Newsletter

Nauka i technologie

Pierwsze stypendium im. Leszka Kołakowskiego wręczone

08.11.2016, 12:43aktualizacja: 08.11.2016, 12:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dr Dmitri Levitin i prof. Włodzimierz Bolecki - wiceprezes FNP, fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska
Dr Dmitri Levitin i prof. Włodzimierz Bolecki - wiceprezes FNP, fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska
Pierwszym w historii laureatem stypendium im. Leszka Kołakowskiego został dr Dmitri Levitin, historyk idei i historyk filozofii z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Uroczystość wręczenia stypendium odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim i stanowiła część obchodów 200-lecia UW.

"Kołakowski był wybitnym myślicielem XX wieku - podkreślał Levitin. - Jest to dla mnie wielki zaszczyt być uhonorowanym nagrodą noszącą jego imię". Dr Levitin jest absolwentem Uniwersytetu w Cambridge. Od 2015 roku pracuje jako post-doc na Uniwersytecie Oksfordzkim w prestiżowym All Souls College - miejscu, z którym przez wiele lat był związany naukowo prof. Leszek Kołakowski.

Stypendium wręczył laureatowi wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Włodzimierz Bolecki. Laudację wygłosił członek międzynarodowej kapituły konkursu prof. Bogdan Szlachta z Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Laureat, pomimo bardzo młodego wieku, ma dokonania dotyczące bardzo istotnego zagadnienia, tzn. przejścia, które się dokonuje zarówno w historii filozofii, jak i historii nauki pomiędzy tym, co jest renesansowe, a tym, co jest nowożytne. Dorobek dra Levitina można uznać nie tylko za liczny, ale i za wybitny, zwłaszcza uwzględniając młody wiek laureata" - ocenił prof. Szlachta.

Drowi Levitinowi pogratulowali także JM Rektor UW prof. Marcin Pałys, dyrektor Instytutu Filozofii UW dr hab. Jakub Kloc-Konkołowicz oraz, w imieniu ambasady Wielkiej Brytanii, wiceszefowa misji Sarah Tiffin. Na zakończenie dr Levitin wygłosił wykład pt. "How did Isaac Newton become a heretic?", podczas którego zaprezentował dotychczas nieznane dokumenty rzucające nowe światło na ewolucję teologicznych zainteresowań Izaaka Newtona. Analiza poglądów wybitnego uczonego jest jednym z elementów szerszych badań prowadzonych przez dra Levitina poświęconych wpływowi nowożytnych uniwersytetów europejskich na rozwój ruchów intelektualnych w Europie.

Uroczystość odbyła się 25 października br. w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim.

Stypendium im. Leszka Kołakowskiego mogą otrzymać młodzi uczeni zajmujący się filozofią średniowieczną i nowożytną do 1939 roku. Ustanowienie stypendium jest wyrazem chęci uhonorowania dorobku prof. Leszka Kołakowskiego, wieloletniego wykładowcy filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, a także współtwórcy i jednej z najważniejszych postaci Warszawskiej Szkoły Historii Idei.

Więcej informacji: www.fnp.org.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 08.11.2016, 12:43
Źródło informacji Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii