Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- UOKiK informuje:
UOKiK opublikował wyjaśnienia dotyczące procedury dobrowolnego poddania się karze. To kolejny dokument w ramach realizacji misji przejrzystości działań i polityki otwartości Urzędu.
Nowelizacja prawa antymonopolowego wprowadziła m.in. możliwość dobrowolnego poddania się karze w sprawach z zakresu praktyk ograniczających konkurencję (ang. settlements). Jeśli okoliczności danej sprawy na to pozwalają, Urząd może przedstawić stronie lub stronom postępowania taką propozycję. Z wnioskiem o wszczęcie procedury może wystąpić również sam przedsiębiorca. Przyjęcie takiego rozwiązania oznacza obniżenie nałożonej kary pieniężnej o 10 proc. W ten sposób praktyka ograniczająca konkurencję może zostać szybciej wyeliminowana z rynku z korzyścią dla wszystkich jego uczestników.
UOKiK opublikował wyjaśnienia w sprawie dobrowolnego poddania się karze pieniężnej. Dokument służy zwiększeniu przejrzystości i przewidywalności działań Urzędu i w tym celu uszczegóławia w niezbędnym stopniu przebieg procedury dobrowolnego poddania się karze, określonej w art. 89a ustawy. Pokazuje m.in. kto może skorzystać z tej procedury, na jakim etapie postępowania jest to możliwe oraz, czy przedsiębiorca, który złożył wniosek o objęcie programem łagodzenia kar leniency może liczyć na dodatkowe obniżenie sankcji w ramach settlements.
Publikacja Wyjaśnień jest częścią realizacji misji polityki otwartości UOKiK. To kolejny dokument wyjaśniający sposób działania Urzędu. Dotychczas opublikowane zostały m.in. Wyjaśnienia w sprawie wydawania decyzji zobowiązującej w sprawie praktyk ograniczających konkurencję, Wyjaśnienia w sprawie reguł kontaktów z przedsiębiorcami (https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=11978), Zasady publikowania informacji o wynikach badań rynku (https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=11553), Wyjaśnienia dotyczące stosowania szczegółowego uzasadnienia zarzutów (https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=11875), uaktualnienie Wyjaśnień w sprawie zamiaru zgłaszania koncentracji, Zasady działania UOKiK na portalu Twitter oraz Zasady dotyczące publikowania informacji o wyrokach sądowych (https://uokik.gov.pl/wyjasnienia_i_wytyczne.php).
Wyjaśnienia w sprawie procedury dobrowolnego poddania się karze pieniężnej są dostępne na stronie internetowej UOKiK (https://uokik.gov.pl/wyjasnienia_i_wytyczne.php).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ale/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.11.2015, 15:17 |
Źródło informacji | UOKiK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |