Newsletter

IPN: "Komsomolska Prawda" cenzuruje ogłoszenie IPN (komunikat)

30.03.2016, 11:41aktualizacja: 30.03.2016, 11:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- IPN informuje:

Instytut Pamięci Narodowej po raz drugi planował zamieścić w „Komsomolskiej Prawdzie” ogłoszenie z apelem do Rosjan, by przekazywali Instytutowi informacje dotyczące 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, którzy 71 lat temu zostali uprowadzeni przez NKWD. – Zdecydowaliśmy się ponowić nasz apel, ponieważ liczymy na to, iż żyją jeszcze Rosjanie, którzy mogą wiedzieć, co się działo z uprowadzonymi Polakami – tłumaczy wiceprezes IPN Paweł Ukielski. Jak dodał, chodziło także o wywarcie efektu edukacyjnego. – Chcieliśmy pokazać Rosjanom historię, której zapewne większość z nich nie zna. To szczególnie ważne wobec tej kłamliwej propagandy, z jaką mamy do czynienia we współczesnej Rosji – dodał prezes.

Rozmowy z przedstawicielami „Komsomolskiej Prawdy” w sprawie umieszczenia ogłoszenia trwały od kilku tygodni, odbywały się sprawnie i profesjonalnie. W ubiegłym tygodniu IPN opłacił koszt reklamy. Nieoczekiwanie, w ostatniej chwili, w przeddzień daty ukazania się ogłoszenia w gazecie okazało się, że redaktor naczelny zmienił treść ogłoszenia. – Nie możemy się na to zgodzić. Zażądaliśmy od Rosjan, by wydrukowali ogłoszenie w niezmienionej formie, niestety odpowiedź była negatywna. W tej sytuacji musieliśmy zrezygnować z całego przedsięwzięcia, oficjalnie informując redaktora naczelnego o naszym sprzeciwie wobec cenzury – podkreślił Ukielski.

Szczegóły:

http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2016/centrala/komsomolska-prawda-cenzuruje-ogloszenie-ipn

Przypominamy jednocześnie, że niedawno „Kolejka” została zakazana w Rosji jako antyradziecka.

W lutym 2016 r. rosyjski dystrybutor „Kolejki” zaalarmował firmę TREFL (która kupiła od IPN licencje na tę grę), że w Rosji „Kolejka” jest postrzegana jako… antyradziecka. Tak utrzymuje rosyjski Państwowy Urząd Ochrony Praw Konsumenta „Rospotriebnadzor”. Urząd twierdzi, że takie sygnały dostaje od ludności, oburzonej krytycznym opisem systemu komunistycznego oraz informacją, że Związek Radziecki pogwałcił ustrój innego kraju, którego obywatele musieli żyć w narzuconym im systemie komunistycznym.

Urząd zażądał zmian treści związanych z tłem historycznym gry. Przedstawiciele rosyjskiego Państwowego Urzędu Ochrony Praw Konsumenta zagrozili TREFLOWI, że jeżeli gra nie zostanie wycofana ze sprzedaży lub nie zostaną dokonane właściwe zmiany, to z rosyjskiego rynku zostaną wyeliminowane wszystkie produkty, których TREFL jest producentem lub dystrybutorem. IPN nie zgadza się na wprowadzenie takich zmian, więc w rosyjskich sklepach nie ma już „Kolejki”.

Więcej na ten temat:

http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2016/centrala/kolejka-zakazana-w-rosji-jako-antyradziecka

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.03.2016, 11:41
Źródło informacji IPN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ