Newsletter

Nauka i technologie

NCBR pomaga firmie z Robakowa rozwinąć skrzydła

23.12.2015, 11:03aktualizacja: 23.12.2015, 11:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

INNOWACYJNA GOSPODARKA
INNOWACYJNA GOSPODARKA
Dzięki programom "BRIdge Alfa" oraz "Szybka ścieżka" dla przedsiębiorczych naukowców spółka HiProMine wprowadzi na rynek białko zwierzęce pozyskiwane z owadów. Firma otrzymała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w sumie ponad 3,6 mln złotych i planuje w 2016 roku otworzyć pierwszy zakład produkujący pasze.

W Robakowie pod Poznaniem HiProMine hoduje 30 gatunków owadów (karaczany, świerszcze, chrząszcze, błonkoskrzydłe) jako odpowiedź na rosnące światowe zapotrzebowanie na białko zwierzęce. Według założycieli firmy - tania, wolna od zanieczyszczeń, wysokobiałkowa mączka z owadów z Robakowa zrewolucjonizuje rynek spożywczy. Spółkę założyli Damian Józefiak, szef Katedry Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu; prof. Jan Mazurkiewicz, specjalista od hodowli i żywienia ryb z tej samej uczelni oraz Jakub Urbański, który jest biologiem molekularnym i jednocześnie pełni funkcję prezesa HiProMine.

Środki z BRIdge Alfa pozwoliły sfinansować badania i opracować metodę hodowli owadów na pasze, a dzięki projektowi realizowanemu w "Szybkiej ścieżce" opracowana technologia jest właśnie komercjalizowana. W ciągu miesiąca z metra kwadratowego powierzchni hodowlanej można uzyskać ok. 300 kg owadów, co przekłada się na 70 kg białka. Prezes Urbański twierdzi, że tę wydajność udaje się osiągnąć dzięki automatyzacji hodowli i nowatorskiemu podejściu do całego procesu. W hodowli owady karmione są produktami ubocznymi z przemysłu spożywczego i rolniczego. Co ciekawe, w całym procesie nie powstają żadne odpady.

Firma poszukuje odbiorców swoich pasz przede wszystkim wśród producentów karm dla ryb, a niezwykle obiecujące są perspektywy wejścia na rynki związane z hodowlą łososia w Norwegii oraz pstrąga w Polsce. Wiele wskazuje na to, że już niebawem dzięki zmianom przepisów w UE pasze HiProMine będą dopuszczone do sprzedaży wśród producentów drobiu i bydła w całej Unii Europejskiej, co otworzy tej wysokotechnologicznej firmie spod Poznania ogromny rynek zbytu.

Według naukowców, do roku 2050 zapotrzebowanie na białko zwierzęce zwiększy się nawet o 80 procent. Niewykluczone, że w Robakowie dzięki dofinansowaniu z NCBR powstaje właśnie zupełnie nowa gałąź przemysłu.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.12.2015, 11:03
Źródło informacji NCBR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ