Newsletter

Nauka i technologie

MŚ: spotkanie ministra Szyszko z ambasadorami z państw UE dot. reintrodukcji gatunków (komunikat)

09.11.2016, 16:24aktualizacja: 09.11.2016, 16:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

"Chcemy dbać o bioróżnorodność. Żubr to gatunek, który z powodzeniem odtworzyliśmy w Polsce i który chcemy rozpowszechniać w całej Europie" – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska podczas spotkania z ambasadorami z krajów Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się w środę w Ministerstwie Środowiska.

Minister Szyszko przedstawił propozycję polskiej pomocy dla krajów UE w odtwarzaniu siedlisk i populacji dziko żyjących zwierząt m.in. żubra. Podkreślił również, że eksperyment wzorowany na polskich rozwiązaniach mógłby znacząco wzbogacić bioróżnorodność w krajach europejskich, gdzie w wielu miejscach doszło do degradacji i zaniku rodzimych gatunków zwierząt.

„Proponujemy uruchomienie w państwach Unii Europejskiej programu odtwarzania siedlisk przyrodniczych, w których potencjalnie mogą występować podobne siedliska jak w Puszczy Białowieskiej. Chcemy pomóc państwom UE przy reintrodukcji gatunków, które zaginęły w tych miejscach w przeszłości np. żubra. Polska jest gotowa nie tylko przekazać osobniki z tego gatunku, ale oferuje również pomoc finansową” – powiedział.

Podczas spotkania minister Jan Szyszko poinformował także o stanie ochrony zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej oraz o eksperymencie gospodarowania zasobami przyrodniczymi na tym obszarze.

„Na terenie Puszczy Białowieskiej została przeprowadzona inwentaryzacja mająca na celu oszacowanie obecnego stanu przyrody. Wzięło w niej udział ponad 200 specjalistów, wyznaczono 1400 powierzchni badawczych, a kosztowała ona ponad 5 mln zł. Dzięki temu jest to dokładnie zinwentaryzowany obszar i wiadomo, jaki jest stan zerowy. Stworzono mapy występowania ponad 200 gatunków, wiemy, gdzie dane gatunki występują, gdzie wyginęły.” – zaznaczył.

Minister Szyszko podkreślił, że jednym z głównych założeń planu naprawczego było wyznaczenie 1/3 obszaru puszczy tj. 17 tys. ha, które będą pozostawione bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka i zabiegów gospodarczych. W tych miejscach prowadzona będzie tylko ochrona bierna, polegająca wyłącznie na obserwacji zachodzących procesów. Na pozostałym terenie 2/3 puszczy zostaną podjęte działania ochronne niezbędne dla ratowania cennych siedlisk przyrodniczych i gatunków priorytetowych ważnych z punktu widzenia dyrektywy ptasiej i siedliskowej.

„Eksperyment, który uruchomiliśmy w Puszczy Białowieskiej zostanie poddany również analizie ekonomicznej. Chcemy, by Puszcza Białowieska była przykładem dla całego świata, by nie popełniać w przyszłości błędów, które zostały już popełnione. Poprzez uruchomienie eksperymentu chcemy sprawdzić, czy to człowiek poprzez mądre użytkowanie i gospodarowanie zasobami przyrodniczymi przyczynia się do ochrony bioróżnorodności, a do czego będzie prowadziło zaprzestanie jego działalności” – powiedział.

Minister Szyszko poinformował także, że propozycje te 17 października 2016 r. zostały przedstawione na Radzie UE ds. Środowiska w Luksemburgu, gdzie spotkały się ze zrozumieniem europejskich ministrów oraz komisarza K. Velli.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.11.2016, 16:24
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii