Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W MSW o wsparciu dla repatriantów (komunikat)

28.05.2015, 18:01aktualizacja: 28.05.2015, 18:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

Dobre praktyki w przyjmowaniu i integracji repatriantów, programy adaptacyjne, współpraca z urzędami pracy i pracodawcami oraz korzystanie z różnych źródeł finansowania to tematy konferencji „Wsparcie dla repatriacji” zorganizowanej w MSW. - Repatriacja jest szczególną formą nabycia obywatelstwa polskiego i trwałym elementem polityki migracyjnej państwa. Stanowi wspólne zadanie administracji rządowej i samorządowej – powiedział wiceminister Piotr Stachańczyk otwierając konferencję.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz International Organization of Migration (IOM). W konferencji wzięli udział przedstawiciele urzędów wojewódzkich, organizacji pozarządowych oraz gmin przyjmujących i zainteresowanych przyjęciem repatriantów.

Wsparcie finansowe dla gmin przyjmujących repatriantów

Repatriacja stwarza szansę zamieszkania w Polsce potomkom zesłańców. Adresowana jest przede wszystkim do osób polskiego pochodzenia żyjących nadal w miejscach zesłań i deportacji w azjatyckiej części dawnego ZSRR. Warunkiem uzyskania wizy repatriacyjnej są gwarancje bezpieczeństwa socjalnego repatriantów. Od 2001 r. repatriowało się do Polski 5 tys. osób, a blisko 2,5 tys. osób nadal oczekuje na przyjazd do kraju. Średnio do polski przyjeżdża 200 repatriantów rocznie. MSW prowadzi ewidencję wniosków repatriacyjnych w postaci Bazy Rodak.

Wiceminister Piotr Stachańczyk przypomniał, że gmina, która zadeklaruje gotowość zapewnienia lokalu mieszkalnego rodzinie repatrianta otrzymuje z budżetu państwa wsparcie finansowe w średniej kwocie 180 tys. złotych. - Dotacja ta pozwala na pokrycie kosztów remontu oraz wyposażenia lokalu, bez potrzeby angażowania przez gminę środków własnych – powiedział sekretarz stanu w MSW.

Również pracodawcy tworzący miejsca pracy dla repatriantów otrzymują z budżetu państwa zwrot poniesionych z tego tytułu kosztów. Wiceszef MSW podkreślił, że przyjęcie rodziny repatrianta zapewnia nie tylko dotacje, ale przede wszystkim nowych obywateli wnoszących wkład w życie lokalnej społeczności.

Współpraca z samorządami i organizacjami pozarządowymi

Warto pamiętać, że warunki do osiedlenia się w Polsce w ramach repatriacji może zapewnić nie tylko gmina, ale również osoba prawna, a nawet jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę w Polsce. Również organizacje pozarządowe takie jak Fundacja im. Leny Grochowskiej z Siedlec oraz Związek Repatriantów Rzeczypospolitej z Niepołomic aktywnie wspierają proces pomocy rodzinom repatriantów w ich adaptacji do nowych warunków życia w Polsce.

Wiceminister Piotr Stachańczyk stwierdził, że działania na linii administracja rządowa i samorządowa oraz organizacje pozarządowe mogą przynieść dobre efekty gwarantujące repatriantom poczucie życiowej stabilizacji oraz, co bardzo ważne, społeczną akceptację w nowym środowisku.

Dyrektor Anna Rostocka z International Organization of Migration (IOM) powiedziała, że repatrianci przyjeżdżając do nowego miejsca muszą mieć czas na adaptację, na nauczenie się nowej rzeczywistości. Mimo, że potomkowie zesłańców kultywują polskie tradycje i polska kultura jest im bardzo bliska, to do tej pory w Polsce nie mieszkali. – Integracja repatriantów to nie tylko adaptacja osób przybyłych, ale także akceptacja ze strony społeczeństwa przyjmującego – podsumowała dyrektor Anna Rostocka.

Podczas spotkania zostały poruszone kwestie dotyczące m.in. dobrych praktyk w przyjmowaniu i integracji repatriantów. Omówiono również programy adaptacyjne, współpracę z urzędami pracy i pracodawcami oraz korzystanie z różnych źródeł finansowania. Konferencja była okazją do przedstawienia aktualnej sytuacji i zasad funkcjonowania repatriacji. Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej opowiedzieli o nowym systemie nauczania języka polskiego dla repatriantów. Podczas spotkania omówione zostały również sprawy zasad uznawania kwalifikacji zawodowych.

Gdańsk, Byczyna, Łowicz – samorządy, które już przyjęły rodziny repatriantów

W konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządów, które skorzystały ze środków na remonty lokali komunalnych dla repatriantów. Są to m.in. miasta i gminy: Byczyna, Żory, Gdańsk i Łowicz. Gmina Byczyna z woj. opolskiego w ramach programu „Polanowice” przyjęła jednorazowo 14 rodzin repatriantów z Kazachstanu, Gruzji i Uzbekistanu. W sumie w gminie Byczyna mieszka już 100 repatriantów. – Z asymilacją i akceptacją nie ma najmniejszych problemów – ocenił Maciej Tomaszczyk, sekretarz gminy Byczyna.

Burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński określił repatriację rodaków ze Wschodu jako nasz obowiązek. – Polacy z Kazachstanu, którzy przyjechali do naszego miasta świetnie sobie radzą. Samorządy nie powinny bać się repatriacji – podkreślił burmistrz. Miasto Łowicz (samo liczące 29 tys. mieszkańców) przyjęło ponad 40 osób. – Sprowadziliśmy już 9 rodzin i właśnie czekamy na dziesiątą. Podpisaliśmy również umowę na przyjazd kolejnych 4 rodzin. Miasto właśnie przygotowuje mieszkania dla nich – poinformował burmistrz Krzysztof Kaliński.

Gdańsk od 1996 r. przyjął 49 rodzin repatriantów – do miasta średnio przyjeżdżają 2 rodziny rocznie, zwykle z Kazachstanu. – To głównie młode, rozwojowe rodziny z małymi dziećmi. Do tej pory nikt z osób, które przyjechały w ramach repatriacji nie wyjechał, więc myślę, że w Gdańsku czują się dobrze. Rodziny są pod naszą opieką, ale usamodzielniły się – powiedział przedstawiciel Urzędu Miasta Gdańsk.

Konferencja został zorganizowana w ramach projektu „Wsparcie Integracji Repatriantów” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich (EFI).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.05.2015, 18:01
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ