Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Organizatorzy Kongresu stawiają tezę, że Przebudzeni Konsumenci będą kupowali produkty i usługi przede wszystkim, a nawet wyłącznie, od firm, które są uczciwe, społecznie potrzebne i zaangażowane, a także posiadają własną, unikatową kulturę, wynikającą z właściwie określonej, wiarygodnej misji przedsiębiorstwa.
Niebieskie okulary
Bliższe zrozumienie koncepcji opracowywanej przez prof. Jerzego Hausnera i Mateusza Zmyślonego mają ułatwić symboliczne, niebieskie okulary. „To refleksja na temat kryzysu idei, który według nas dławi współczesne gospodarki wolnorynkowe, a jest on efektem zderzenia dwóch światów, świata wartości i chciwości” - powiedział Mateusz Zmyślony podczas briefingu prasowego w Warszawie.
Kongres ma być poświęcony m.in. „modelowi Firmy-Idei, który zakłada, że spółki oparte na społecznych wartościach otrzymają w zamian walutę, którą nazywamy zaufaniem społecznym” - dodał. Według twórców tego projektu jedynie takie firmy będą w przyszłości osiągały zyski. Prof. Hausner i Mateusz Zmyślony przekonywali, że w obecnym modelu, nazywanym Business Of Business Is Business, istnieją wyłącznie dla zysku.
Kolejne kryzysy zniszczyły zaufanie wszystkich do wszystkich
"Troska i zawód związany z ideą i koncepcjami teoretycznymi, w kontekście ostatniego kryzysu jest zjawiskiem dość powszechnym i dlatego bardzo dobrze, że również w Polsce jest środowisko, które szuka rozwiązań i przygląda się temu kryzysowi idei oraz go identyfikuje w sposób, który jest ważny nie tylko dla Polski, ale i dla Europy" - podkreśliła prof. Danuta Hübner.
"Dzisiaj przyszłość nie poddaje się prognozowaniu, więc jesteśmy w takiej sytuacji, że w Europie i na świecie przyszłość musimy tworzyć" - powiedziała prof. Hübner. Jednak według niej warunki do wyjścia z obecnego kryzysu są bardzo trudne, gdyż „największa szkodą, jaką uczyniły powtarzające się kryzysy jest to, że zniszczyły zaufanie. Dotyczy to w jej opinii wielu środowisk politycznych, naukowych czy biznesowych.
Prof. Hübner wyraziła przekonanie, że podczas listopadowego kongresu może zostać podjęta próba znalezienia „ram prawnych dla nowego porządku, w którym chce się budować zaufanie i wrażliwość firm na sprawy społeczne”. Nie wykluczyła jednak, że być może wystarczy określenie „miękkich instrumentów”, jak na przykład kodeksy postępowania, coraz częściej wprowadzane przez różne przedsiębiorstwa.
Według niej w przyszłości „spójność społeczna” musi być budowana m.in. poprzez poczucie sprawiedliwości, co powinno także skłonić rządy państw do refleksji oraz do przeprowadzenia debaty publicznej o działalności podmiotów gospodarczych oraz znaczeniu społeczeństwa obywatelskiego.
„Zapowiadają się wielkie zmiany w Europie i na pewno nie są to zmiany, które zmierzają do tego, żeby odtworzyć ład przedkryzysowy, dlatego głos z Krakowa, z Polski, która jest postrzegana ostatnio jako zamykająca oczy na Europę i odwracająca się plecami, będzie bardzo ważnym głosem, który może do debaty o przyszłości wnieść świeży powiew” - powiedziała prof. Danuta Hübner.
Idea
Prof. Jerzy Hausner zwrócił uwagę, że niektóre problemy są „po stronie systemu prawnego i regulacji” (…), a inne „po stronie równoważenia różnych sił”.
Według niego „rynek wymaga równoważenia sił” m.in. w biznesie, pomiędzy reprezentacjami pracowniczymi i pracodawcami, pomiędzy sprzedawcami i kupującymi oraz między wytwarzającymi i konsumującymi. Prof. Hausner podkreślił, że „nic rzetelnego i solidnego nie zostanie zbudowane”, gdy działalności będzie przyświecało nastawienie na osiąganie korzyści jak najszybciej i tylko w krótkookresowej perspektywie. W takich warunkach niemożliwe jest według niego osiągnięcie „uczciwości społecznej”.
Przejrzenie na oczy w jego rozumieniu powinno zmierzać do szukania rozwiązań długoterminowych.
"Jeśli chcemy zająć się firmą przede wszystkim i mówimy o nowym podejściu do wartości w biznesie, to chcemy tę ideę Business Of Business Is Business, czyli myślenia >nieważne co robisz, ważne czy zarobiłeśpowinieneś kształtować wartość firmy w długim okresie
Idee w firmie, mieście i kulturze
Firma-Idea to nowa filozofia zarządzania przedsiębiorstwem i jego marką. Zakłada ona redefinicję biznesu, jego rzeczywistą, społeczną wrażliwość i przydatność oraz odpowiedzialność firmy - traktowane jako cel i sens istnienia.
Nowo określone wartości przedsiębiorstwa w naturalny i uczciwy sposób wzbudzą zaufanie do firmy ze strony Partnerów, Pracowników oraz Klientów. Dopiero w efekcie takiego podejścia możliwe będzie osiąganie zysku.
Firma-Idea nie tylko w teorii
Mateusz Zmyślony powiedział, że elementy Firmy-Idei są już widoczne w działaniach takich przedsiębiorstw i marek, jak VOX, TESLA, DYSON, Coca-Cola, IKEA, Timberland, H&M, SKANSKA, PZU, KGHM, Nespresso, Disney, LEGO, In Post czy Mazda. Podkreślił, że Firmy-Idee bazują na wartościach, traktują swoich klientów po partnersku, dbają o uczciwą komunikację, są odpowiedzialne w wymiarze społecznym i ekologicznym. Takie firmy, według Mateusza Zmyślnego, są świadome wagi, jaką należy przywiązywać do innowacji, designu, inwestycji w badania i rozwój, a ich relacje z nową generacją konsumentów polegają na „współwytwarzaniu wartości”. Z kolei takich konsumentów nazywamy „przebudzonymi”. Konkretne przykłady i wynikające z nich szersze wnioski zostaną zaprezentowane podczas I edycji Open Eyes Economy Summit.
Formuła Open Eyes Economy Summit
Organizatorzy OEES proponują nową, odświeżoną formułę konferencji o tematyce biznesowej i rezygnację z tradycyjnych paneli dyskusyjnych. Stawiają na sesje inspiracyjne, living case study, czyli najbardziej inspirujące studia przypadków z całego świata oraz pojedynki intelektualne, czyli BITWY, inspirowane pojedynkami poetów i raperów (tzw. slam battles). Będą to starcia dwóch jak najbardziej różnych punktów widzenia.
Prelegenci OEES
Wśród prelegentów OEES będą m.in.: prof. Akiko Okabe - architekt z Uniwersytetu w Tokio, prof. Simon Tay - prezes Instytutu Spraw Zagranicznych w Singapurze, Jennifer Clark - starszy wiceprezes Green and Corporate Community Investment, SKANSKA, José Ignacio Nuno - dyrektor i założyciel meksykańskiej firmy Suhab, prof. Danuta Hübner - ekonomistka, posłanka do Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Hausner - ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Faith Liddell - dyrektor Festiwalu Edynburskiego, Natalia Hahn - globalny menedżer ds. rozwoju, Retail & Expansion, IKEA Group, Harm Goossens - wiceprezes wykonawczy CEE oraz prezes firmy Unilever w Europie Środkowo-Wschodniej, Piotr Voelkel - przedsiębiorca, Grupa VOX, Ana de Palacio - b. Minister Spraw Zagranicznych Hiszpanii, prof. Salvatore Babones - socjolog z Uniwersytetu w Sydney.
Zdaniem Mateusza Zmyślonego Open Eyes Economy Summit może być w przyszłości jednym z najważniejszych kongresów gospodarczych w Europie, a być może i na świecie.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.06.2016, 16:51 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu