Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Naukowcy wzięli pod uwagę biomarkery nikotyny, charakterystyczne dla tytoniu nitrozoaminy oraz lotne związki organiczne. W próbkach krwi, moczu i śliny pobranych od osób, które porzuciły tradycyjne papierosy na rzecz e-papierosa, po 6 miesiącach zaobserwowano zdecydowanie mniej substancji toksycznych, w tym substancji kancerogennych, niż w próbkach osób, które kontynuowały palenie tytoniu. U użytkowników e-papierosów poziom NNAL, związku odpowiedzialnego za rozwój raka płuca, był aż 97,5% niższy. Odpowiednio niżej były także wskaźniki innych substancji rakotwórczych: akrylonitrylu, butadienu i akroleiny. Pierwsze oznaki poprawy zauważono już po 30 dniach tytoniowej abstynencji.
Jak podkreślają autorzy raportu, korzystniejsze zmiany odnotowano u użytkowników, którzy całkowicie zrezygnowali z palenia papierosów tradycyjnych na rzecz elektronicznej używki.
Praca zespołu prowadzonego pod kierownictwem doktora Liona Shahaba wpisuje się w trwającą debatę na temat potencjału papierosów elektronicznych w redukcji szkód wywołanych paleniem papierosów tradycyjnych. Jak podkreślają autorzy, jest to jedno z pierwszych badań dotyczących długofalowego wpływu e-papierosów na zdrowie palaczy. Według Alison Cox z Cancer Research uzyskane wyniki wskazują rosnącą ilość dowodów przemawiających za tezą, że papierosy elektroniczne są bezpieczniejszą alternatywą dla papierosów tradycyjnych i mogą stanowić pomocne narzędzie w rzucaniu palenia przez osoby uzależnione.
O niższej szkodliwości papierosów elektronicznych w porównaniu do ich tradycyjnych odpowiedników mówi też opublikowany w zeszłym roku przez Public Health England raport, zawierający opracowanie najważniejszych badań poświęconych e-papierosom. Według autorów raportu papierosy elektroniczne są ok. 95% mniej szkodliwe niż palenie tytoniu.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.02.2017, 13:07 |
Źródło informacji | eSmoking Association |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Nowa terapia daje nadzieję chorym na tętnicze nadciśnienie płucne PAP
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka choroba kardiologiczna. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Badania kliniczne nad nowym lekiem, prowadzone przez prof. Grzegorza Kopcia z Ośrodka Chorób Krążenia Płucnego UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II, dały bardzo dobre rezultaty i napawają chorych optymizmem.
- 07.01.2025, 08:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom