Newsletter

Opolskie: demonstracja podczas półmetka budowy Elektrowni Opole

14.07.2016, 16:50aktualizacja: 14.07.2016, 16:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Liczna demonstracja mieszkańców podopolskich gmin sprzeciwiających się poszerzeniu granic administracyjnych Opola towarzyszyła czwartkowej uroczystości półmetka budowy nowych bloków energetycznych nr 5 i 6 Elektrowni Opole.

Na organizowaną przez PGE uroczystość przybyli m.in. wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, wojewoda opolski Adrian Czubak, a także przedstawiciele zarządów spółek PGE Polska Grupa Energetyczna i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Wiceminister Jaki podkreślał znaczenie inwestycji dla regionu opolskiego, ale też dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Od rana wzdłuż dróg prowadzących do Elektrowni Opole - mimo ulewnego deszczu - ustawiali się mieszkańcy podopolskich gmin i sołectw sprzeciwiający się przyłączeniu ich miejscowości do stolicy województwa. Mieli ze sobą transparenty, m.in. „Nie dla rozdzielenia naszej gminy”, „Wybieramy wieś”. W pobliżu zakładu płonęły też opony.

Po rozpoczęciu oficjalnych obchodów, grupa demonstrujących zbliżyła się do namiotu, w którym zorganizowano uroczystość, głośnymi okrzykami i wyciem syren przygłuszając oficjalne przemówienia. Demonstrujący wzywali m.in. do wyjścia i rozmowy wojewodę opolskiego. Uroczystości, mimo gwizdów i okrzyków, nie przerwano.

Powiększenie Opola to pomysł prezydenta tego miasta Arkadiusza Wiśniewskiego, który późną jesienią ub. roku zaproponował włączenie w jego granice tereny części sołectw z podopolskich gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic, Prószkowa i Turawy. Dzięki temu Opole zyskałoby blisko 9,5 tys. mieszkańców (dziś liczy ok. 119 tys.) i ponad 5 tys. ha. Zdaniem prezydenta dałoby to miastu możliwość rozwoju. (PAP)

mab/ mtb/ pz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.07.2016, 16:50
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ