Newsletter

Nauka i technologie

Święto Kominiarzy - zawód, który chroni i przynosi szczęście

27.04.2016, 14:00aktualizacja: 27.04.2016, 14:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Roman Świtała mistrz kominiarski
Roman Świtała mistrz kominiarski
Święto kominiarzy jest obchodzone 4 maja. Patronem kominiarzy jest święty Florian. Jako święty chroniący od ognia patronuje też strażakom i hutnikom.

Roman Adamus - wiceprezes Krajowej Izby Kominiarzy przypomina, że już starożytni Grecy stosowali urządzenia do odprowadzania dymu. Z czasem udoskonalano sposoby odprowadzania produktów spalania i pojawiały się coraz doskonalsze kominy. Jednak zdarzało się, że sadza nagromadzona w kominie ulegała zapłonowi i była przyczyną pożarów obejmujących nieraz całe miasta. Początki kominiarstwa sięgają trzynastego wieku. Kominiarze, którzy czyścili kominy z sadzy dawali przy tym baczenie, czy kominy są bezpieczne. Tym samym usuwali zagrożenie pożaru i zaczadzenia, przynosząc szczęście mieszkańcom.

Radca Krajowej Izby Kominiarzy Krzysztof Ziombski przypomina właścicielom budynków lub ich zarządcom o obowiązkowych okresowych kontrolach i czyszczeniach przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych).

W 2015 roku w Polsce zanotowano ponad dziewięć tysięcy pożarów sadzy w kominie. Giną ludzie, zaś materialne straty idą w miliony. Nawet jeżeli nie dojdzie do pożaru komina to brak odpowiedniej konserwacji przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) i lekceważenie usług kominiarskich może spowodować zatrucie tlenkiem węgla zwanym potocznie czadem.

W okresie od 1 września 2015 do 31 marca 2016 Państwowa Straż Pożarna odnotowała 3 878 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 2 229 osób, a życie straciło 50 osób.

Niepokojący jest fakt zwiększenia się liczby pożarów i zaczadzeń w domach jednorodzinnych.

Podczas Konwentu Pracodawców Kominiarskich przypomniano, że przy projektowaniu pionowych przewodów kominowych wentylacyjnych należy wziąć pod uwagę fakt, iż w przypadku pożaru, każdy pionowy przewód kominowy wentylacyjny może stać się potencjalnym przewodem oddymiającym lokal.

Stąd wszystkie przewody kominowe wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów ogniotrwałych oraz stale powinny być utrzymywane w dobrym stanie technicznym.

Dla zdrowia Twojej rodziny,

Potrzebne jest czyste powietrze i sprawne kominy.

Szczęście samo się nie zdarza;

Zatem zaproś kominiarza!

KONTAKT:

Krajowa Izba Kominiarzy

ul. Grzybowska 87

00-844 Warszawa

www.izbakominiarzy.pl

-

Marcin Ziombski

tel. kom. +48 501-020-383

e-mail: marcin.ziombski@izbakominiarzy.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.04.2016, 14:00
Źródło informacji Krajowa Izba Kominiarzy
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii