Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: konferencja "Stosowanie Karty Praw Podstawowych UE przez sądy polskie" (komunikat)

25.09.2015, 20:33aktualizacja: 25.09.2015, 20:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Jak wskazują badania Komisji Europejskiej, świadomość na temat istnienia Karty Praw Podstawowych w UE jest niewielka, jednak w stosunku do roku 2012 powoli wzrasta – mówił na otwarciu konferencji wiceminister Artur Nowak-Far.

- Dlatego Ministerstwo Spraw Zagranicznych podejmuje działania mające na celu promowanie Karty w Polsce i podkreślanie jej znaczenia dla krajowego porządku prawnego. Dzisiejsza konferencja jest jednym z takich działań – dodał w piątek podsekretarz stanu w MSZ.

Podczas konferencji dyskutowane były problemy związane ze stosowaniem Karty w Polsce. -Jednym z nich – jak stwierdził wiceminister Artur Nowak-Far - jest właściwa wykładnia art. 51 ust. 1 Karty określającego zakres jej zastosowania. Minister zaznaczył jednak, że sądy krajowe coraz odważniej sięgają do przepisów Karty Praw Podstawowych. - Karta Praw Podstawowych UE staje się coraz ważniejszym i autonomizującym się instrumentem ochrony – zauważył gość specjalny konferencji profesor Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Zorganizowana z inicjatywy resortu spraw zagranicznych konferencja zgromadziła ponad 100 uczestników. W spotkaniu wziął udział Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Gośćmi konferencji byli przedstawiciele zawodów prawniczych, administracji i środowisk akademickich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.09.2015, 20:33
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ