Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Zaplanowane na 8 grudnia br. uroczyste otwarcie Roku Miłosierdzia na Placu Św. Piotra w Rzymie uzyskało mocny polski akcent. W ubiegły piątek Papież Franciszek dowiedział się o słynącym cudami obrazie Matki Bożej - "Bramy Miłosierdzia", czczonej w grecko-katolickiej cerkwi Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu k. Przemyśla. Ojciec Święty wyraził pragnienie, aby właśnie ten obraz towarzyszył celebracjom rozpoczęcia Jubileuszu Miłosierdzia, ze świadomością, że w tak krótkim terminie prośba wydawała się być niemożliwa do spełnienia.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji i odpowiedzialny za przebieg Jubileuszu abp. Rino Fisichella zwrócił się do ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Piotra Nowina Konopki, który podjął niezwłocznie kroki w celu realizacji tej prośby, nawiązując w czasie weekendu kontakt z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz z władzami Kościoła Greko-Katolickiego w Polsce i na Ukrainie.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i natychmiastowemu działaniu Generalnego Konserwatora Zabytków minister Magdaleny Gawin, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Grażyny Stojak oraz głowy Ukraińskiego Kościoła Katolickiego arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława Shevchuka i metropolity przemysko-warszawskiego arcybiskupa Eugeniusza Popowicza projekt udało się na czas zrealizować.
Po przeprowadzeniu wszelkich wymaganych prawem formalności, w niedzielę wcześnie rano konwój z obrazem, pod opieką odpowiednich służb zabezpieczających, wyruszył w stronę Watykanu. Zostanie on wystawiony przy centralnym ołtarzu papieskim na Placu św. Piotra, a zaraz po zakończonych uroczystościach powróci do Polski. Ikona Jarosławskiej Matki Bożej "Bramy Miłosierdzia" otoczona jest czcią w szczególności ze strony polskich i ukraińskich wiernych obrządku bizantyjskiego (grecko-katolickiego). Stanowi ona potwierdzenie szczególnego miejsca Polski na styku zachodniej i wschodniej tradycji chrześcijaństwa. Obecność polskiego obrazu na ogólnoświatowych uroczystościach kościelnych stanowi dodatkowo nawiązanie do kultu Bożego Miłosierdzia, wprowadzonego decyzją św. Jana Pawła II.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.12.2015, 17:35 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |