Newsletter

Złoty jest relatywnie mocny, może się jednak osłabić

09.11.2016, 10:43aktualizacja: 09.11.2016, 10:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Po wyborze Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta USA złoty pozostaje relatywnie mocny i nie odnotowuje dużych zmian. W ocenie ekonomistów, w kolejnych godzinach polskie aktywa mogą się osłabić, ale w następnych dniach się ustabilizują.

O godz. 9.15 EUR/PLN było na poziomie 4,336, USD/PLN na 3,900, a CHF/PLN na 4,012.

"Pierwszą reakcją na polskim rynku będą umiarkowane wzrosty rentowności obligacji i wystromienie krzywej (ryzyko kredytowe, niepewność). Można spodziewać się solidnych spadków na giełdzie oraz osłabienia złotego, który w momencie pisania tego tekstu jest niewiarygodnie mocny (=silny ruch jest możliwy po otwarciu rynków kasowych)" - napisali ekonomiści mBanku.

Początkowej nerwowej reakcji oczekują ekonomiści Banku Pekao.

"Prawdopodobne zwycięstwo Donalda Trumpa osłabiło złotego do 4,35/EUR. Oczekujemy wahań w tej okolicy w oczekiwaniu na kolejne doniesienia z USA. Długoterminowe obligacje skarbowe mogą nieznacznie tracić i następnie stabilizować się w kolejnych dniach. W dłuższym horyzoncie kluczowe dla inwestorów będą działania Fed i EBC" - napisali w komentarzu.

W środę odbędzie się konferencja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

"Dyskusja towarzysząca projekcji inflacyjnej podczas dzisiejszego posiedzenia RPP może wyraźniej akcentować ryzyka dla wzrostu. Z tego powodu mogą się pojawić oczekiwania na spadki stóp procentowych, co powinno hamować wzrosty rentowności na długim końcu" - napisali ekonomiści mBanku.

Ekonomiści Banku Millennium uważają, że w obliczu amerykańskich wyborów konferencja RPP zejdzie na drugi plan.

"Ze względu na dominację czynników zewnętrznych na wycenie złotego kończące się dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie będzie miało znaczenia nawet w obliczu najnowszej projekcji inflacji i PKB" - napisali w komentarzu. (PAP)

pud/ ana/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.11.2016, 10:43
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ