Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Bralina w województwie wielkopolskim wracają dwie późnogotyckie płaskorzeźby skradzione w latach 90. XX w.
– Cieszę się, że kolejne dzieła sztuki zaginione w różnych okresach naszej historii wracają do Polski – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas dzisiejszej uroczystości przekazania zabytkowych płaskorzeźb biskupowi kaliskiemu Edwardowi Janiakowi. Minister podkreślił znaczenie działań podejmowanych przez polską służbę konsularną na rzecz restytucji dóbr kultury.
Biskup Edward Janiak podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do odzyskania skradzionych dzieł. – Z wielką radością przyjmuję to dobro wspólne, które wraca na swoje miejsce – powiedział biskup.
Przekazane dwie płaskorzeźby pochodzą z późnogotyckiego tryptyku (ok. 1520 r.) znajdującego się pierwotnie w drewnianym kościele Narodzenia NMP na Pólku w Bralinie (południowa Wielkopolska). W II połowie XX w. tryptyk przeniesiono do tamtejszego kościoła pw. św. Anny, skąd został skradziony w 1994 r. Zaginęły wówczas wszystkie płaskorzeźbione płyciny z kwater, a także figura Matki Bożej.
W 2015 r. dwie z płaskorzeźb wypłynęły na wiedeńskim rynku antykwarycznym. Dzięki zarejestrowaniu ich w międzynarodowej bazie zabytków utraconych obie płaskorzeźby zostały zatrzymane, a negocjacji z osobami będącymi w ich posiadaniu podjął się Wydział Konsularny Ambasady RP w Wiedniu. W ich wyniku udało się bezwarunkowo odzyskać oba zabytki.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.01.2016, 15:52 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |