Newsletter

Wojsko Polskie kupi moździerze Rak z HSW

28.04.2016, 17:35aktualizacja: 28.04.2016, 17:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Osiem dywizjonowych modułów Rak, w sumie prawie 100 pojazdów, kupi Wojsko Polskie z Huty Stalowa Wola do 2019 r. Umowę w tej sprawie podpisano w czwartek w Stalowej Woli w obecności m.in. premier Beaty Szydło .

"To że udało się podjąć decyzję, że produkcja rusza tutaj w Stalowej Woli skorzysta na tym polska armia, skorzysta na tym Stalowa Wola, ale skorzysta na tym przede wszystkim polska gospodarka" – powiedziała premier.

Jak podkreśliła, ambicją jej rządu jest to "ażebyśmy polską gospodarkę budowali w oparciu o polski potencjał, o polskie możliwości"”. "Abyśmy wykorzystywali te wszystkie elementy, które są dostępne w Polsce, tylko trzeba pomóc je uruchomić. Zależy nam na szybszym rozwoju, zależy nam na tym, aby z tego rozwoju korzystali wszyscy" – zaznaczyła Szydło.

Dodała, że celem jej rządu "jest to żeby ten sprzęt był produkowany w polskich firmach, w polskich przedsiębiorstwach, przy wykorzystaniu polskiej myśli technicznej, polskiej myśli inżynierskiej".

Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. Adam Duda powiedział PAP, że wojsko zapłaci HSW ponad 968 mln zł. „Płacimy nie tylko za same pojazdy (96 sztuk), ale także za pakiet szkoleniowy, trzyletnią gwarancję i dokumentację techniczną” - dodał.

Moduły trafią do trzech batalionów zmechanizowanych, które stacjonują w Międzyrzeczu, Szczecinie i Rzeszowie. HSW musi dostarczyć dwa pierwsze moduły do czerwca 2017 r., trzy kolejne w roku 2018 i trzy w 2019 r.

Rak to samobieżny moździerz kalibru 120 mm. Został zaprojektowany i wyprodukowany przez HSW. Jest to pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę; w pełni automatyczny, nie wymaga ingerencji człowieka.(PAP)

huk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.04.2016, 17:35
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ