015 roku, ujęte zostały w ustawie budżetowej w ramach rezerwy celowej w kwocie 900 tys. zł. Także w kolejnych latach, w miarę możliwości finansowych, planowane jest przeznaczenie środków na wdrażanie Programu w ramach budżetu resortu spraw wewnętrznych – zarówno w celu podniesienia zdolności służb do reagowania na różnego rodzaju zagrożenia terrorystyczne, jak i w związku z organizacją ćwiczeń antyterrorystycznych oraz kampanii społecznych ukierunkowanych na podnoszenie świadomości na temat potencjalnych zagrożeń i pożądanego sposobu zachowania się w przypadku ich wystąpienia.

W zeszłym tygodniu w Warszawie odbyły się ćwiczenia antyterrorystyczne zorganizowane w ramach Programu. Funkcjonariusze policji oraz przedstawiciele innych służb, takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Żandarmeria Wojskowa, Straż Pożarna i Pogotowie Ratunkowe mieli zadanie przetrenować wspólne działania na wypadek ataku terrorystycznego. Scenariusz ćwiczeń zakładał skuteczne współdziałanie policji i innych służb w sytuacji kryzysowej. Celem przedsięwzięcia było sprawdzenie, jak reagują i współdziałają podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Funkcjonariusze mieli za zadanie między innymi odbicie zakładników z rąk terrorystów oraz rozbrojenie samochodu-pułapki wypełnionego materiałami wybuchowymi. Ćwiczeniom przyglądała się minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska oraz wiceminister Grzegorz Karpiński. Szefowa MSW wyjaśniła, że ćwiczenia są okazją do sprawdzenia, jak służby ze sobą współpracują w sytuacjach kryzysowych. Minister poinformowała, że wszystkie elementy ćwiczeń będą szczegółowo analizowane, by ewentualne mankamenty, m.in. w procedurach, w przyszłości wyeliminować.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.03.2015, 11:28
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ