Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
W Dniu Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, 27 września 2015 roku, odbędą się pierwsze państwowe uroczystości pogrzebowe Wyklętych Niezłomnych, którym towarzyszyć będzie ceremoniał wojskowy. W ceremonii uczestniczyć będzie wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak, a także członkowie rodzin Żołnierzy Wyklętych, przedstawiciele parlamentu i władz państwowych.
O godz. 10.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się żałobna msza święta, celebrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Wystawione przy ołtarzu trumny ofiar reżimu komunistycznego, z których pięć udekorowanych zostanie wstęgami Orderu Wojennego Virtuti Militari, zostaną następnie przewiezione w kondukcie żałobnym na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
Uroczystości pogrzebowe na „Łączce”, przed Panteonem – Mauzoleum Wyklętych Niezłomnych, rozpoczną się o godzinie 12.00.
Ceremonię pogrzebową zakończy Apel Pamięci oraz salwa honorowa i złożenie kwiatów przed mauzoleum.
* * *
W latach 1944-1956, na skutek terroru komunistycznego, w Polsce śmierć poniosło około 50 tys. osób straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych i zmarłych w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, zabitych w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Znaczną część ofiar stanowili członkowie antykomunistycznego ruchu oporu, kontynuujący walkę zbrojną do początku lat pięćdziesiątych.
W zamyśle komunistów żołnierze niepodległościowego podziemia zbrojnego mieli zostać całkowicie wymazani z pamięci historycznej Polaków. Objęto tajemnicą państwową miejsca pochówków poległych w walce z NKWD, UB, KBW i MO, a także miejsca, gdzie ukrywano ciała ofiar tzw. mordów sądowych – skazanych na śmierć po fikcyjnych procesach lub pozbawianych życia bez wyroku, mordowanych skrytobójczo setek żołnierzy, oficerów i dowódców podziemia niepodległościowego.
Jednym z wielu miejsc na terenie Warszawy, gdzie spoczywają bohaterowie podziemia niepodległościowego jest „Łączka” na warszawskich Powązkach. Zwłoki pomordowanych, którzy pochowani zostali symbolicznie „Na Łączce” Cmentarza Wojskowego chowane były także potajemnie w innych częściach Warszawy i okolic.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.09.2015, 18:18 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |