Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Oświadczenie po spotkaniu przedstawicieli MSW i PKW (komunikat)

09.04.2015, 18:30aktualizacja: 09.04.2015, 18:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

W środę odbyło się spotkanie podsekretarza stanu w MSW Tomasza Szubieli i przewodniczącego PKW Wojciecha Hermelińskiego. Spotkanie dotyczyło wątpliwości zgłaszanych przez samorządy, w związku z przygotowaniem spisów wyborców po wprowadzeniu aplikacji ŹRÓDŁO. Przedstawiciele obu instytucji uzgodnili, że będą ze sobą współpracować, aby jak najszybciej wyjaśnić wątpliwości samorządowców, pomóc im w rozwiązywaniu ewentualnych problemów oraz zapewnić prawidłowy przebieg najbliższych wyborów prezydenckich. MSW zaznaczyło, że aplikacja ŹRÓDŁO nie służy ani do prowadzenia rejestru wyborców, ani do prowadzenia rejestrów mieszkańców.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej, Krajowego Biura Wyborczego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Centralnego Ośrodka Informatyki. Zebrani omówili najczęściej zgłaszane do PKW uwagi samorządowców dotyczące przygotowywania spisów wyborców z wykorzystaniem aplikacji ŹRÓDŁO, którą MSW uruchomiło 1 marca tego roku.

Przedstawiciele MSW oraz COI wyjaśnili, że tego typu problemy wynikają przede wszystkim z różnic w sposobie prowadzenia rejestrów ludności przez gminy, a standardami obowiązującymi w centralnej bazie PESEL. Do tej pory każda gmina miała swoją własną aplikację do prowadzenia rejestrów mieszkańców. Bazy poszczególnych gmin były osobne – „nie widziały się”. Od 1 marca wszystkie lokalne aplikacje służące m.in. do prowadzenia rejestrów wyborców i sporządzania spisów wyborców, po poprawnym zintegrowaniu, pozyskują dane z bazy PESEL. Ułatwia to wymianę informacji pomiędzy gminami m.in. na temat osób zmieniających miejsce zamieszkania. Jednak, aby taka wymiana odbywała się bezproblemowo, konieczne jest odpowiednie przygotowanie aplikacji stosowanych przez samorządy.

Podczas spotkania MSW zwróciło uwagę, że zapewnienie poprawnej współpracy lokalnych aplikacji z bazami zasilanymi przez aplikację ŹRÓDŁO leży w gestii gmin. Podstawą do sporządzenia spisów wyborców są rejestry wyborców prowadzone przez organy gmin na podstawie lokalnych zbiorów ewidencji ludności – rejestrów mieszkańców i rejestrów zamieszkania cudzoziemców. Rejestry te były do tej pory i są nadal prowadzone w lokalnych aplikacjach, wykonanych przez firmy komercyjne na zlecenie gmin i uzupełniane przez pracowników gmin. To właśnie na podstawie tych danych były i będą tworzone spisy wyborców. Jedyną zmianą jest to, że od 1 marca gminy mają dostęp do bazy PESEL. W związku z tym lokalne aplikacje, po poprawnym skonfigurowaniu, są zasilane danymi z centralnego rejestru PESEL, który z kolei jest aktualizowany przez aplikację ŹRÓDŁO.

Przedstawiciele MSW oraz COI wskazali, że producenci, którzy dostarczają do gmin aplikacje lokalne, otrzymali komplet informacji technicznych. Dzięki temu mogą swobodnie dostosować swoje oprogramowanie do stawianych im wymogów.

PKW z zadowoleniem przyjęła te informacje. Zaznaczyła jednak, że wobec zgłaszanych przez samorządy uwag, pożądane jest dalsze wsparcie MSW tak, aby zapewnić niezakłócony przebieg wyborów Prezydenta RP. W związku z tym przewodniczący Wojciech Hermeliński zaprosił wiceministra Tomasza Szubielę na spotkanie, które Komisja organizuje z organizacjami zrzeszającymi samorządy 14 kwietnia br. Spotkanie będzie okazją m.in. do przypomnienia gminom o właściwym przygotowaniu danych ewidencyjnych potrzebnych do stworzenia spisów wyborców na wybory prezydenckie.

MSW podkreśliło, że od czasu wdrożenia nowego systemu, bez żadnych problemów odbyło się już ponad 100 wyborów uzupełniających. COI i MSW podczas ich przeprowadzania były w pełnej gotowości, by rozwiewać ewentualne wątpliwości. Zapewniło również o takiej gotowości podczas przeprowadzania wyborów prezydenckich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.04.2015, 18:30
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ