Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Doradztwo podatkowe jako zawód zaufania publicznego stało się integralną częścią sektora wyspecjalizowanych usług prawnych. W bieżącym roku Krajowa Izba Doradców Podatkowych obchodzi 20-lecie uchwalenia ustawy o doradztwie podatkowym, która stworzyła ten zawód w jego obecnym kształcie.
Jednym z zadań Krajowej Rady Doradców Podatkowych jest opiniowanie projektów aktów prawnych. KRDP, skupiająca specjalistów, zwłaszcza z zakresu prawa podatkowego, jest gotowa wspierać projektodawców już na etapie tworzenia założeń do projektów. Kto bowiem lepiej zna przepisy podatkowe od doradców podatkowych.
KRDP widzi potrzebę uproszczenia i uszczelnienia systemu podatkowego w Polsce.
"Paradoksalnie, jednym ze sposobów na uszczelnienie systemu podatkowego może być lepsza współpraca organów skarbowych z doradcami podatkowymi. W Niemczech np. zeznanie podpisane przez doradcę podatkowego uwiarygadnia je, daje domniemanie prawidłowości. Należałoby się zastanowić czy taki model nie powinien być wprowadzony w Polsce - zauważa prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych. - Doradca podatkowy wspiera podatnika w zakresie wywiązania się z obowiązków podatkowych ale jednocześnie jest strażnikiem dochodów budżetowych” - twierdzi prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic.
Generalnie działania aparatu skarbowego powinny być ukierunkowane na poważniejsze sprawy. Tymczasem jest odwrotnie, fiskus koncentruje się zazwyczaj na drobnych nieprawidłowościach, przepuszczając wielkie afery podatkowe.
"Trzeba odbiurokratyzować i odformalizować system podatkowy" - twierdzi Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Podkreśla on, że aparat skarbowy powinien postrzegać doradcę podatkowego jako partnera urzędnika, czuwającego nad wypełnianiem obowiązków podatkowych i jednocześnie zapewnianiem wpływów do budżetu.
W zakresie nowych rozwiązań KRDP pozytywnie ocenia wprowadzenie JPK (Jednolitego Pliku Kontrolnego). "Rozwiązanie to odniesie zamierzony skutek i zostanie przychylnie przyjęte przez podatników, pod warunkiem, że system będzie szczelny, że dane będą poufne i znane tylko podatnikowi i organowi" - podkreśla Paweł Trojanek, przewodniczący Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Eksperci KRDP podkreślają, że wszelkie rozwiązania mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego powinny dotyczyć tylko tych nieuczciwych podatników. Uczciwi nie powinni się niczego obawiać.
Prowadząc rozważania na temat uszczelnienia systemu podatkowego nie sposób nie wspomnieć o podatku VAT. "Do rozważenia jest wprowadzenie jednolitej stawki VAT wewnątrz Unii" - podkreśla Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący KRDP. Wyeliminowałoby to wszelkie kombinacje. Powołuje się on na dane statystyczne, w myśl których 160 miliardów EUR to ubytki z tytułu VAT w Unii, z czego ok. 10% przypada na Polskę. "Polska niestety nazywana jest Lunaparkiem Unii - zauważa Dariusz M. Malinowski. - Karuzele podatkowe to temat rzeka" - podkreśla.
"Jak widzimy, ostatnio wprowadzanych jest dużo zmian podatkowych, co powoduje zagubienie i niepewność wśród podatników i przedsiębiorców. Obecne dyskusje na temat szybkiego wprowadzenia klauzuli o unikaniu opodatkowania wydają się przedwczesne, zwłaszcza w obliczu toczących się prac w tym zakresie na poziomie Unii Europejskiej" - zastanawia się Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący KRDP, odnosząc się do propozycji przyjętej przez rząd na ostatnim posiedzeniu. "Klauzula ma mieć funkcję prewencyjną zwłaszcza w stosunku do dużych transakcji przynoszących znaczące oszczędności podatkowe" - stwierdza Andrzej Marczak.
"Klauzulę można wdrożyć kiedy będzie dobry system podatkowy, zwłaszcza, że już obecnie funkcjonuje wiele tzw. małych klauzul, z których fiskus może korzystać" - stwierdza prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.
Również Paweł Trojanek ostrożnie ocenia klauzulę ponieważ przy takiej dużej liczbie zmian przedsiębiorcy tracą grunt pod nogami a to hamuje gospodarkę. Nie zwiększy ona istotnie jego zdaniem wpływów budżetowych, na co liczą rządzący. Nadmienia on, że Ci, którzy będą chcieli omijać przepisy zaczną też omijać Polskę i robić interesy z poziomu zagranicy.
Eksperci KRDP negatywnie odnieśli się do wprowadzonych zmian w zakresie pełnomocnictw. Nowe regulacje w tym zakresie, po nowelizacji ustawy - ordynacja podatkowa to przykład jak można zniszczyć prostą instytucję - podkreślają jednomyślnie. Urzędnicy, ich zdaniem, nie są przygotowani do zmian a na ich wprowadzeniu ucierpią podatnicy. "Utrudnienie podatnikowi i pełnomocnikowi możliwości korzystania z tej instytucji budzi kontrowersje" - podkreśla prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic. Dodaje ona, że nowe regulacje przez swój formalizm przedłużają w nieuzasadniony sposób postępowania.
Eksperci KRDP z dużą dozą ostrożności odnieśli się do proponowanych przez rząd rozwiązań dotyczących 15% stawki CIT. Podkreślili wątpliwość co do konstytucyjności tych propozycji. Ponadto wskazali na fakt, że mogą się one stać najprostszą i zarazem najlepszą metodą optymalizacji podatkowej, a nie taki jest cel ich wprowadzenia.
W zakresie podatków dochodowych, a zwłaszcza cen transferowych KIDP uważa, że przepisy o cenach transferowych dotyczą warunków ustalonych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Według wytycznych OECD odnoszą się przede wszystkim do podmiotów działających w grupie kapitałowej. Dodatkowo w Polsce ustawodawca objął przepisami o cenach transferowych podmioty krajowe powiązane rodzinnie lub poprzez stosunek pracy lub powiązane majątkowo. Oczywiście takie powiązania już dawno powinny zostać usunięte z regulacji dot. cen transferowych, gdyż stanowi to nierówne traktowanie podmiotów krajowych i zagranicznych.
Reasumując, Krajowa Rada Doradców Podatkowych uważa, że w obecnej sytuacji nadszedł czas na realne korzystanie przez projektodawców z wiedzy doradców podatkowych w zakresie propozycji nowych regulacji. Dotychczasowe opiniowanie aktów prawnych przez KRDP to za mało żeby wesprzeć zarówno podatników w wywiązywaniu się z ich obowiązków podatkowych, jak też rząd w zapewnieniu realizacji dochodów budżetowych. Nadszedł czas ekspertów. KRDP otwarta jest na współpracę już na etapie tworzenia założeń do projektów i pomysłów zmian w zakresie prawa podatkowego. KRDP wspierana jest przez Radę Naukową, złożoną z autorytetów prawa podatkowego z całej Polski i zasługuje na to żeby jej głos był słyszany przez rządzących.
KONTAKT:
Wiesława Moczydłowska
rzecznik prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych
tel. kom. +48 501 041 855
e-mail: wieslawa.moczydlowska@kidp.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 21.03.2016, 11:03 |
Źródło informacji | Krajowa Izba Doradców Podatkowych |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska gościnność w sercu Ameryki - PLL LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na lotnisku w Chicago
• Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły swój pierwszy salonik biznesowy w Ameryce Północnej.
• LOT Business Lounge zlokalizowany jest w porcie lotniczym O’Hare w Chicago.
• Przestrzeń dostępna jest dla pasażerów codziennie w godzinach od 7 do 24 czasu lokalnego.
• Salonik biznesowy w Chicago to kolejny krok w umacnianiu pozycji PLL LOT jako przewoźnika pierwszego wyboru dla pasażerów podróżujących między USA a Europą.- 20.12.2024, 15:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT