Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Poznaliśmy najzdolniejszą młodzież w kraju dzięki programowi ADAMED SmartUP

12.10.2015, 18:09aktualizacja: 12.10.2015, 18:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Laureaci
Laureaci
Biegle posługują się sprzętem laboratoryjnym, pracują z ciekłym azotem, programują w zaawansowanych językach informatycznych, budują własne roboty. To właśnie finaliści pierwszej edycji programu ADAMED SmartUP.

"W Polsce nie brakuje młodych utalentowanych ludzi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że 'talent, aby mógł istnieć, trzeba go rozwijać i szlifować jak brylant'. Należy im tworzyć odpowiednie warunki rozwoju już na wczesnym etapie edukacji" - powiedziała dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes Fundacji Grupy Adamed podczas gali, na której ogłoszono laureatów programu ADAMED SmartUP.

Do udziału w pierwszej edycji programu zgłosiło się ponad 5,5 tys. kandydatów. By znaleźć się w finałowej dziesiątce, młodzi naukowcy musieli przejść wieloetapową rekrutację. Wzięli udział w grze naukowej i internetowym teście wiedzy oraz spotkali się z Radą Naukową Programu.

Pięćdziesięciu z nich uczestniczyło następnie w obozie naukowym, który odbył się w lipcu w Warszawie. W oparciu m.in. o ich zaangażowanie, wyniki z zajęć, motywację do nauki i rozmowę ewaluacyjną wybrano finałową dziesiątkę. Kim są?

Finaliści pierwszej edycji ADAMED SmartUP biegle posługują się sprzętem laboratoryjnym, obsługują chromatograf gazowy i spektrofotometr, są członkami kół naukowych, stypendystami i medalistami. Pracują z ciekłym azotem czy palnikiem wodorowym, programują w zaawansowanych językach informatycznych, budują własne roboty, a przy tym są nastolatkami, którzy angażują się w wolontariaty i działania charytatywne. To młodzież przedsiębiorcza, która z własnej inicjatywy bierze udział w konkursach organizowanych m.in. przez MIT.

Laureatami nagrody głównej programu ADAMED SmartUP zostali: Maksymilian Głowacki, Filip Krawczyk, Aleksandra Janowska, Anna Sieńko, Marcin Bąk, Oskar Grudziński, Michał Bączyk, Patrycja Paśniewska, Tomasz Białecki, Bartosz Gąsiorkiewicz.

"W dzisiejszych czasach, w dobie silnej globalizacji, kraje o najwyższym poziomie rozwoju gospodarczego mają rozwinięte gałęzie przemysłu wysokich technologii, oparte właśnie na naukach ścisłych. Nie może być rozwoju tych branż bez współpracy nauki i biznesu. Nie może być również rozwoju nauki bez rozwoju talentów i ludzi z pasją" - powiedziała Małgorzata Adamkiewicz.

Jej zdaniem „na młodych polskich umysłach” powinno się budować przewagę konkurencyjną i gospodarczą kraju.

"Wszystko można dziś skopiować, model biznesowy, strategie, procesy, procedury czy kanały sprzedaży, ale nie da się skopiować ludzkiego umysłu" - podkreśliła prezes Fundacji Grupy Adamed.

Laureaci pierwszej edycji ADAMED SmartUP skupią się teraz na planowaniu dalszego rozwoju naukowego pod okiem doświadczonych konsultantów edukacyjnych. Osoby o najwyższym potencjale otrzymają stypendia naukowe dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.

To jednak nie koniec naukowych przygód. Już wystartowała druga edycja programu ADAMED SmartUP. Młodzi naukowcy, pasjonaci nauk ścisłych i przyrodniczych, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą po raz kolejny podjąć naukowe wyzwanie i zawalczyć o stypendium marzeń w ramach ADAMED SmartUP. By wziąć udział w tak wyjątkowym projekcie, wystarczy zarejestrować się na stronie: www.adamedsmartup.pl.

ADAMED SmartUP to ogólnokrajowy program edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, szczególnie uzdolnionych w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, realizowany przez Grupę Adamed - polską firmę farmaceutyczno-biotechnologiczną.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.10.2015, 18:09
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ