Newsletter

PWPW prostuje doniesienia Dziennika.pl na temat e-dowodów

21.11.2016, 14:27aktualizacja: 21.11.2016, 14:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Już od 2019 roku, każdy obywatel będzie posiadał dowód osobisty z warstwą elektroniczną. PWPW S.A. chce udostępniać Polakom darmowy podpis elektroniczny, dzięki czemu proces cyfryzacji państwa będzie mógł przebiegać sprawniej.

W nawiązaniu do artykułu opublikowanego w dniu 18 listopada, na stronie dziennik.pl, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych uprzejmie informuje, że koncepcja wyposażenia przez PWPW w podpis kwalifikowany za darmo wszystkich polskich obywateli (jako opcji do wyboru) przy wprowadzaniu dowodów osobistych z warstwą elektronicznej ma na celu realne przyspieszenie cyfryzacji naszego kraju.

Dla Państwa będzie to szansa na upowszechnienia w społeczeństwie korzystania z e-usług i zalet posługiwania się podpisem kwalifikowanym bez ponoszenia kosztów.

Wbrew opiniom przywoływanym w artykule wygłaszanym przez przedstawicieli firm konkurencyjnych wobec PWPW a kryjących się pod maską ekspertów, rynek podpisów kwalifikowanych nigdy nie zostanie zamknięty dla innych dostawców niż PWPW - co najwyżej nastąpi czasowe, ograniczenie w dostępie do części rynku. Koncepcja e-dowodu zakłada, że elektroniczny certyfikat podpisu kwalifikowanego PWPW umieszczany w procesie personalizacji na chipie będzie obowiązywał przez 2 lata. Zatem podpis kwalifikowany PWPW będzie jednocześnie co najwyżej w nowych e-dowodach wydawanych w dwóch kolejnych latach. Ograniczenie będzie dotyczyło istotnie mniejszego fragment tego rynku, a zdecydowanie większa jego część będzie dostępna dla wszystkich dostawców bez żadnych barier.

To fragmentaryczne, przejściowe ograniczenie zostanie zrekompensowane faktem, że wprowadzenie e-dowodu z podpisem kwalifikowanym wpłynie pozytywnie na rozwój rynku podpisu kwalifikowanego poprzez wielokrotne zwiększenie liczby użytkowników tego podpisu w związku z możliwością jego bezpłatnego uzyskania. Można się spodziewać, że nastąpi zwiększenie rynku z kilkuset tysięcy klientów do kilkunastu milionów klientów. Należy przy tym pamiętać, że dostawcy podpisu kwalifikowanego nie poniosą żadnych kosztów na reklamę i promocję podpisu kwalifikowanego by zwiększyć popyt na podpisy.

Po wygaśnięciu pierwszego certyfikatu umieszczonego przez PWPW w nowym e-dowodzie, czyli po dwóch latach, każdy wystawca podpisu będzie miał możliwość pozyskania klienta, który miał okazję poznać wcześniej korzyści z posługiwania się podpisem kwalifikowanym.

Ponadto zwiększenie liczby podpisów kwalifikowanych do kilkunastu milionów może mieć istotne znaczenie dla usprawnienia administracji publicznej i obniżenia kosztów jej funkcjonowania.

Dodatkowo warto wspomnieć, że w krajach europejskich certyfikaty podpisu kwalifikowanego w dowodach osobistych z warstwą elektroniczną są powszechnie spotykane. Także rozwiązanie polegające na powierzeniu tego zadania jednemu dostawcy jest dosyć częste. Dla przykładu można tu wymienić takie kraje jak:

- Belgia, Rząd Federalny w celu zapewnienia jakości i płynności przebiegu procesu wprowadzenia elektronicznej „Identity Card” podpisał umowę z firmą ZETES SA, która kompleksowo odpowiedzialna jest za produkcję, personalizację i dystrybucję do obywatela dowodów. Ponadto ZETES SA generuje niezbędne pary kluczy i osadza certyfikaty na kartach;

- Estonia, dedykowane do wystawiania certyfikatów jest jedno Centrum Certyfikacji, Sertifitseerimiskeskus (CA), założone przez Estonian Hansapank, Esti Uhispank, Esti Telefon and EMT;

- Hiszpania, za proces produkcji, personalizacji oraz osadzania certyfikatów na warstwie elektronicznej karty o nazwie „DNI Electrónico 3.0 Card” odpowiedzialna jest Narodowa Mennica Hiszpanii - FNMT (The Fábrica Nacional de Moneda y Timbre);

- Węgry, instytucja podległa Węgirskiemu MSW o nazwie NISZ (National Infocommunications Service Provider Ltd, a Governmental Certification Service Provider - Certification Authority), odpowiedzialna jest za dostarczanie certyfikatów zarówno kwalifikowanych jak i niekwalifikowanych do karty.

Na podstawie porównania z innymi krajami, rola PWPW przewidywana w koncepcji wprowadzenia dowodu osobistego z warstwą elektronicznej w Polsce nie powinna budzić wątpliwości. Podstawowym argumentem jest zapewnienie przez Państwo bezpieczeństwa elektronicznej identyfikacji tożsamości obywatela i sprawności realizacji procesu cyfryzacji kraju. Skupienie kompetencji związanych z produkcją, personalizacją i zarządzaniem warstwą elektroniczną w instytucjach państwowych w znacznym stopniu ogranicza potencjalne ryzyka z tym związane.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.11.2016, 14:27
Źródło informacji PWPW S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii