Newsletter

Międzynarodowi eksperci kwestionują postępowanie arbitrażowe w sprawie Morza Południowochińskiego

30.06.2016, 12:22aktualizacja: 30.06.2016, 12:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

HAGA, Holandia, 29 czerwca 2016 r. /PRNewswire/ - Grupa ekspertów specjalizujących się w prawie międzynarodowym wyraziła obawy dotyczące postępowania arbitrażowego w sprawie Morza Południowochińskiego, ostrzegając przed niedociągnięciami.

Eksperci z Azji, Afryki, Stanów Zjednoczonych i Europy wymienili się poglądami na sprawę w trakcie seminarium współorganizowanego przez organizację Grotius Center for International Legal Studies, Uniwersytet w Lejdzie oraz Instytut Badań Oceanicznych i Granicznych na Uniwersytecie Wuhan (WUIBOS).

"Od ekspertów usłyszeliśmy, że trybunał zdaje się manipulować słowami w decyzji dotyczącej postępowania” - skomentował Sienho Yee, główny ekspert WUIBOS, dodając, że trybunał nie uwzględnił wyraźnego prawa Chin do wykluczenia dysput terytorialnych i granicznych zawartego w Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS).

Pemmaraju Sreenivasa Rao, były przewodniczący Komisji Prawa Międzynarodowego ONZ stwierdził, że trybunał postawił się w trudnej sytuacji.

"Trybunał postanowił, że nie będzie podejmował prób rozwiązania sporów o suwerenność, ale ograniczy się jedynie do określenia aspektów geologicznych. Jednak roszczenie Filipin prędzej czy później doprowadzi do dyskusji o przynależności, a trybunał nie ma jurysdykcji w tej kwestii” - dodał Rao, który w latach 1973 do 1982 brał udział w trzeciej konferencji ONZ w sprawie prawa morza prowadzącej do przyjęcia konwencji UNCLOS.

Opinię Rao podzielił Abdul G. Koroma, były sędzia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który także brał udział w tej historycznej konferencji.

"Konwencja jasno stwierdza, że trybunał nie ma uprawnień do wydawania decyzji w sporach terytorialnych i granicznych, ponieważ nie został do tego umocowany, nie ma w tym zakresie kompetencji. Nie można wykorzystać jurysdykcji w jednym zakresie do decydowania w innej sprawie” - skomentował Koroma.

"To tak, jakby osoba z guzem mózgu poszła do doktora i poprosiła o coś na grypę. Wszyscy wiemy, że to nie pomoże na ból głowy w tym przypadku” - dodał Michael Sheng-ti Gau, profesor publicznego prawa międzynarodowego w Instytucie Prawa Morskiego na Tajwańskim Uniwersytecie Oceanicznym.

"Roszczenia Filipin to tylko wierzchołek góry lodowej, ale nie obejmują one kluczowego aspektu sporu, czyli kwestii suwerenności. Ponieważ trybunał nie może wydać decyzji w kwestii, której nie obejmuje roszczenie, wynik postępowania arbitrażowego raczej nie będzie miał żadnego wpływu na sytuację” - dodał Gau.

Źrodło: Wuhan University

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.06.2016, 12:22
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii