Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według Kwiecińskiego przyspieszenie objawia się np. we wskaźnikach ekonomicznych, opisujących wzrost w branży budowlano-montażowej, niskiej stopie bezrobocia, bardzo dużym optymizmie sektora biznesu, wzroście produkcji sprzedanej w przemyśle, rosnących zamówieniach oraz rosnącej konsumpcji.
"Oczywiście każdy pyta o produkt krajowy brutto. Z jednej strony wiele wskazuje na to, że będziemy mieli bardzo silny wzrost kwartalny - czwarty kwartał 2016 do trzeciego kwartału 2016. Eksperci z Ministerstwa Finansów szacują, że może to być nawet na poziomie 1,5 proc., co odpowiada wzrostowi 6 proc. w skali rocznej" - zauważył w rozmowie z dziennikarzami PAP i IAR.
"Natomiast w porównaniu do zeszłego roku ten wzrost nie będzie tak spektakularny. W czwartym kwartale 2015 roku ratowaliśmy wykonanie wcześniejszej perspektywy budżetowej i duże pieniądze trafiły na rynek, czego efektem był bardzo silny wzrost gospodarczy" - wyjaśnił.
Przypomniał, że wzrost PKB za czwarty kwartał 2015 rok GUS po weryfikacji wyliczył na 4,6 proc.
"To przyspieszenie w inwestycjach publicznych już powoli zaczynamy czuć" - mówił wiceminister. "W całym kraju mamy już ogłoszone ponad 2 tys. naborów na prawie 60 proc. wszystkich środków unijnych, które mamy do dyspozycji. Umów z beneficjentami mamy na prawie jedną czwartą wszystkich środków. Teraz beneficjenci podpisują kontrakty z wykonawcami i to w tym momencie zaczyna się ruch w gospodarce, który przekłada się także na wzrost PKB czy zatrudnianie nowych pracowników" - podkreślił. (PAP)
zab/ pad/ pb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.01.2017, 15:01 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |