Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Uroczystość jubileuszu 25-lecia Studium Europy Wschodniej (komunikat)

05.12.2015, 18:36aktualizacja: 05.12.2015, 18:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Podsekretarz Stanu w MSZ Konrad Pawlik wziął dziś udział w obchodach jubileuszu 25-lecia Studium Europy Wschodniej. – Absolwenci Studium mają szansę być liderami przemian w swoich krajach – mówił podczas sobotniego wydarzenia.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób z Polski oraz krajów Europy Wschodniej, w tym m.in.: parlamentarzyści, członkowie korpusu dyplomatycznego, władze uniwersytetu, byli i obecni wykładowcy Studium oraz studenci i absolwenci.

Przemawiając do zgromadzonych gości wiceminister Konrad Pawlik podkreślił, że powstanie Studium Europy Wschodniej stanowiło realizację celów i idei opozycyjnych środowisk intelektualnych, które chciały budować wschodni wymiar polityki zagranicznej w duchu humanizmu, solidarności i dialogu między narodami. – Dzięki wszechstronności programu kształcenia absolwenci Studium Europy Wschodniej mają szansę stać się liderami przemian w swoich krajach. W ten sposób działalność Studium doskonale wpisuje się w społeczny wymiar Partnerstwa Wschodniego – mówił.

Wiceminister zadeklarował dalsze wsparcie polskiej dyplomacji inicjatyw służących kształceniu wysokiej klasy polskich i zagranicznych specjalistów, którzy angażują się do pracy na rzecz umacniania więzi pomiędzy państwami naszego regionu. – Trzeba też podkreślić, że program edukacyjny Studium to „ulica dwukierunkowa” – również młodzi Polacy poznają Wschód, jego historię i współczesność, nawiązują kontakty z mieszkańcami krajów byłego ZSRR. Razem z rówieśnikami ze Wschodu tworzą unikalną grupę ludzi, która może pozytywnie wpływać na relacje pomiędzy Polską i jej sąsiadami – dodał.

Dzień wcześniej wiceszef polskiego MSZ spotkał się z gośćmi honorowymi uroczystości – sygnatariuszami porozumień białowieskich. Wśród nich byli m.in.: były prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk, pierwszy przywódca Białorusi Stanisław Szuszkiewicz i były wicepremier Rosji Gennadij Burbulis.

Studium Europy Wschodniej należy do czołowych ośrodków naukowo-dydaktycznych w naszym regionie podejmujących problematykę Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej. Ważnym elementem działalności edukacyjnej Studium są programy stypendialne dla zagranicznych studentów i naukowców, realizowane we współpracy z MSZ w ramach polskiej pomocy rozwojowej. Dzięki wsparciu finansowemu każdego roku naukę w Studium Europy Wschodniej podejmuje kilkudziesięciu obcokrajowców z terenu byłego ZSRR. Możliwość kształcenie w Polsce to dla młodych pokoleń nie tylko szansa na intelektualny rozwój, ale również lepsze poznanie naszego kraju i promocję wartości europejskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ura/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.12.2015, 18:36
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ