Newsletter

Indeks szczęśliwości, czyli co motywuje pracowników?

10.11.2016, 11:42aktualizacja: 10.11.2016, 11:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KPMG w Polsce - "Indeks szczęśliwości"

Stale zmieniający się rynek pracy, rosnący udział pokolenia millenialsów oraz ewolucja oczekiwań stawianych pracodawcom sprawiają, że motywowanie i budowanie zaangażowania pracowników nabierają znaczenia w bardzo szybkim tempie. Coraz większą rolę odgrywają dodatkowe świadczenia pozapłacowe, w tym m.in. programy z zakresu corporate wellness. Jednocześnie pracownicy coraz częściej oczekują, że praca będzie nie tylko miejscem budowania kariery zawodowej, ale także umożliwi realizację pasji i osobistych marzeń. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez KPMG, pracownicy przykładają dużą wagę do marzeń, a ich realizacja ma bezpośredni wpływ na poczucie szczęścia.

Pracownik w centrum uwagi

Skuteczna motywacja i utrzymanie zaangażowania pracowników jest jednym z ważniejszych wyzwań stojących obecnie przed pracodawcami. Stworzenie komfortowego środowiska pracy, wspierającego rozwój pracowników, ma nieoceniony wpływ na ich kreatywność i efektywność, a w konsekwencji, na budowanie przewagi konkurencyjnej firmy.

Dbając o satysfakcję pracowników i rekrutując talenty, pracodawcy niejednokrotnie obok podstawowych świadczeń płacowych oferują szeroki wachlarz pozapłacowych świadczeń dodatkowych, których celem jest motywowanie i budowanie zaangażowania pracowników.

Firma audytorsko-doradcza KPMG od lat inwestuje w budowanie środowiska pracy sprzyjającego rozwojowi pracowników i umożliwiającego w pełni wykorzystywanie ich potencjału. W odpowiedzi na potrzeby pracowników i z myślą o komforcie pracy został stworzony zintegrowany program Corporate Wellness KPMG Care & Stay.

"W ramach programu KPMG Care & Stay pracownicy m.in. biorą udział w warsztatach z zakresu zdrowego odżywiania, dbają o kondycję fizyczną w ramach trzynastu sekcji sportowych KPMG, wspólnie ćwiczą jogę, korzystają w pracy z masaży, a także mają do dyspozycji świeże owoce i soki. Tworzymy przyjazne miejsce pracy, które dzięki ludziom jest wyjątkowe. KPMG to nie tylko jasna ścieżka kariery i praca w międzynarodowym środowisku, ale również miejsce inspiracji i realizacji pasji" - mówi Magdalena Maruszczak, dyrektor działu marketingu i komunikacji w KPMG w Polsce.

Wpływ realizacji marzeń na poczucie szczęścia wśród pracowników

Z ankiety przeprowadzonej 22 września 2016 r. wśród pracowników firmy audytorsko-doradczej KPMG wynika, że marzenia i możliwość ich realizacji odgrywa istotną rolę w ich życiu. 90% ankietowanych przyznało, że marzenia są ważne. Co ciekawe, już samo dążenie do realizacji marzenia daje poczucie szczęścia (82% odpowiedzi). Aż 85% pracowników oceniło swoje marzenia jako osiągalne.

"Nasi pracownicy są jednocześnie profesjonalistami w zakresie swoich specjalizacji zawodowych i ciekawymi świata pasjonatami, którzy mają odwagę realizować marzenia. Staramy się stworzyć jak najlepsze warunki do realizacji tych marzeń, wierząc że zadowolony pracownik to dobry i zmotywowany pracownik" - mówi Magdalena Maruszczak, dyrektor działu marketingu i komunikacji w KPMG w Polsce.

3 na 4 pracowników KPMG określiło siebie jako osoby szczęśliwe i zadowolone z życia. Analizując wyniki przez pryzmat różnych obszarów specjalizacji, najwyższy poziom zadowolenia z życia wskazały osoby pracujące w audycie.

Sytuacja zawodowa 47% pracowników uległa poprawie w ciągu ostatnich 5 lat

Z badania przeprowadzonego wśród pracowników KPMG wynika, że środowisko pracy ma wpływ na realizację marzeń. 92% ankietowanych w ciągu ostatnich 5 lat spełniło przynajmniej jedno marzenie, a prawie połowa (47%) co najmniej trzy marzenia. Zrealizowane marzenia były związane najczęściej z poprawą sytuacji zawodowej, rozwijaniem pasji lub hobby, podróżami oraz kształceniem się i zdobywaniem certyfikatów zawodowych.

Kobiety częściej chcą podróżować, a mężczyźni rozwijać hobby

Badani pracownicy na pytanie o czym marzą najczęściej wskazywali podróże (57%) i rozwijanie pasji lub hobby (52%). Zauważalny jest trend, zgodnie z którym na marzenia związane z podróżami częściej wskazują kobiety, a mężczyźni na pasje i hobby.

Ponad 2/3 pracowników stara się rozwijać hobby, które najczęściej jest związane ze sportem (m.in. piłka nożna, bieganie, pływanie, żeglarstwo), podróżami (oddalone rejony Azji, obu Ameryk i Australii) oraz nauką (m.in. szkolenia i certyfikaty związane z wykonywanym zawodem, nauka języków obcych czy kursy fotografii). 90% badanych wskazało, że realizowanie hobby sprawia, że są szczęśliwi.

Raport z badania "Indeks szczęśliwości" jest dostępny na stronie: https://home.kpmg.com/pl/pl/home/insights/2016/11/raport-indeks-szczesliwosci.html

O badaniu

"Indeks szczęśliwości" stanowi uzupełnienie corocznych badań KPMG na temat satysfakcji pracowników i satysfakcji z pracy w KPMG (ang. Global People Survey i Local People Survey). Na potrzeby rekrutacyjne opracowane zostało jednodniowe badanie, zrealizowane 22 września 2016 roku, aby poznać marzenia pracowników firmy, obszary, których one dotyczą oraz zależności pomiędzy marzeniami a poczuciem szczęścia. W ciągu jednego dnia na ankietę odpowiedziało 481 pracowników KPMG w Polsce. Na tej podstawie powstała kampania rekrutacyjna, której jednym z następnych kroków jest poznanie marzeń studentów z różnych miast Polski. W trakcie badania pracownicy mogli także podzielić się marzeniem, które chcieliby, aby spełniło KPMG. Następnie marzenia zostały anonimowo udostępnione wszystkim pracownikom firmy do głosowania. KPMG spełniło marzenie osoby, która uzyskała największą liczbę głosów.

O KPMG

KPMG to międzynarodowa sieć firm świadczących usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. KPMG zatrudnia 174 000 pracowników w 155 krajach. Niezależne firmy członkowskie sieci KPMG są stowarzyszone z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego. Każda z firm KPMG jest odrębnym podmiotem prawa. W Polsce KPMG działa od 1990 roku. Obecnie zatrudnia ponad 1 500 osób w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi. Każdego roku do KPMG w Polsce dołącza 200 nowych pracowników i praktykantów. Więcej na stronie https://home.kpmg.com/pl/pl/home.html oraz https://home.kpmg.com/pl/pl/home/careers.html.

KONTAKT:

Krzysztof Krzyżanowski

tel. (22) 528 11 14

tel. kom. +48 508 047 582

e-mail: kkrzyzanowski@kpmg.pl

-

Patrycja Kowalczyk

tel. (22) 528 11 87

tel. kom. +48 664 718 676

e-mail: patrycjakowalczyk@kpmg.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.11.2016, 11:42
Źródło informacji KPMG Sp. z o.o.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ