Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: bezpieczna podróż za granicę (komunikat)

17.12.2015, 17:03aktualizacja: 17.12.2015, 17:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W związku ze zbliżającym się zimowym sezonem turystycznym Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że w ostatnim czasie na całym świecie, w tym także w wielu miejscach uważanych dotąd za bezpieczne, wzrosło zagrożenie terrorystyczne. Atak terrorystyczny (zamach bombowy, ostrzał lub porwanie dla okupu) może zdarzyć się wszędzie, a jego ofiarami stają się już nie tylko przedstawiciele określonych grup społecznych, politycznych czy religijnych, ale także – coraz częściej – niewinne, przypadkowe osoby.

W trosce o naszych obywateli MSZ odradza podróże w szczególności do państw zakwalifikowanych w czterostopniowej skali resortu do kategorii „nie podróżuj” i „opuść natychmiast”. Do takich państw zaliczamy m.in. Nigerię, Syrię, Irak, Afganistan i Somalię, Egipt, Tunezję. Osobom przebywającym wbrew naszym ostrzeżeniom w ww. krajach zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zgromadzeń publicznych oraz miejsc zagrożonych atakami. Wskazane jest wzmocnienie ochrony domu i miejsca pracy. Należy bezwzględnie stosować się do poleceń miejscowych służb porządkowych oraz śledzić najnowsze komunikaty o stanie bezpieczeństwa.

Polskich turystów prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, niezależnie od kraju, do którego zamierzają się udać. Ponadto apelujemy do linii lotniczych, biur podróży i firm, które zatrudniają naszych rodaków za granicą, o zapewnienie im jak najpełniejszego bezpieczeństwa i opieki na miejscu.

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad pozwalających zminimalizować ryzyko i zwiększyć własne bezpieczeństwo podczas podróży za granicę. Nie można całkowicie wyeliminować zagrożenia atakiem terrorystycznym, jednak warto podjąć wszelkie działania, aby go uniknąć:

1. Zapoznaj się z aktualnym opisem kraju, do którego się udajesz, szczególnie w zakresie sytuacji bezpieczeństwa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje na swoich stronach przewodnik Polak za Granicą oraz ostrzeżenia dla podróżujących, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Zwróć także uwagę na informacje dotyczące danego kraju i regionu w mediach. Dla własnego bezpieczeństwa zrezygnuj z podróży do miejsc, gdzie występuje podwyższone zagrożenie terrorystyczne.

2. Jeśli zdecydujesz się na podróż do kraju zagrożonego atakami, unikaj wszelkich zgromadzeń publicznych i miejsc odwiedzanych zazwyczaj przez turystów (określone dzielnice, restauracje i bary, muzea, galerie handlowe i kompleksy turystyczne).

3. Bezwzględnie stosuj się do poleceń miejscowych służb porządkowych.

4. Przed podróżą wykup odpowiednie ubezpieczenie.

5. W miejscach szczególnie zagrożonych, nie poruszaj się samodzielnie – pomyśl o wynajęciu przewodnika i ochrony. Jeśli podróżujesz służbowo, upewnij się, że pracodawca odpowiednio zadbał o Twoje bezpieczeństwo.

6. Zawsze informuj rodzinę i / lub pracodawcę o planowanej trasie podróży i ustal przed wyjazdem sposób i częstotliwość kontaktów. Zarejestruj swoją podróż w systemie Odyseusz – zgłoszenie podróży ułatwia działanie polskim służbom konsularnym w przypadku konieczności udzielenia pomocy. Zachęcamy również do pobrania bezpłatnej aplikacji iPolak. Ponadto przed wyjazdem sprawdź adres i numer kontaktowy najbliższej polskiej placówki konsularnej, aby w sytuacji nadzwyczajnej konsul mógł udzielić stosownej pomocy i opieki na miejscu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ale/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.12.2015, 17:03
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ