Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wyznacznikiem przyjętego w analizie stopnia digitalizacji przedsiębiorstw była liczba wykorzystywanych w ramach organizacji technologii informatycznych. Na potrzeby przedstawionego we wtorek raportu "Cyfryzacja polskiego sektora MMŚP" wyróżniono siedem prostych narzędzi teleinformatycznych (ICT), takich jak strona internetowa, jej mobilna wersja czy przetwarzanie danych w chmurze.
Z analizy wynika, że prawie 40 proc. firm wykorzystuje co najmniej trzy z siedmiu badanych rozwiązań. Z żadnej z tych technologii nie korzysta blisko co czwarte przedsiębiorstwo, z kolei wszystkie siedem wykorzystuje tylko 1,1 proc. MMŚP.
Najczęściej stosowanymi przez przedsiębiorców technologiami okazały się: poczta elektroniczna (55,2 proc.), e-faktury (42,5 proc.) oraz oprogramowanie do zarządzania zasobami firmy (41,1 proc.).
Raport pokazał, że relatywnie niewielki odsetek firm (11,7 proc.) korzysta z chmury obliczeniowej. Tymczasem, jak wskazują autorzy badania, technologia ta wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla mikro i małych podmiotów, gdyż nie wymaga posiadania rozbudowanej infrastruktury informatycznej i zatrudniania specjalistów IT, jednocześnie dając możliwość elastycznej i w pełni wydajnej pracy zdalnej.
Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, współautorka raportu, zauważyła, że polskie przedsiębiorstwa charakteryzuje niska wydajność pracy, która wynika ze słabego uzbrojenia technicznego (wyposażenia miejsca pracy) i niewielkiej skali cyfryzacji polskich firm. W efekcie Polska jest w grupie sześciu krajów UE, w których pracuje się najdłużej.
"Niska efektywność pracy w porównaniu do innych rynków UE zmusza do konkurowania cenami i powoduje, że zarówno praca, jak i kapitał jest w Polsce słabo opłacany. Bez inwestycji w nowoczesne technologie nie uda się zmienić tego stanu rzeczy" - przekonywała.
Według raportu, firmy cyfrowe które wykorzystują co najmniej trzy z siedmiu badanych technologii informatycznych, działają przede wszystkim w przemyśle, sektorze usług profesjonalnych, a także branży naukowej i technicznej. Jak zaznaczono w dokumencie, wspólną ich cechą jest wyższe wykształcenie kadry zarządzającej. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja przedsiębiorstwa.
MMŚP mieszczące się w metropoliach i miastach średniej wielkości częściej korzystają z nowoczesnych technologii, niż firmy posiadające siedzibę w małych miejscowościach. Tymczasem, na co zwracają uwagę autorzy raportu, inwestycje w technologie pozwalają znacząco niwelować różnice wynikające z lokalizacji firmy.
Jednym z elementów zaprezentowanej we wtorek analizy było przedstawienie efektów transformacji cyfrowej mikro i małych firm w ramach wspólnego projektu Microsoft, home.pl i Konfederacji Lewiatan.
Jedną z nich była firma z branży HR. Jej właścicielka Małgorzata Tylec-Gusakov powiedziała, że klienci bardzo często zlecają poszukiwania pracowników kilku firmom rekrutacyjnym jednocześnie. "Kto pierwszy wygra rywalizację, czyli pozyska odpowiedniego kandydata, ten wygrywa (…) Technologia daje szansę połączenia szybkości z najwyższą jakością" - oceniła.
Jak zauważyła, wprowadzenie jednej zintegrowanej platformy chmurowej zapewniło firmie m.in. lepszą dostępność i czytelność danych. "Dzięki chmurze i Office 365 informacje są dostępne na wspólnym dysku wirtualnym OneDrive, do którego mają dostęp odpowiednie osoby pracujące przy projekcie" - zaznaczyła.
Małgorzata Tylec-Gusakov zwróciła uwagę, że firma przechowuje w swoich bazach dane wrażliwe, które wymagają szczególnej ochrony. "Technologie chmurowe, które wprowadziliśmy, (…) dają gwarancję, że nasze dane są chronione na najwyższym poziomie" - podkreśliła.
Przemysław Szuder, dyrektor ds. Kluczowych Klientów, Małych i Średnich Firm oraz Partnerów w Microsoft zaznaczył, że wyraźną zaletą nowoczesnych technologii jest wzrost efektywności pracy oraz oszczędność czasu, wynikające np. z szybszej wymiany informacji umieszczonych w chmurze.
W podobnym tonie wypowiedział się Marcin Kuśmierz, CEO w firmie home.pl: "Usługi chmurowe znacznie ułatwiły pracę współczesnych przedsiębiorstw. Obecnie nie ma potrzeby przechowywania dokumentacji firmy w formie papierowej. Fizyczne wersje dokumentów z powodzeniem zastępują ich cyfrowe odpowiedniki. Oczywiście, musimy również pamiętać o bezpieczeństwie danych" - powiedział.
Jak wynika z raportu o cyfryzacji polskiego sektora MMŚP, aby osiągnąć poziom firm niemieckich, a tym samym potencjalnie porównywalną zdolność do konkurowania na rynku globalnym, przedsiębiorstwa działające w Polsce musiałyby przeznaczać na inwestycje wielokrotnie więcej niż robią to dzisiaj.
Jednak jak zaznaczają autorzy publikacji, jest to mało realne, bowiem ponoszone nakłady inwestycyjne to obecnie średnio trzy czwarte wypracowanych przez firmy dochodów.
W ich ocenie jedyne, co przedsiębiorstwa mogą zrobić przy uzyskiwanym poziomie dochodów z działalności, to zmienić strukturę inwestycji i w większym stopniu inwestować w nowe technologie, w tym ICT.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.05.2016, 18:16 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
BingX podsumowuje rok 2024: Nie było łatwo, ale staliśmy się silniejsi
- 10.01.2025, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
AWS tworzy nowy region infrastrukturalny w Tajlandii
- 10.01.2025, 14:11
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Andersen Global wzmacnia swoją obecność w Holandii, zwiększając grono firm członkowskich
- 10.01.2025, 13:48
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire