Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: ikona z Polski na uroczystości otwarcia Roku Miłosierdzia w Rzymie (komunikat)

07.12.2015, 17:35aktualizacja: 07.12.2015, 17:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Zaplanowane na 8 grudnia br. uroczyste otwarcie Roku Miłosierdzia na Placu Św. Piotra w Rzymie uzyskało mocny polski akcent. W ubiegły piątek Papież Franciszek dowiedział się o słynącym cudami obrazie Matki Bożej - "Bramy Miłosierdzia", czczonej w grecko-katolickiej cerkwi Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu k. Przemyśla. Ojciec Święty wyraził pragnienie, aby właśnie ten obraz towarzyszył celebracjom rozpoczęcia Jubileuszu Miłosierdzia, ze świadomością, że w tak krótkim terminie prośba wydawała się być niemożliwa do spełnienia.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji i odpowiedzialny za przebieg Jubileuszu abp. Rino Fisichella zwrócił się do ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Piotra Nowina Konopki, który podjął niezwłocznie kroki w celu realizacji tej prośby, nawiązując w czasie weekendu kontakt z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz z władzami Kościoła Greko-Katolickiego w Polsce i na Ukrainie.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i natychmiastowemu działaniu Generalnego Konserwatora Zabytków minister Magdaleny Gawin, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Grażyny Stojak oraz głowy Ukraińskiego Kościoła Katolickiego arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława Shevchuka i metropolity przemysko-warszawskiego arcybiskupa Eugeniusza Popowicza projekt udało się na czas zrealizować.

Po przeprowadzeniu wszelkich wymaganych prawem formalności, w niedzielę wcześnie rano konwój z obrazem, pod opieką odpowiednich służb zabezpieczających, wyruszył w stronę Watykanu. Zostanie on wystawiony przy centralnym ołtarzu papieskim na Placu św. Piotra, a zaraz po zakończonych uroczystościach powróci do Polski. Ikona Jarosławskiej Matki Bożej "Bramy Miłosierdzia" otoczona jest czcią w szczególności ze strony polskich i ukraińskich wiernych obrządku bizantyjskiego (grecko-katolickiego). Stanowi ona potwierdzenie szczególnego miejsca Polski na styku zachodniej i wschodniej tradycji chrześcijaństwa. Obecność polskiego obrazu na ogólnoświatowych uroczystościach kościelnych stanowi dodatkowo nawiązanie do kultu Bożego Miłosierdzia, wprowadzonego decyzją św. Jana Pawła II.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.12.2015, 17:35
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ