Newsletter

PWPW i kpt. Aleksander Tarnawski ps. "Upłaz" podsumowali Rok Cichociemnych specjalnym paszportem

19.12.2016, 14:32aktualizacja: 19.12.2016, 14:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Paszport cichociemni
Paszport cichociemni
PWPW S.A. podsumowała tegoroczne wydarzenia związane z przywracaniem pamięci o historii żołnierzy cichociemnych. W konferencji prasowej w PAP - obok przedstawicieli Wytwórni - uczestniczył kpt. Aleksander Tarnawski, pseudonim "Upłaz", ostatni żyjący cichociemny. Zaprezentowano też unikatowy dokument w formie doskonale zabezpieczonego paszportu, który upamiętnia losy kpt. Tarnawskiego i 315 pozostałych cichociemnych.

Prezes PWPW S.A. Piotr Woyciechowski przypomniał, że mija właśnie Rok Cichociemnych, ogłoszony przez Sejm w grudniu 2015 roku, aby oddać hołd żołnierzom oraz przekazać pamięć o nich następnym pokoleniom Polaków.

Wytwórnia postanowiła zwieńczyć ten rok w sposób szczególny i wydała unikatowy paszport o cichociemnych. Spółka ma to do tego "tytuł moralny, prawny i historyczny" - powiedział prezes Piotr Woyciechowski.

"Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych to spółka, która została ufundowana przez odradzające się państwo polskie w 1919 roku, funkcjonuje prawie sto lat (…) i zajmuje się tym, w czym tkwi pewien element suwerenności państwa, a mianowicie biciem monet i produkcją banknotów" - wyjaśnił prezes Woyciechowski. Przypomniał, że firma zajmuje też szczególne miejsce w historii Polski ze względu na udział załogi w walkach Powstania Warszawskiego i obronie Reduty PWPW przed niemieckim okupantem.

Zastępca dyrektora Biura Badań, Rozwoju i Innowacyjności PWPW Anna Wieszczycka poinformowała, że unikatowy paszport upamiętnia nazwiska 316 cichociemnych żołnierzy Armii Krajowej, którzy dostarczyli na teren okupowanej Polski ponad 40 mln zł, 26 mln dolarów oraz 3,5 mln marek niemieckich, a także 360 ton sprzętu bojowego. Podkreśliła, że stanowiło to ogromne wsparcie dla walczącej Polski.

Anna Wieszczycka podziękowała kpt. Aleksandrowi Tarnawskiemu za zgodę na wykorzystanie wizerunku. "To jest dla nas zaszczyt" - podkreśliła.

Każda strona wizowa w unikatowym paszporcie jest inna i opowiada o historiach polskich bohaterów, są tam wizerunki cichociemnych, wizualizacje samolotów i wieży spadochronowej. Są też biało-czerwone "szachownice", 82-ie koniczynki oraz hasło cichociemnych: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń". Jest też przypomnienie o Jednostce Wojskowej "GROM" im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, spadkobierczyni cichociemnych.

Prezes PWPW podsumował prezentację paszportu i jego najnowocześniejszych zabezpieczeń stwierdzeniem, że jest to "dzieło sztuki, którego by nie było bez Agnieszki Próchniak", która jest w spółce jedną z osób odpowiedzialnych za przygotowywanie teł giloszowych.

Dzieląc się swoimi doświadczeniami ze sztuki przetrwania w warunkach terroru powojennej władzy komunistycznej kapitan Tarnawski przyznał, że nigdy się nie ujawniał jako cichociemny.

"Uznawałem zasadę, że to czy to będzie gestapo, czy NKWD, to wiedzą tyle o kimś, ile on sam o sobie powie, albo powiedzą o nim inni, więc nigdy o sobie nic nie mówiłem i żadne służby mnie nie inwigilowały" - powiedział ostatni cichociemny. "Radzę jak najmniej o sobie opowiadać" - powiedział do licznie zgromadzonych w Centrum Prasowym PAP dziennikarzy i słuchaczy.

Cichociemni byli żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych. Podczas II wojny światowej byli desantowani do okupowanej Polski w celu prowadzenia partyzanckiej walki głównie z Wehrmachtem i jednostkami specjalnymi Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy oraz organizowania i szkolenia ruchu oporu w kraju. Spośród 316 cichociemnych komandosów AK zginęło 112. 9 osób zamordowały władze komunistyczne w powojennej Polsce.

Materiał powstał we współpracy z PPWW S.A.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 19.12.2016, 14:32
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ