Newsletter

Polityka i społeczeństwo

TK ws. organizacji obchodów 30-lecia działalności orzeczniczej Trybunału (komunikat)

05.01.2016, 17:00aktualizacja: 05.01.2016, 17:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- TK informuje:

W związku z nieścisłymi informacjami dotyczącymi przygotowań do obchodów 30-lecia działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego, Biuro Trybunału Konstytucyjnego informuje:

Geneza Trybunału Konstytucyjnego

Początki europejskiego sądownictwa konstytucyjnego sięgają lat 20. XX wieku, gdy powstały pierwsze sądy konstytucyjne w Austrii i w Czechosłowacji. Idea ta nie cieszyła zainteresowaniem w państwach totalitarnych lub znajdujących się pod wpływem doktryny konstytucjonalizmu francuskiego.

Po II Wojnie Światowej sądy konstytucyjne - jako gwarancja przestrzegania zasad demokracji i praw człowieka - pojawiły się w państwach Europy Zachodniej odchodzących od systemów totalitarnych. Wdrożony w Polsce radziecki model państwowy był programowo wrogi idei sądownictwa konstytucyjnego. Jego utworzenie stanowiło jeden z postulatów opozycji demokratycznej już w latach 70-tych, ale dopiero jesienią 1981 r. władze PRL zezwoliły na podjęcie prac przygotowawczych, spowolnionych ogłoszeniem stanu wojennego. Trybunał Konstytucyjny został wprowadzony do polskiego porządku ustrojowego nowelą konstytucyjną z 26 marca 1982 r. (Dz. U. Nr 11, poz. 83), jednak władze PRL – z obawy przed utratą kontroli nad stanowionym prawem, a przez to zachwianiem podstaw reżimu - wstrzymywały się z uchwaleniem stosownej ustawy (co nastąpiło dopiero w kwietniu 1985 r.; Dz. U. Nr 22, poz. 98). Zagwarantowały też sobie kontrolę jego działalności przez umożliwienie Sejmowi PRL (ówcześnie „najwyższemu organowi władzy państwowej”) odrzucania orzeczeń.

Polski Trybunał Konstytucyjny był - obok sądu jugosłowiańskiego (trzeba jednak pamiętać o szczególnym statusie Jugosławii) - jednym z pierwszych sądów konstytucyjnych w bloku państw socjalistycznych. Za początek jego funkcjonowania uznaje się dzień 28 maja 1986 r. gdy zapadło pierwsze, historyczne orzeczenie stwierdzające niezgodność badanych przepisów z Konstytucją (sygn. U 1/86).

Podczas przemian polityczno-ustrojowych w 1989 r. konieczność dalszego funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego i potrzeba umocnienia jego pozycji nie ulegała wątpliwości. W pełni nastąpiło to dopiero wraz z wejściem w życie obowiązującej Konstytucji RP 17 października 1997 r. Od tego czasu Trybunał Konstytucyjny budował orzecznictwo działając w warunkach typowych dla wszystkich sądów prawa państw demokratycznych. Przyjęło się jednak uwzględniać cały jego wcześniejszy dorobek orzeczniczy, w tym z lat 1986-1989, gdyż działalność składów sędziowskich od czasu wydania pierwszego wyroku dowodziła dążenia do przestrzegania zasad praworządności, niezależnie od politycznych uwarunkowań. W zgodnej opinii przedstawicieli nauki prawa i polityków nie sposób też pominąć roli Trybunału Konstytucyjnego w definiowaniu oraz wprowadzaniu do polskiego systemu pojęć oraz instytucji demokratycznego państwa prawnego w latach 1989-1997.

Uroczystości w instytucjach państwowych i Trybunale Konstytucyjnym

Organizacja uroczystych obchodów rocznic funkcjonowania przez instytucje państwowe jest zwyczajowo przyjęta i powszechna (przykładowo: 25 lat odrodzonego Senatu RP, 25-lecie Rzecznika Praw Obywatelskich, 90-lecie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, liczne jubileusze sądów, urzędów wojewódzkich czy statystycznych).

Uroczystości jubileuszowe sądów konstytucyjnych przybierają formę międzynarodowych konferencji, które są w każdym państwie wydarzeniem ważnym dla świata prawniczego i stanowią okazję do wymiany doświadczeń merytorycznych. Trybunał Konstytucyjny zorganizował poprzednią rocznicową konferencję krajową w 2006 r., zaś ostatnie przedsięwzięcie o charakterze międzynarodowym miało miejsce w roku 1999, gdy był gospodarzem XI Konferencji Europejskich Sądów Konstytucyjnych.

Planowane uroczystości miałyby wyeksponować pozycję i dorobek polskiego sądu konstytucyjnego na tle innych sądów europejskich oraz trybunałów międzynarodowych. Odnotowanie 30-tej rocznicy działalności orzeczniczej polskiego Trybunału Konstytucyjnego byłoby ważnym elementem upamiętnienia zapoczątkowania w Polsce antytotalitarnych przemian i ożywienia na forum europejskim pamięci o doniosłej roli Polski w obaleniu komunizmu w Europie. Byłoby też okazją do przypomnienia najdłuższego w Europie Środkowo-Wschodniej dorobku orzeczniczego, do którego odwołują się sądy konstytucyjne innych państw.

Przygotowania do konferencji jubileuszowej Sądy konstytucyjne – między ochroną wolności a bezpieczeństwa

Organizacja międzynarodowej konferencji, której tematyka jest szczególnie aktualna w kontekście wydarzeń na świecie, jest poważnym wyzwaniem logistycznym i wiąże się z obciążeniem budżetowym (zwyczajowo gospodarz pokrywa koszt zakwaterowania i wyżywienia na miejscu, zaś goście ponoszą koszty podróży). Trybunał Konstytucyjny realizuje swoje zadania tylko w miarę możliwości budżetowych, określanych corocznie przez parlament i związany jest zasadami dyscypliny finansów publicznych.

Działania organizacyjne zostały podjęte przez Biuro TK w drugiej połowie 2014 roku:

- liczbę uczestników uroczystości oszacowano na podstawie listy przedstawicieli władz RP, właściwych organów UE, polskich środowisk prawniczych i akademickich oraz przedstawicieli zagranicznych sądów, które gościły reprezentanta Trybunału Konstytucyjnego przy okazji własnych jubileuszów,

- wstępny kosztorys uwzględnia zasadę wzajemności przyjętą w relacjach międzynarodowych i dwuosobowy skład delegacji zagranicznych.

Ramowe założenia organizacyjne trzydniowych obchodów jubileuszu nie odbiegają od praktykowanych przez inne państwa przy podobnych okazjach. Zakłada się uroczyste otwarcie obchodów w Zamku Królewskim, z udziałem najwyższych władz państwowych oraz dwudniową konferencję naukową. Przewiduje się zapewnienie standardu nie odbiegającego od przyjętego w innych państwach przy podobnych okazjach.

Organizacja jubileuszu wymaga przeprowadzenia postępowania przetargowego, wobec czego w 2015 r. Biuro TK przeprowadziło dialog techniczny w celu maksymalnego uszczegółowienia dokumentów przetargowych 1, pozwalających uzyskać porównywalne oferty w celu wyłonienia najkorzystniejszej z nich w warunkach rzetelnego zachowania przejrzystych zasad konkurencji.

Szczegółowość określenia wszystkich wymagań - od transportu, przez standard hoteli i aranżację miejsc spotkań, aż po przykładowe menu wraz z rodzajem zastawy stołowej - to efekt oczekiwanej przez kontrahentów precyzji i konieczności umożliwienia wyegzekwowania świadczeń na odpowiednim poziomie przez organizatora.

Zarówno organizacja obchodów 30-lecia działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego jak i przewidziana skala uroczystości jest zależna od przyznania środków finansowych przez ustawodawcę. W roku 2015 Biuro TK awizowało Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Finansów potrzeby finansowe na 2016 r., w tym związane z organizacją jubileuszu, a następnie przekazało uwzględniający ją projekt budżetu Trybunału Konstytucyjnego (we wrześniu 2015 r.). W obecnej sytuacji związanej z Trybunałem Konstytucyjnym, przesłanki, intencje oraz europejska skala planowanych obchodów jubileuszowych, podlegać muszą ponownej refleksji i ocenie.

Dokumenty dostępne są pod adresem http://trybunal.gov.pl/o-trybunale/przetargi/art/8668-wybor-operatora-do-obslugi-miedzynarodowej-konferencji-oraz-uroczystosci-z-okazji-jubileuszu-30/.

W dniu dzisiejszym sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała dla Komisji Finansów Publicznych rządowy projekt ustawy budżetowej na rok 2016 w zakresie części budżetowej 06 dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.01.2016, 17:00
Źródło informacji TK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ