Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MR: polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe (komunikat)

28.11.2016, 21:22aktualizacja: 28.11.2016, 21:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki wziął udział w polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych, które odbyły się w Londynie pod przewodnictwem premier Beaty Szydło i Theresy May. Przy okazji rozmów plenarnych wicepremier Morawiecki spotkał się z ministrem finansów Philipem Hammondem i ministrem ds. biznesu, energii i strategii Przemysłowej Gregiem Clarkiem.

Głównym tematem rozmów z brytyjskimi ministrami były możliwości zacieśniania współpracy w obszarze handlu i inwestycji oraz sytuacja w gospodarce europejskiej i światowej. - Zapewnienie konkurencyjności unijnej gospodarki pozostaje obecnie priorytetem i jednym z głównych wyzwań w całej Unii Europejskiej. Polska i Wielka Brytania mają zbieżne stanowisko w tym obszarze. Kluczowe jest zapewnienie równych i konkurencyjnych uwarunkowań dla funkcjonowania biznesu. Możliwa jest specjalizacja w różnych segmentach rynku między poszczególnymi krajami europejskimi, która będzie wzmacniała konkurencyjność całej Europy. Z zadowoleniem przyjmuję przyśpieszenie inicjatyw wynikających ze strategii europejskiego jednolitego rynku. Pogłębianie współpracy w obszarze swobody przepływu usług, pozostaje ważną dziedziną naszej aktywności – zadeklarował wicepremier Morawiecki.

Istnieje wiele zbieżnych interesów między oboma krajami, co było w kilku obszarach podkreślane przez ministrów. Swobodny przepływ usług, znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw dla gospodarki i społeczeństw, współpraca w zakresie walki z unikaniem opodatkowania oraz współpraca na polu edukacyjnym pozostają kluczowymi tematami wysoko umiejscowionymi na agendzie priorytetów obu krajów. Jak podkreślił szef resortów rozwoju i finansów, Polska jest inicjatorem wznowienia rozmów w sprawie wzmocnienia działań w obszarze europejskiego przemysłu, które mają przyczynić się do uwzględnienia potrzeb tego sektora we wszystkich obszarach polityki gospodarczej.

Wicepremier Morawiecki wyraził także nadzieję na sprawną realizację strategii jednolitego rynku cyfrowego. - Z zadowoleniem przyjmuję inicjatywy podejmowane w zakresie poprawy dostępu do usług cyfrowych – podkreślił. Jak dodał, Polska jest zainteresowana współpracą w zakresie wymiany dobrych praktyk i doświadczeń związanych z kreowaniem otoczenia sprzyjającego prowadzeniu innowacyjnego biznesu. Oba kraje duże znacznie przywiązują do doprowadzenia do utrzymania i rozwoju start-upów w Europie i będą współpracowały w tym zakresie, w szczególności w odniesieniu do pozabankowego finansowania inwestycji.

Tematem konsultacji międzyrządowych była m.in. realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie oraz sytuacja Polaków mieszkających na Wyspach. Szefowe oraz członkowie obu rządów rozmawiali także o współpracy w dziedzinie edukacji oraz o zapobieganiu przestępstwom z nienawiści. Rozmowy dotyczyły również tematów grudniowego szczytu unijnego, na którym szefowie państw i rządów omówią kwestie migracji, problemy Partnerstwa Wschodniego, sytuację na linii Rosja-Ukraina oraz zagadnienia obronności i bezpieczeństwa w Europie.

Wicepremier Morawiecki wziął także udział w spotkaniu z Polakami mieszkającymi na Wyspach, które odbyło się z udziałem obu premier.

To pierwsze w historii konsultacje między rządami Polski i Wielkiej Brytanii. Poza Warszawą Londyn prowadzi rozmowy w tym formacie jedynie z Paryżem. Z inicjatywą zorganizowania konsultacji międzyrządowych wyszła premier Beata Szydło podczas wizyty szefowej brytyjskiego rządu w Warszawie w lipcu tego roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.11.2016, 21:22
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ