Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSW: rozmowy koordynatorów ds. polsko-niemieckiej współpracy przygranicznej i regionalnej (komunikat)

27.04.2015, 20:29aktualizacja: 27.04.2015, 20:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

Wiceminister Piotr Stachańczyk spotkał się z Dietmarem Woidke, premierem Rządu Kraju Związkowego Brandenburgia. Rozmowy były elementem odbywających się w Warszawie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

W trakcie spotkania omówiono kwestie związane z polsko-niemieckimi umowami międzyrządowymi:

- o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych, która wejdzie w życie 9 lipca 2015 roku i przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w regionie przygranicznym,

- o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim podpisanej 27 kwietnia 2015 r., której celem jest poprawa żeglowności na Odrze, a także zapewnienie lepszego poziomu ochrony przeciwpowodziowej w regionie przygranicznym.

W czasie rozmów poruszono także kwestię połączeń transportowych, jak również wyrażono nadzieję na zawarcie porozumień wykonawczych o współpracy do polsko-niemieckiej Umowy ramowej o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym.

Podczas spotkania minister Stachańczyk i premier Woidke podkreślili wagę podejmowania projektów i przedsięwzięć służących poznaniu sąsiada, jego języka, kultury, historii i życia codziennego.

W kontekście wspierania nauki języka polskiego w niemieckich szkołach oraz podtrzymania tożsamości kulturowej wśród dzieci i młodzieży o polskim pochodzeniu, wskazano na rolę Strategii nauczania języka polskiego jako ojczystego obywateli niemieckich polskiego pochodzenia, której realizacja jest monitorowana przez Polsko-Niemiecką Komisję Międzyrządową ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.

W trakcie spotkania omówiono także plany dotyczące obchodów przypadającej w 2016 roku 25-tej rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. Obie strony podjęły już prace nad wspólnymi obchodami rocznicy, m. in. w ramach Komitetu ds. Współpracy Przygranicznej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej przez ekspertów z regionów przygranicznych przygotowywany jest bilans dotychczasowej współpracy.

W wyniku spotkania Koordynatorzy przyjęli wspólną deklarację odnoszącą się do najważniejszych zagadnień dla polsko-niemieckiego pogranicza.

* * *

Deklaracja Koordynatora ds. Polsko-Niemieckiej Współpracy Przygranicznej i Regionalnej Piotra Stachańczyka Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Koordynatora ds. Niemiecko-Polskiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej Dr Dietmara Woidke Premiera Kraju Związkowego Brandenburgia z okazji polsko – niemieckich konsultacji międzyrządowych Warszawa, dnia 27 kwietnia 2015 r.

Rzeczpospolitą Polską i Republikę Federalną Niemiec łączy wzorcowa sieć dobrosąsiedzkich i codziennych kontaktów. Fundamenty naszej przyjaźni wzmacniają liczne partnerstwa pomiędzy miastami oraz szkołami wyższymi. W szczególny sposób oba kraje łączy granica na Odrze i Nysie. Region przygraniczny stanowi wyznacznik naszych bilateralnych stosunków. Współpracujące rządy naszych państw szczególnie intensywnie współdziałają z krajami związkowymi, województwami i gminami. W związku z powyższym Koordynatorzy oświadczają, co następuje:

1. Podpisanie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim (ochrona przeciwpowodziowa, warunki przepływu i żeglugi) i jej ratyfikacja wniesie istotny wkład w poprawę żeglowności na Odrze, a także zapewni lepszy poziom ochrony przeciwpowodziowej w regionie.

2. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych, która wejdzie w życie w dniu 9 lipca 2015 roku, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w regionie przygranicznym.

3. Migracja oraz mobilność zawodowa to dynamiczne cechy regionu przygranicznego. Konsekwencją otwarcia granic jest pojawienie się szeregu istotnych zagadnień, związanych ze współżyciem społeczności pogranicza w duchu otwartości kulturowej. Kwestie te mają być omówione podczas wspólnych spotkań w polsko-niemieckim regionie przygranicznym, także z udziałem przedstawicieli władz na szczeblu lokalnym.

4. Region przygraniczny potrzebuje dobrych połączeń transportowych. Strony podejmą działania, aby w ramach obowiązujących ram prawnych i istniejących form współpracy bilateralnej, a także dostępnych źródeł finansowania, znaleźć skuteczne rozwiązania pozwalające na funkcjonowanie połączeń kolejowych do/z Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016.5. Niezbędne jest zapewnienie sprawnej realizacji akcji ratunkowych po obu stronach Odry. W związku z tym należy dążyć do możliwie szybkiego zawarcia porozumień wykonawczych o współpracy do Umowy ramowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym. Polsko-Niemiecka Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej będzie dalej monitorować wyżej wymienione zagadnienie.

6. Znajomość kraju sąsiada otwiera przed młodzieżą w regionie przygranicznym nowe perspektywy rozwoju. Niezwykle istotną rolę odgrywa w tym kontekście Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży. Ponadto za niezwykle istotne uważamy propagowanie i rozwijanie inicjatywy Dnia Polsko-Niemieckiego, mającej na celu podejmowanie projektów i przedsięwzięć służących poznaniu sąsiada, jego języka, kultury, historii i życia codziennego. Zachęcamy kraje związkowe i jednostki samorządu terytorialnego, instytucje i organizacje po obu stronach granicy do zwiększenia zainteresowania udziałem w tym wydarzeniu.

7. Na wsparcie zasługują również inne inicjatywy, które wzbudzają zainteresowanie językiem i kulturą sąsiada. Z zadowoleniem przyjmujemy realizację istniejących już inicjatyw, takich jak „Schulen - Partner der Zukunft“ – a także nowych projektów, takich jak PolenMobil, którego celem będzie wzbudzenie zainteresowania Polską i językiem polskim w szkołach na terenie całych Niemiec. Kluczowy instrument w zakresie wspierania nauczania języka polskiego w niemieckich szkołach stanowi ponadto wypracowana przez Ministrów Nauki, Kultury i Oświaty Landów „Strategia nauczania języka polskiego jako ojczystego obywateli niemieckich polskiego pochodzenia”, której realizacja jest monitorowana przez Polsko-Niemiecką Komisję Międzyrządową. Zwłaszcza w regionie przygranicznym opowiadamy się za wzmocnieniem i rozszerzeniem partnerstw szkół oraz współpracy między instytucjami oświaty. Zachęcamy szkoły i instytucje edukacyjne do wypracowania partnerskich zasad współpracy, które umożliwiłyby wymianę uczniów i nauczycieli oraz realizację wspólnych projektów szkolnych, w tym podejmowanie inicjatyw służących doskonaleniu nauczycieli.

8. Dostrzegamy konieczność wypracowania wspólnej koncepcji rozwoju przestrzennego regionu przygranicznego, uznawanego za ponadregionalny obszar funkcjonalny. Z zadowoleniem przyjmujemy dotychczasowe prace Polsko – Niemieckiej Komisji Międzyrządowej w tym zakresie.

9. Z zadowoleniem przyjmujemy inicjatywy podmiotów współpracy przygranicznej, regionalnej i międzyspołecznej, wdrażane z okazji 25. rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, przypadającej w 2016 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.04.2015, 20:29
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ