Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Już ponad połowa województw nie płaci za wszystkich chorych leczonych w domu za pomocą wentylacji mechanicznej
Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM) alarmuje - system finansowania domowej wentylacji mechanicznej jest coraz bardziej niewydolny. Zwiększa się liczba pacjentów leczonych w ramach tzw. nadlimitów, za które NFZ już w połowie Polski proponuje jedynie częściową refundację.
"Kilkanaście lat temu wszyscy pacjenci z niewydolnością oddechową byli przykuci do łóżek szpitalnych - mówi Katarzyna Baj, dyrektor biura zarządu Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej. - Dziś, dzięki rozwojowi technologii, mogą korzystać z respiratora w warunkach domowych. Procedura jest finansowana z budżetu NFZ. Fundusz jednak udaje, że nie widzi pacjentów, których przybywa, co generuje coraz wyższe nadwykonania. W efekcie pacjentów, którzy nie mieszczą się w limitach, kredytują członkowie Związku".
Problem narasta od kilku lat. Pacjentów, którzy powinni być objęci świadczeniem przybywa, a limity ciągle są takie same. Świadczeniodawcy mając świadomość, że procedura ta ratuje życie. NFZ jednak nie spieszy się ze zwrotem poniesionych kosztów. W efekcie tylko w okresie styczeń-maj 2016 roku 640 pacjentów z 8 województw znalazło się poza limitem.
Województwa, które nie zapłaciły za nadwykonania w okresie styczeń- maj 2016 r.
Raport obnaża nierówności w traktowaniu pacjentów
Z szacunkowych danych Związku wynika, że liczba osób korzystających ze świadczenia w ramach zespołu długoterminowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu wynosi obecnie ok. 3 tys., ale może wzrosnąć nawet do 8 tysięcy. OZŚWM opublikował niedawno raport, z którego wynika, że w ciągu ostatnich lat w resorcie zdrowia dochodziło do licznych zaniedbań i błędnie ustalanych priorytetów, mających swoje odzwierciedlenie w kolejnych rozporządzeniach Ministra Zdrowia. Doprowadziło to do nagromadzenia nadwykonań w ośrodkach świadczących domową wentylację mechaniczną oraz do ograniczenia dostępu chorych do opieki. Kolejne rozporządzenia doprowadziły ponadto, iż zabrakło odpowiedniej pomocy lekarskiej we wczesnym stadium choroby, gdy dobra rehabilitacja i opieka pielęgniarska jest szczególnie ważna.
Niemoralna propozycja
Sytuacja z unikaniem przez Fundusz płacenia za ponadlimitowych pacjentów powtarza się co roku. Za 2015 rok NFZ zaproponował ugody na poziomie 40 proc. (małopolskie). "Nie można dzielić pacjentów na lepszych i gorszych. W innych województwach, NFZ w 2015 r. zwrócił całość kosztów świadczenia, w innych nie oddał nawet połowy! Jeśli NFZ ograniczy pacjentom dostęp do wentylacji w warunkach domowych, trafią oni na oddziały intensywnej terapii, gdzie koszt pobytu jest dziesięciokrotnie wyższy" - wylicza Katarzyna Baj.
Odział wojewódzki NFZ - Liczba pacjentów niefinansowanych - Liczba osobodni za okres styczeń - maj 2016 r.
Zestawienie styczeń - maj 2016 r.
KONTAKT:
Katarzyna Baj
e–mail: zwiazek@wentylacjamechaniczna.org.pl
tel. +48 773 157 920
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.08.2016, 18:41 |
Źródło informacji | OZŚWM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy PAP
Polskie porty - jakie są, czy dotarły już do szczytu swoich możliwości przeładunkowych, a może Polsce potrzebny jest jeszcze jeden duży port morski? Na te i inne kluczowe pytania odpowiadali eksperci z branży morskiej i infrastrukturalnej podczas emocjonującego panelu dyskusyjnego na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym, który rzucił nowe światło na przyszłość polskiej logistyki i transportu morskiego.- 25.04.2025, 16:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
PZU: to był wyjątkowy kwartał
Komentarz Macieja Galińskiego, zarządzającego funduszem DFE PZU, dyrektora Biura Inwestycyjnego PTE PZU.- 25.04.2025, 16:25
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PZU
-
Image
Prezes Grupy PTWP: to była rekordowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach PAP
1200 wyjątkowych prelegentów, 180 inspirujących sesji tematycznych i rekordowa frekwencja (niemal 18 tys. zarejestrowanych uczestników) - 17. Europejski Kongres Gospodarczy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przez ostatnie trzy dni stanowił centrum debaty o kwestiach kluczowych dla przyszłości Polski, UE i całego świata.- 25.04.2025, 16:08
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ