Newsletter

Polityka i społeczeństwo

TK ws. wizyt delegacji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w Polsce i delegacji TK w Chinach (komunikat)

30.12.2015, 17:04aktualizacja: 30.12.2015, 17:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Biuro Trybunału Konstytucyjnego informuje:

W październiku 2014 r. wizytę w Trybunale Konstytucyjnym i Sejmie RP złożyła sześcioosobowa delegacja (5 członków + osoba asystująca) Komisji Spraw Prawnych Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (jedna z dziewięciu komisji działających w chińskim parlamencie, istniejąca od 1983 r.). Choć w chińskim systemie prawnym nie funkcjonuje sądownictwo konstytucyjne w kształcie znanym w Europie, to zakres obowiązków tej Komisji zbliża ją do organów kontroli konstytucyjności prawa. Należą do nich: 1) analizowanie i opiniowanie projektów ustaw pod kątem prawnym i konstytucyjnym, 2) prowadzenie konsultacji eksperckich i 3) badanie pod kątem zgodności z konstytucją prawodawstwa lokalnych kongresów ludowych, przepisów przyjmowanych przez Radę Państwową oraz ministerstwa rządu centralnego. W razie stwierdzenia przez Komisję niezgodności badanego prawa z konstytucją, Komisja wzywa organ państwowy do przedstawienia, w terminie dwóch miesięcy, propozycji stosownych zmian. Może też wnioskować o stwierdzenie nieważności kwestionowanych regulacji.

Podczas wizyty w Polsce, chińska delegacja gromadziła doświadczenia w związku z rozważaną w Chinach reformą procesu legislacyjnego oraz kompleksową regulacją prawa żywnościowego (ważną w kontekście importu polskich produktów żywnościowych). Zapoznawała się z procesami stanowienia i kontroli konstytucyjności prawa w nowych

państwach Unii Europejskiej zainteresowanych gospodarczym zbliżeniem z Chinami (po spotkaniach w Warszawie delegacja chińska udała się do Rumunii i Chorwacji).

Sędziowie TK zaznajomili gości z zasadami polskiego porządku konstytucyjnego, zaś do udziału w debacie na temat prawa żywnościowego Prezes TK zaprosił prof. dr hab. Małgorzatę Korzycką-Iwanow - Kierownika Pracowni Prawa Żywnościowego WPiA UW; kwestie te były także przedmiotem rozmów delegacji chińskiej z członkami Prezydium Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP oraz Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej.

Na przełomie sierpnia i września 2015 r., na zaproszenie Komisji, pięciu sędziów TK –wiceprezes Stanisław Biernat, Leon Kieres, Marek Kotlinowski, Stanisław Rymar i Andrzej Wróbel - pojechało do Chińskiej Republiki Ludowej z czterodniową rewizytą (informacja na ten temat jest dostępna na stronie TK od VIII 2015 r.; sędziom towarzyszyła jedna osoba asystująca, odpowiedzialna za logistykę wizyty: przygotowanie materiałów do rozmów, przewiezienie i przygotowanie zwyczajowych podarunków, a także współpracę i tłumaczenia w kontaktach organizacyjnych z Gospodarzami).

Oba spotkania polsko-chińskie służyły popularyzowaniu wiedzy o polskim porządku konstytucyjnym, systemie prawa polskiego i polskim sądownictwie konstytucyjnym. Dla

partnerów Trybunału Konstytucyjnego w innych państwach interesujące jest zetknięcie się z zasadami polskiego prawa i polskim porządkiem konstytucyjnym. Orzecznictwo TK oceniane jako oryginalne i dojrzałe, zyskuje naśladowców, a nawet specjalizujących się w nim badaczy. Podobną strategię od dziesięcioleci stosują inne europejskie sądy konstytucyjne (Sąd Konstytucyjny Hiszpanii oddziałujący na państwa Ameryki Południowej, Federalny Sąd Konstytucyjny Niemiec i Sąd Konstytucyjny Austrii konsekwentnie propagujące wzorce niemieckiego systemu prawa w wielu krajach świata, w tym również w Chinach, gdzie wizytę informacyjno-studyjną złożyła także delegacja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej).

Biuro Trybunału Konstytucyjnego z wyprzedzeniem zawiadomiło drogą służbową właściwy departament MSZ o planowanym spotkaniu ze stroną chińską, zwracając się o opinię i pomoc, a przed pierwszym spotkaniem z delegacją, Prezes TK odbył dodatkowo w siedzibie TK rozmowę z prof. Bogdanem Góralczykiem, specjalistą w zakresie roli Chin we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Zarówno opinie prof. Góralczyka jak i materiały uzyskane z MSZ oraz wsparcie Ambasady RP w Pekinie potwierdziły celowość podjęcia kontaktów ze stroną chińską, w tym w zakresie wymiany poglądów na tworzenie prawa i problemy jego stosowania.

Celem polskiej rewizyty było poszerzenie wiedzy strony chińskiej o istocie i roli sądownictwa konstytucyjnego. Głównymi tematami konferencji w Pekinie były:

1) prewencyjna kontrola konstytucyjności prawa, 2) skutki orzeczenia przez TK o niezgodności prawa z Konstytucją, a także 3) konstrukcja prawna skarg indywidualnych. W tej ostatniej kwestii Sędziowie TK szczegółowo przedstawili rozwiązania polskie akcentując głównie ochronny aspekt funkcjonowania skargi konstytucyjnej względem praw i wolności człowieka i obywatela. Z racji wielostopniowości i złożoności procesu stanowienia prawa w Chinach, polscy sędziowie odbyli dodatkowe spotkania z przedstawicielami struktur Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych oddalonych od pekińskiego okręgu stołecznego (Suzhou i Szanghaj). Poświęcone one były stanowieniu prawa lokalnie i powszechnie obowiązującego oraz mechanizmom kontroli jego spójności z powszechnym systemem prawa.

W trakcie przygotowań ustalono, że strona odwiedzająca ponosi koszt przejazdu i we własnym zakresie dopełni wszelkich formalności, natomiast strona odwiedzana zapewni noclegi i wyżywienie. Koszty ugoszczenia delegacji chińskiej wyniosły: 53.875,87 zł. Koszty rewizyty wyniosły: 96.883,41 zł. Ze względów oczywistych (przynajmniej dla osób zorientowanych w stosunkach międzynarodowych), nawiązanie kontaktów z Dalajlamą XIV podczas oficjalnej wizyty w Chińskiej Republice Ludowej było niemożliwe. Przypomnieć jednak należy, że w 2000 r. Dalajlama XIV wygłosił wykład w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego, zaś w 1993 r. był

gościem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i między innymi odbył w towarzystwie prof. Andrzeja Rzeplińskiego podróż do Auschwitz.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.12.2015, 17:04
Źródło informacji TK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ