Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
W dniach 6-9 czerwca br. w Polsce czterech inspektorów z Federacji Rosyjskiej prowadzi inspekcję rejonu wskazanego zgodnie z postanowieniami Dokumentu Wiedeńskiego 2011 (rozdział IX). Państwa sygnatariusze tego dokumentu zobowiązują się do przyjęcia każdego roku do trzech inspekcji z państw OBWE. Na tej podstawie co roku Polska gości inspektorów rosyjskich.
Rejon wskazany do inspekcji przez Rosjan (ok. 20.000 km2) w północno–zachodniej Polsce obejmuje m.in. poligony Drawsko i Wędrzyn, dlatego też rosyjski zespół inspekcyjny będzie miał możliwość obserwacji fragmentów ćwiczenia Anakonda-16.
Ćwiczenie Anakonda-16 jest największym przedsięwzięciem szkoleniowym w najnowszej historii Sił Zbrojnych RP o charakterze międzynarodowym. Uczestniczy w nim 31 tys. żołnierzy z 19 krajów NATO i 5 krajów partnerskich. Prowadzone jest ono przy pełnej transparentności działań. Przez cały okres ćwiczenia (6-17 czerwca) obserwować go będą przedstawiciele Białorusi, Bułgarii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Serbii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii, zaproszeni do obserwacji w ramach implementacji Dokumentu Wiedeńskiego (rozdział VI). Zgodnie z procedurą Polska, jako organizator ćwiczenia, wystosowała zaproszenie do wszystkich 57 państw członkowskich organizacji. Federacja Rosyjska nie zgłosiła chęci udziału w tej formie obserwacji samego ćwiczenia, wybierając formułę inspekcji rejonu wskazanego.
Podkreślenia wymaga fakt, że Polska szanuje obowiązki wynikające z międzynarodowych zasad zachowania przejrzystości ćwiczeń wojskowych, co ma odzwierciedlenie w pełnym respektowaniu zapisów Dokumentu Wiedeńskiego i zawartych w nim procedur. Dodatkowo w celu zapewnienia pełnej transparentności ćwiczenia oraz wykorzystania jego potencjału w zakresie stabilizowania środowiska bezpieczeństwa w Europie strona polska, w dniach 14 i 16 czerwca, umożliwi obserwację wybranych fragmentów ćwiczenia zaproszonym gościom oraz attaché obrony akredytowanym w Polsce. Działania te wykraczają ponad nasze obowiązki i stanowią dowód na stosowanie tzw. dobrych praktyk.
# # #
Dokument Wiedeński o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa z 2011 r. (ang. Vienna Document 2011 on Confidence and Security Building Measures) jest uzupełnieniem i rozwinięciem wcześniejszych edycji tego porozumienia z 1999, 1994 i 1990 roku. Dokument umożliwia przekazywanie rocznej informacji o konwencjonalnych siłach zbrojnych, w tym ich organizacji i uzbrojeniu oraz planowaniu obronnym. Przewiduje on także system wcześniejszego powiadamiania o określonych rodzajach działalności wojskowej oraz mechanizmy weryfikacji poprzez wizyty oceniające w jednostkach wojskowych, a także inspekcje i obserwacje manewrów wojskowych.
Dokument dostępny jest na stronie: http://www.osce.org/fsc/86597?download=true
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.06.2016, 15:20 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |