Newsletter

Zdrowie i styl życia

Znani i mniej znani Polacy wsparli w Wiśle ideę transplantacji organów (Centrum Prasowe PAP)

23.03.2015, 16:21aktualizacja: 23.03.2015, 16:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Aktorzy, muzycy, sportowcy, dziennikarze i osoby po przeszczepach uczestniczyli w sobotę 31 marca w Wiśle w 6. PZU Biegu po Nowe Życie. "To największa w Polsce społeczna inicjatywa promująca transplantacje" - powiedział dyrektor imprezy, Arkadiusz Pilarz.

"Bieg nieprzypadkowo odbyła się w pierwszym dniu wiosny. To symbol początku nowego życia. Promujemy również zdrowy styl życia" - podkreślił.

Zdaniem pomysłodawcy i ambasadora imprezy byłego pięściarza Przemysława Salety, który kilka lat temu oddał nerkę swej córce Nicole, móc podzielić się sobą w ten sposób z kochaną osobą to zaszczyt.

Jak podkreślił, po przeszczepie, niezależnie od tego czy jest się dawcą, czy biorcą, można żyć aktywnie. Przykładem jest on sam, ale też obecna w Wiśle Nicole. Prowadzi normalne życie. Jak inne osoby po przeszczepach musi tylko poddawać się regularnym badaniom i zażywać leki zapobiegające odrzutowi przeszczepu. "Studiuję japonistykę. Swoje plany wiążę właśnie z tym krajem. Póki co, chcę skończyć studia, a co później? Zobaczymy" - powiedziała.

Aktorka Joanna Jabłczyńska liczy, że udział w imprezie tak wielu znanych postaci przekona Polaków do dawstwa. "Mam nadzieję, że dowiedzą się czym jest transplantologia. Będąc dawcą można komuś ofiarować nowe życie" - powiedziała.

Jak podkreślił kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, prof. Andrzej Chmura, w dziedzinie przeszczepów jest w Polsce jeszcze sporo do zrobienia. W wielu krajach odsetek przeszczepów od żywych dawców sięga 50 proc. - jest to możliwe ze względu na dawstwo altruistyczne, czyli od osób niespokrewnionych. W Polsce przeszczepy od żywych dawców to zaledwie 5 procent.

Ideą 6. PZU Bieg po Nowe Życie było także zachęcanie Polaków do podpisywania oświadczeń woli, czyli wyrażania zgody na pobranie w przypadku ich śmierci narządów po przeszczepów. Większość uczestników imprezy już to uczyniła.

Rzecznik Biegu Tomasz Furtak poinformował, że w Wiśle rywalizowano w nordic walking. Uczestnicy podzieleni zostali na blisko 60 trzyosobowych sztafet. W każdej znalazło się miejsce dla gwiazdy małego lub dużego ekranu, sportowca lub popularnego dziennikarza, którym towarzyszyli przedstawiciele partnerów wydarzenia oraz sportowcy z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji.

Po Wiśle maszerowali m.in. aktorzy Barbara Kurdej-Szatan, Małgorzata Potocka, Joanna Jabłczyńska, Olga Borys, Marek Włodarczyk, sportowcy Przemysław Saleta, Piotr Gruszka, Artur Siódmiak, Mariusz Czerkawski i Piotr Świerczewski, muzycy Łukasz i Paweł Golcowie, dziennikarz Jerzy Mielewski, prezenterka Odeta Moro, a także fotomodelka Natalia Siwiec.

Wśród uczestników były dzieci, którym przeszczepiono wątrobę. Zdaniem Anety Krawczyk z Warszawy, mamy 6-letniego Olka, ich udział ma pokazać, że transplantacje ratują życie. "Pokazujemy, że dzieci po transplantacji są radosne i zdrowe. Owszem, zdarzają się wizyty w szpitalach, ale pomiędzy nimi chcemy fajnie żyć" - mówiła.

Każdy z uczestników miał do pokonania dystans 1,2 tys. m. Trasa przebiegała alejkami parku rozciągającego się wzdłuż rzeki Wisły i promenadą "perły Beskidu". Najszybciej pokonała ją sztafeta prowadzona przez Barbarę Kurdej-Szatan z Piotrem Hołubowskim i Marcinem Bosiem w składzie. Tuż za nią uplasował się piłkarz Piotr Świerczewski z Marianem Warchołem i Kamilem Szewczykiem. Trzecie miejsce przypadło ekipie złożonej z Mistera Polski Rafała Maślaka, Małgorzaty Szymkowiak i Marty Sztajnert.

Po ceremonii wręczenia pucharów najlepszym sztafetom Przemysław Saleta odsłonił swą tablicę w wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu. Stał się pierwszym sportowcem spoza kurortu, który został w ten sposób uhonorowany. Swoje tablice mają tu m.in. Adam Małysz, a także olimpijczycy Jan Kawulok i Jan Legierski.

6. PZU Biegowi po Nowe Życie patronowała małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako "źródło informacji". (Centrum Prasowe PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.03.2015, 16:21
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ