Newsletter

Nauka i technologie

Technologie w służbie Światowych Dni Młodzieży w Polsce

29.06.2016, 14:45aktualizacja: 29.06.2016, 14:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jasiek Mela z Szymonem Hołownią
Jasiek Mela z Szymonem Hołownią
"Technologie będą odgrywały kluczową rolę podczas Światowych Dni Młodzieży, bo pielgrzymi muszą mieć dostęp do Internetu, muszą mieć kontakt ze sobą i ze światem, a my im to zapewniamy" - powiedział w Warszawie Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska ds. operacyjnych. OPL, która jest partnerem technologicznym ŚDM 2016, zorganizowała z National Geographic oraz THINKTANK debatę "Piąta strona Świata". Była to kolejna dyskusja z cyklu "Miasteczko Myśli", cyklicznego projektu Orange Polska.

"Piąta strona Świata” oznacza dla mnie docieranie w różne miejsca, do ludzi, zagłębianie się w różne historie, ale także korzystanie z nowych technologii, które powodują, że podróżowanie staje się łatwiejsze, że nie martwimy się o wiele rzeczy, które możemy załatwić przez wyjazdem, cieszyć się w trakcie wyjazdu, a po powrocie opublikować zdjęcia czy filmy" - powiedział prowadzący debatę Michał Cessanis z National Geographic Traveler, redaktor portalu podróżniczego Na Walizkach.com.pl.

Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska ds. operacyjnych przyznał, że uwielbia podróże, zwłaszcza motocyklowe i nawet wtedy używa nowoczesnych technologii. A gdy sam wyjechać nie może, wpisuje do przeglądarki hasło „wirtualne podróże” i bez problemu znajduje mnóstwo stron opracowywanych przez podróżników.

Technologie w służbie ŚDM

Piotr Muszyński zwrócił uwagę, że setki tysięcy młodych pielgrzymów z całego świata przygotowuje się na spotkanie z papieżem zupełnie inaczej niż 30 lat temu.

"Dzisiaj priorytetem dla nas wszystkich było zapewnienie technologicznego wsparcia, polegającego na tym, żeby pielgrzymi mieli zasięg, żeby sieć (teleinformatyczna - PAP) miała określoną pojemność dla bardzo wielu ludzi na bardzo ograniczonej przestrzeni, z których każdy będzie chciał skorzystać ze smartfona" - podkreślił Piotr Muszyński.

Zwrócił przy tym uwagę, że kiedyś młodzież wysyłała bliskim pocztówki, a teraz korzysta z aplikacji do błyskawicznego przygotowania i rozsyłania fotografii czy filmów.

Dosadne przeżywanie w jakości HD

Z danych przekazanych PAP przez Orange Polska wynika, że użytkownicy mobilnej sieci OPL przesyłają przez komórki ponad 240 TB danych dziennie. To 2,5 raza więcej niż 20 lat temu w całej światowej sieci. Aby zapewnić łączność pielgrzymom i służbom obsługującym ŚDM (służby porządkowe, techniczne, nadawcy radiowo - telewizyjni, itp.) wybudowano 390 km łączy światłowodowych. Dzięki nim możliwa będzie obsługa imprezy w miejscach uroczystości, w tym emisja sygnału telewizyjnego w jakości HD - SDI. W Brzegach, gdzie papież Franciszek odprawi mszę dla pielgrzymów, powstaje sieć 68 wysp technologicznych z wieżami nagłośnieniowymi i telebimami.

"Nie wyobrażamy sobie, żeby młodym ludziom nie dać możliwości zobaczenia z bliska na ekranie tego, co będzie się działo 800-1000 metrów od nich" -podkreślił wiceprezes Muszyński. Według niego w ten sposób technologia umożliwia "dosadne przeżywanie tego, co kiedyś działo się tylko w świecie wyobraźni".

Jan Mela: najważniejsi są ludzie

Według Jana Meli, podróżnika i ambasadora Światowych Dni Młodzieży w Polsce, wydarzenie to będzie doskonałą okazją do przekazywania na cały świat informacji o bieżących wydarzeniach czy dyskutowania o współczesnych dylematach wiary. Jan Mela przyznał, że czuje się bardziej pielgrzymem niż podróżnikiem, gdyż - jak wyjaśnił - zawsze stara się przekazać innym „dobrą energię, uśmiech, jakieś błogosławieństwo”.

"Bóg mi pokazywał, że warto ludziom ufać. Człowiek zawsze jest blisko Boga, a On zawsze jest blisko ludzi" - powiedział Jan Mela.

Turystyka rodzajem konsumpcji

"Współczesna turystyka to jest niestety rodzaj konsumpcji” - ocenił dr hab. Mirosław Pęczak, kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem, aby czerpać z podróży cenne wartości nie wolno „nastawiać się na kolekcjonowanie wrażeń”. Podkreślał, że znacznie cenniejsze jest „spotykanie i doświadczanie innych ludzi".

Kulturoznawca stwierdził, że Światowe Dni Młodzieży w Polsce "to wydarzenie niezwykłe" oraz że to "bardziej zlot niż pielgrzymka". Przypomniał też, że wprowadził je papież Jan Paweł II, który "też był podróżnikiem" i chciał, aby "ludzie zobaczyli się i porozumieli".

"Jest w tym wartość, gdyż poznanie drugiego człowieka jest wartością" - podkreślił dr Mirosław Pęczak.

Królowie blogosfery, czyli "Busem przez świat"

Świat wirtualnych wypraw otwierają przed internautami m.in. Karol Lewandowski i Aleksandra Ślusarczyk, którzy od 6 lat podróżują po świecie starym, kolorowym busem. Odwiedzili do tej pory ponad 50 państw na 5 kontynentach, wydając średnio 8 USD dziennie.

"Jak wyruszaliśmy w pierwszą podróż, to wydawało nam się, że technologie nie są nam potrzebne" - przyznał podczas debaty "Piąta strona Świata" Karol Lewandowski. Wspominał też, że przed pierwszą podróżą wszyscy jej uczestnicy planowali pojechać nad jezioro i wyrzucić telefony do wody. Nie zrobili tego, bo komórki mogły przydać się po powrocie. Teraz korzystają z nowych technologii, przygotowując podróże, realizując je oraz opisując. Niektóre można śledzić online.

XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26 - 31 lipca br. w Krakowie. Ich tematem są słowa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7).

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.06.2016, 14:45
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ