Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: światowi uczeni oburzeni wybrykiem Siemoniaka (komunikat)

12.12.2016, 18:35aktualizacja: 12.12.2016, 18:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

W związku z licznym atakami posła Tomasza Siemoniaka pod adresem prof. Roberta A. Schwartza, członka Międzynarodowego Towarzystwa Dermatologii, publikujemy list otwarty prof. Dedee F. Murrela, szefa Departamentu Dermatologii w Szpitalu Uniwersyteckim St. George w Sydney, a także Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Towarzystwa Dermatologicznego (ISD) oraz oświadczenie prof. Andris Y. Rubins, Prezesa Euro-Azjatyckiego Stowarzyszenia Dermatologicznego oraz Przewodniczącego Katedry Dermatologii przy Uniwersytecie Łotwy.

Profesorowie wyrażają swoje oburzenie i zaniepokojenie wobec posła Tomasza Siemoniaka, który zaatakował wybitnego naukowca za wykłady z zakresu dermatologii, które wygłosi w różnych instytucjach wojskowych na zaproszenie MON. Obaj wybitni naukowcy podkreślają wagę problematyki dermatologicznej dla bezpieczeństwa żołnierzy, podkreślając kompetencje i nowatorski charakter prac prof. Schwarza.

Ponadto wyrażają zaniepokojenie tym, że były minister odpowiedzialny za armię próbuje uniemożliwić rozwój kontaktów polskich wojskowych naukowców z amerykańskimi.

W związku z wystąpieniami profesorów Rubinsa i Murrella Ministerstwo Obrony Narodowej przekazał na ich ręce oraz Towarzystw, które reprezentują wyrazy ubolewania, podkreślając jednocześnie, że program współpracy polskich instytucji medycyny wojskowej z przedstawicielami USA będzie kontynuowany bez względu na tego typu wybryki polityków opozycji.

Poniżej publikowane są ww. oświadczenia w oryginałach wraz z tłumaczeniami roboczymi.

# # #

Professor Dedee F Murrell

Pan Tomasz Siemoniak

Wiceprzewodniczący

Platformy Obywatelskiej

Szanowny Panie Siemoniak

Jestem szefem Departamentu Dermatologii w Szpitalu Uniwersyteckim St George w Nowej Południowej Walii (Sydney, Australia), oraz Przewodniczącym Komunikacji, Komitetu Wykonawczego, Międzynarodowego Towarzystwa Dermatologicznego (ISD) oraz Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Piszę w swoim imieniu, a nie żadnej organizacji bądź instytucji. Jestem zaniepokojony i rozczarowany Pańskimi deklaracjami, szczególnie w dziedzinie dermatologii, a tym samym w odniesieniu do mojego kolegi z Międzynarodowego Towarzystwa Dermatologicznego – Profesora Roberta A. Schwartz.

W dziedzinie walki chemicznej, skóra jest jednym z głównych atakowanych organów, z powodu rozległych oparzeń. Proszę pomyśleć co stało się z twarzą ukraińskiego Prezydenta Wiktora Juszczenki, po tym jak został zatruty niewielką ilością chemikaliów, które to zniszczyły jego skórę nieodwracalnie. Generał odpowiedzialny za Australijskie Siły Zbrojne, który jak się okazało był lekarzem, przeprowadził kilka lat temu na naszym uniwersytecie wykład w którym stwierdził, że drobne problemy skórne u żołnierzy były głównym powodem niezdolności w działaniach wojennych. Zgodnie z tym poglądem, gen. Alcide M. LaNoue, trzydziesty ósmy Główny Chirurg Armii Stanów Zjednoczonych stwierdził, że choroby skórne „mogą wyniszczyć w jednostce siłę walki poprzez ubezwłasnowolnienie swoich żołnierzy”. Jest to logiczne, że przy podejmowaniu wysiłków w celu edukowania personelu wojskowego na temat schorzeń, łącznie z tymi dotyczącymi skóry, pożądane jest zwrócenie się do kogoś takiego jak Prof. Schwartza, lekarza akademickiego, uważanego przez wielu jako jednego z czołowych amerykańskich dermatologów.

Prof. Schwartz jest w swojej trzeciej dekadzie Profesorem i Przewodniczącym Dermatologii a także Profesorem Medycyny, Profesorem Pediatrii i Profesorem Patologii w Szkole Medycznej Rutgers w New Jersey. Pełnił on służbę w Kuratorium Uniwersytetu a także był przez dwa semestry Prezesem Wydziału Szkoły Medycznej Rutgers.

Prof. Schwartz jako pierwszy odkrył Brodawczakowatość Rumianą Skóry, znaną również jako zespół Schwartza-Burgessa lub Rogowacenie Ciemne. W 1981 r. Prof. Schwartz przewodził w jednej z trzech grup, które jako pierwsze opisały powiązany z AIDS mięsak Kaposiego. Napisał on indywidualnie 65 publikacji na temat mięsaka Kaposiego, włączając w to artykuł z 1980 r., który ukazał się w „Cancer” prezentujący przełomową terapię leczenia mięsaka Kaposiego, oraz oryginalny opis podtypów mięsaka Kaposiego, mianowicie teleangiektazji mięsaka Kapoziego, bliznowego mięsaka Kaposiego i wylewów mięsaka Kaposiego.

Jest on autorem lub współautorem łącznie 15 książek i monografii, a szczególnie „Rak skóry: rozpoznanie i postępowanie”, która jest obecnie w drugim wydaniu. Prof. Schwartz opublikował znacznie ponad 300 rozdziałów książek, 500 artykułów, oraz 200 streszczeń i innych publikacji. Od 2004 r. jest aktywnym członkiem Narodowych Instytutów Zdrowia. Prof. Schwartz jest w połowie drugiej, pięcioletniej kadencji w Zarządzie Międzynarodowego Towarzystwa Dermatologicznego, jest również członkiem licznych redakcji.

Badania prof. Schwartza dały mu rozpoznawalność na całym świecie, oraz liczne odznaczenia za jego zasługi dla medycyny, włączając w to tytuł Doktora Nauk honoris causa Akademii Medycznej w Tibilisi oraz honorowego Profesora w Chińskim Uniwersytecie Medycznym i w Uniwersytecie Bharath. Został wybrany na honorowego członka narodowych towarzystw dermatologicznych w ponad 20 krajach, włączając w to: Indie, Niemcy, Włochy, Polskę, Koreę, Czechy, Kuwejt, Łotwę i Jordan. Pośród wielu innych nagród, prof. Schwartz otrzymał, razem z prof. Robertem Gallo, Klucz do miasta Catania.

Uważam że to szczęście dla Polski, że Prof. Schwartz jest jednym profesorów odwiedzających Wojskowy Instytut Medyczny, szczególnie że wykłady Prof. Schwartza są nie tylko pouczające, ale również interesujące.

Z poważaniem

Dedee F. Murrell

# # #

Oświadczenie Prof. Dr. Hab. Medycyny Andris Y. Rubins

Prezesa Euro-Azjatyckiego Stowarzyszenia Dermatologicznego

Przewodniczącego Katedry Dermatologii przy Uniwersytecie Łotwy

Jestem oburzony na nieodpowiedzialne twierdzenia Pana Tomasza Siemoniaka, Wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej, o Profesorze Robercie. Schwartzu, jednym z wiodących światowych dermatologów.

Euro-Azjatyckie stowarzyszenie Dermatologów (EAAD) i Łotewskie Ministerstwo Zdrowia zostały uhonorowane wizytą Profesora Schwartza oraz Profesora HaraIda zur Hausena i innych czołowych naukowców w zeszłym roku przy okazji 5. Kongresu EAAD w Rydze.

Pan Siemoniak rozpowszechnia dezinformacje w prasie, związane z obszarem politycznym, mające na celu umniejszenie ogromnego znaczenia dermatologii w medycynie wojskowej.

Jako członek Polskiego Parlamentu, Pan Siemoniak powinien wspierać siły zbrojne i wspierać wysiłki podjęte przez Ministra Obrony Narodowej w zakresie zaawansowanej medycyny wojskowej.

Pan Siemoniak powinien pamiętać, że to jest w interesie Polski i całego regionu, aby główni uczeni z wielu różnych dziedzin, w tym laureaci Nagrody Nobla, kiedy to możliwe, dzielili się swoją wiedzą.

Popieranie medycyny wojskowej nigdy nie powinno stawać się polaryzującą sprawą; powinno pozostawać jako sprawa bezpartyjna. Mając szczególnie na uwadze fakt, że wojskowi każdego dnia narażają własne życie, politycy, tacy jak Pan Siemoniak, powinni odkładać na bok tego rodzaju retorykę.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.12.2016, 18:35
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ