Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak podaje Narodowy Bank Polski, w 2014 r. liczba transakcji bezgotówkowych kartami na jednego Polaka wynosiła 48,7, co stanowiło 52% średniej unijnej. Ten sam wskaźnik dla Szwecji wynosił 270, czyli był ponad pięć razy większy. "Szwecja od wielu lat stawia na rozwój społeczeństwa bezgotówkowego - płatności elektroniczne stanowią tam już 80% wszystkich zawieranych transakcji. Kraj ten należy również do najbardziej innowacyjnych państw UE, a do jego silnej pozycji przyczynia się m.in. otwartość społeczeństwa na nowoczesne rozwiązania, takie jak właśnie płatności bezgotówkowe" - mówi dr Agnieszka Sznyk, dyrektor zarządzająca Instytutu Innowacyjna Gospodarka.
Konferencja "Obrót bezgotówkowy - jak wdrożyć model szwedzki na rynek polski?" organizowana jest przez Instytut Innowacyjna Gospodarka we współpracy z Ambasadą Szwecji. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął Narodowy Bank Polski. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 17 marca 2016 r. w Sali pod Kopułą Ministerstwa Rozwoju.
W ramach projektu "Obrót bezgotówkowy - jak zaimplementować model szwedzki na rynek polski?" odbędzie się m.in. debata poświęcona zagadnieniu obrotu bezgotówkowego, a także prezentacje szwedzkich ekspertów, pokazujące, jakie korzyści płyną z transakcji zwieranych elektronicznie, zarówno dla społeczeństwa jak i całej gospodarki. Eksperci będą dyskutować m.in. na temat regulacji prawnych, dostępności innowacyjnych technologii, przełamania barier psychologicznych czy wprowadzania specjalnych zachęt do korzystania z bezgotówkowych form płatności. Zaproszeni goście ze Szwecji podczas prezentacji opowiedzą o tym, w jaki sposób udało się ich krajowi osiągnąć tak wysoki poziom obrotu bezgotówkowego.
Udział w wydarzeniu wezmą m.in. prof. Nikas Arvidsson z KTH Royal Institute of Technology, specjalizujący się w obszarze innowacji w sektorze płatniczym; Kurt Gjenssen, prezes Pan Nordic Card Association, który opowie o rozwoju płatności kartami; natomiast doświadczenia Sveriges Riksbank (Narodowego Banku Szwecji) we wspieraniu obrotu bezgotówkowego przedstawi Erik Lenntorp. W konferencji będą uczestniczyć również: Inga Eriksson Fogh, ambasador Szwecji; Jenny Fossum, transformator design; Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu, Ministerstwo Rozwoju; Adam Tochmański, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego NBP.
W czerwcu 2015 r. podczas Szwedzko-Polskiego Forum Innowacji podpisany został list intencyjny w zakresie rozszerzenia szwedzko-polskiej współpracy w obszarze innowacji, którego sygnatariuszami byli Janusz Piechociński - wicepremier i minister gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej oraz Mikael Damberg - minister przedsiębiorczości i innowacji Szwecji. Planowane wydarzenie jest następstwem i kontynuacją zawartego porozumienia, ponieważ rozwój obrotu bezgotówkowego jest ściśle związany z rozwojem innowacji w sektorze finansowym.
Partnerem głównym wydarzenia jest Visa Europe. Partnerami wspierającymi są eService oraz Vivus Finance. Udział w konferencji jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o przesyłanie potwierdzeń obecności (imię i nazwisko, podmiot) do 16 marca 2016 r. na adresy e-mail: j.karasek@ingos.pl lub kontakt@ingos.pl.
Instytut Innowacyjna Gospodarka (IIG) jest organizacją pozarządową, działającą w obszarze tworzenia, wdrażania i promocji innowacji zarówno tych technologicznych, jak i społecznych. W ramach swojej działalności Instytut prowadzi działania badawcze, edukacyjne i szkoleniowe, których efektem są raporty, opracowania, rekomendacje i roadmaps innowacyjności w Polsce. Instytut identyfikuje i promuje przedstawicieli różnych grup interesariuszy, którzy aktywnie działają na rzecz rozwoju różnych sektorów biznesowych i innowacji. Misją Instytutu jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i kooperacji pomiędzy biznesmen, instytucjami naukowymi i administracją publiczną w celu podnoszenia poziomu innowacyjności polskich przedsiębiorstw i pomocy w implementacji nowoczesnych technologii do praktyki.
KONTAKT:
Jakub Karasek
PR manager
Instytut Innowacyjna Gospodarka
tel. kom. +48 506 361 691
e-mail: j.karasek@ingos.pl
www.ingos.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.03.2016, 14:17 |
Źródło informacji | Instytut Innowacyjna Gospodarka |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |